Békéscsaba
A BékésWiki wikiből
Tartalomjegyzék |
Történet
A település nevének eredetéről többféle elképzelés is létezik, melyek közül a történetírók, köztük Haan Lajos is a honfoglaló magyarok Csaba nemzetségéhez köthető elméletet tartják a legvalószínűbbnek. Írott emlékek 1332-ben említik először, Pál nevű papja ekkor 6 garast fizetett pápai tized fejében. Csabát 1383-tól a 16. század végéig a gerlai Ábránfy (Ábrahámffy) család birtokolta. Ők 1520 körül kastélyt építtettek, melyet 1556-ban a gyulai vár katonái Mágocsi Gáspár vezetésével leromboltak. 1566-ban Petraf basa elfoglalta a gyulai várat, Csaba 129 évre török uralom alá került. A 17. században a falu kétszer is elnéptelenedett, de mindkétszer újratelepült. 1703-ban a gyulai vár rác őrsége elűzte a település lakóit.
Csaba benépesülése 1715-ben vette kezdetét három felvidéki jobbágy, Duna, Valent és Szekerka vezetésével. Az önkéntes telepítésszervezők saját maguk és evangélikus honfitársaik számára is letelepedési engedélyt kértek. 1717-ben 22 családot írtak össze Csabán, közülük kettő szlovák volt. 1718-ban nagyszámú betelepülés történt – főként Nógrád, Hont, Pest, Győr és Zólyom vármegyékből –, a falu lélekszáma 200 fő fölé emelkedett. 1718 a település újratelepülésének éve. A nagyrészt evangélikus szlovákok lakta Csaba 1720-ban községi minősítésében hivatalosan is a megye részévé vált és pecsétet kapott. 1720 októberében Harruckern János György lett a gyulai uradalom, s ezzel Csaba földesura. Harruckern számos kedvezményt adott a csabaiaknak, megerősítette őket vallásuk szabad gyakorlásában és megszüntette röghöz kötöttségüket. A további telepítések szervezését ispánjára, Thuróczy Miklósra bízta. A népességszám a megyén belül Csabán növekedett a leggyorsabban. 1745-ben felépült az Alföld első evangélikus téglatemploma. 1748-ban Csaba járásszékhely lett. A 18. század közepén az addig tisztán evangélikus faluba katolikus szlovákokat kezdtek betelepíteni. A földesúr, Harruckern Ferenc Csabának ajándékozta a sopronyi pusztát. A jobbágytelkekhez szőlőskertek is tartoztak. Az elsőt, az ún. legrégebbi szőlőket 1765-ben, a gödrön túli, jaminai szőlőket 1769-ben, a Kanálisi, a Kastélyi és a Fényesi szőlőket pedig 1810-ben osztották. Ezek idővel állandó lakóterületté váltak. A lakosok 1777-re megásták a Körös-csatornát, 1788-ban postaállomás épült. Csaba a 18. század végére csaknem 10 000 lakossal a megye legnagyobb települése lett.
A 19. században folytatódtak a betelepülések: szlovákok mellett magyar, román, zsidó és német családok érkeztek. Nagy–Csaba részét képezték az olyan határrészek is, mint például a mára önállósult Telekgerendás, Gerendás, Kétsoprony és Csabaszabadi. Csabát „Európa legnagyobb falujaként” emlegették. 1824-ben felépült Kelet-Közép-Európa legnagyobb evangélikus temploma, az Evangélikus Nagytemplom. 1831-ben kolera pusztított Csabán, a járvány 2 019 emberáldozatot követelt. A település 1840-ben mezővárosi rangot kapott. 1844-ben megkötötték a legelőelkülönítési, 1845. december 31-én pedig az örökváltsági szerződést. Békéscsaba 1848. március 15. után rendezett tanácsú várossá vált, a szabadságharc bukását követően ismét községi közigazgatást kapott. 1848-ban a csabaiak nemzetőrséget vezényeltek Nagybecskerekre, továbbá anyagilag támogatták a szabadságharcot. A 19. század második fele a városiasodás, az iparosodás, a közlekedés gyors fejlődésének jegyében telt. Megépült a Szolnok–Arad (1858), a Nagyvárad–Fiume (1871), a Mezőkovácsháza–Békéscsaba (1899) és a Békéscsaba–Vésztő (1904) vasútvonal. Az 1890-es években kiépítették az első alföldi transzverzális kövesutat, Csaba a századfordulóra a megye valódi központjává vált. Gőzmalmok, nyomdák, textil-, bútor- és téglagyárak alakultak, szeszgyár működött. Sztraka Ernő vezetésével városi rendezési terv készült, emeletes épületeket emeltek, a századfordulón a központ már valódi városias jelleggel rendelkezett. Szeberényi Gusztáv Adolf püspöksége idején (1872–1890) Békés-Csaba püspöki székhely volt.
A békéscsabaiak az I. világháborúban az olasz és az orosz fronton harcoltak, többségük a 4-es honvéd gyalogezred vagy a 101. császári és királyi gyalogezred kötelékében. 963-an estek el csatában vagy haltak bele sebesüléseikbe. 1918-ban Békéscsaba rendezett tanácsú városi rangot kapott. Az első polgármester dr. Berthóty István lett. 1919-ben közel egyéves román megszállás kezdődött. A trianoni békeszerződés aláírása után, – Arad és Nagyvárad elvesztésével – Békéscsaba jelentősége tovább nőtt. Fejlődésnek indult a kereskedelem és az ipar (baromfi-feldolgozás, textilipar, nyomdaipar). A városképet meghatározó új épületek, iskolák, gyárak, burkolt utak épültek. A fejlődést az 1933-as pénzügyi válság, majd a II. világháború akasztotta meg. 1944 júniusában megkezdték a Békéscsabán és környékén élő zsidók deportálását. 1944. szeptember 21-én angolszász bombatámadás érte a MÁV-állomást és környékét. 1944. október 6-án megérkeztek a szovjet csapatok és kezdetét vették a megszállás évtizedei. Az 1940-es évek második felében a város lakosságának egy része kicserélődött (magyar–csehszlovák lakosságcsere). 1941 és 1949 között a település lélekszáma mintegy 6 500 fővel csökkent. 1950-ben Békéscsaba megyeszékhellyé vált, ezzel a közigazgatási szerepe tovább nőtt. Az 1956-os forradalom békéscsabai eseményeinek meghatározó alakja Fekete Pál, a Forradalmi Bizottság elnöke volt. Az 1960–70-es éveket új beruházások jellemezték. A termelőszövetkezetek jelentős mennyiségű árucikket állítottak elő exportra is. A lakosságszám az 1980-as években elérte a 66 ezer főt. A rendszerváltást követően sok üzemet privatizáltak, illetve bezártak. A változások a termelőszövetkezeteket is elérték. Békéscsaba 1991-től megyei jogú város. 1996-ban létrejött a Békéscsabai kistérség. A városba nemzetközileg elismert cégek települtek.
Gazdaság
A város kezdetben főleg mezőgazdasággal foglalkozott, állattenyésztésre, illetve gabonanövények és szőlő termesztésére rendezkedett be. 1777-ben Csaba lakosai hozzáláttak az Élővíz-csatorna kiásásához, ami a későbbiekben kiszárítván az addig mocsaras, belvizes földeket, hozzájárult újabb termő- és legelőterületek keletkezéséhez. A vízi kereskedelem fellendüléséhez is vezetett.
A város vezetése, nagy küzdelmek árán de elérte, hogy az Arad és Szolnok között építendő vasútvonal Békéscsabát is érintse. A vasutat 1858-ban adták át. Említésre méltó újítás a város életében a Pain Antal-féle gőzmalom 1853-as megépítése is. A több tulajdonosváltáson majd egy tűzeseten s újjáépítésen is átesett István malom 150 éves működése alatt országos hírnévnek örvendett.
A 19. század végén sorra épültek a nyomdák. A nyomdászat terén az igazi sikert az 1903-ben létesült Tevan-nyomda hozta. A nyomda folyamatos változtatásokat és tulajdonosváltásokat követően napjainkban Marzek-Kner Packaging Kft. néven működik.
A városban nagy hagyománya van a baromfi- és sertésfeldolgozásnak (Békéscsabai Barnevál), illetve a zöldségtermesztéssel kapcsolatos hűtő- és konzerviparnak (Békéscsabai Hűtőház, Békéscsabai Konzervgyár) is. Országos jelentőségű cserép- és téglagyára, illetve a 20. században fellendült a gépgyártás és az elektronikai ipar is.
Kultúra
Békéscsaba szellemi életét s az oktatást eleinte az egyház szervezte. Kulturális élete nagyjából a városiasodással egy időben, a 19. század közepe-vége felé kezdett el fellendülni. Ehhez később az Auróra Kör 1913-as megalakulása is hozzájárult. Napjainkban a kultúra és a művelődés legmeghatározóbb színterei a színművészet (Jókai Színház, Napsugár Bábegyüttes, Csabai Színistúdió), a népművészet (Szlovák Tájház, Meseház, Békés Banda), a tánc (Balassi Táncegyüttes, Balkán Táncegyüttes, Hétpróbás Néptánciskola) és a zeneművészet (Bartók Béla Zeneiskola, Békéscsabai Bartók Béla Vegyeskar, különböző egyházi énekkarok). Mindezek támpilléreként szolgálják a közművelődést a csabai művelődési házak és könyvtárak (Békés Megyei Könyvtár, Lencsési Közösségi Ház, Arany János Művelődési Ház), képzőművészetének pedig múzeumok és galériák adnak otthont (Munkácsy Mihály Múzeum, Munkácsy Emlékház, Jankay Gyűjtemény és Kortárs Galéria).
A kultúra terjesztését, elérhetővé tételét és népszerűsítését hivatott szolgálni az Ifiház épületének rekonstruálásával létrejött, 2013. január 22-én megnyílt Csabagyöngye Kulturális Központ is.
Látnivalók, rendezvények
Látnivalók
- Békéscsabai Árpád Gyógy- és Strandfürdő
- Élővíz-csatorna (Békéscsaba)
- Evangélikus Kistemplom (Békéscsaba)
- Evangélikus Nagytemplom (Békéscsaba)
- Hotel Fiume
- Jókai Színház
- Katolikus nagytemplom
- Kossuth tér
- Meseház
- Munkácsy Mihály Emlékház
- Munkácsy Mihály Múzeum
- Ortodox zsinagóga (Békéscsaba)
- Neológ zsinagóga (Békéscsaba)
- Póstelek
- Szent István tér
- Széchenyi liget
- Széchenyi-Wenckheim kastély
- Szoborsétány
- Városháza
- Wenckheim kastély
Rendezvények
Képgaléria
Lásd még
- Békéscsabai emléktáblák szócikkei
- Békéscsabai Százak ‒ A város híres személyeinek életrajzai
- Békéscsabai vonatkozású személyek életrajzai
- Békéscsabai Települési Értéktárba tartozó szócikkek listája
- Békéscsabai vonatkozású szócikkek listája a BékésWikiben
Források
- Békés megye 1956-ban I. Szerk.: Erdmann Gyula. Gyula : Békés Megyei Levéltár, 2006 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Békés megye kézikönyve. Főszerk.: Kőváry E. Péter. Oktinfó-Szeged Bt. – Ceba Kiadó, 1999 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Békéscsaba : történelmi és kulturális monográfia. Főszerk.: Konriss Géza. Békéscsaba : Körösvidék Ny., 1930 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata: Megvalósíthatósági tanulmány Békéscsaba Megyei Jogú Város gazdaságfejlesztési feladatainak támogatására. 2015. 5–6. p. (Látogatva: 2020. 06. 10.)
- Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzatának honlapja (Látogatva: 2020. 06. 10.)
- Békéscsaba története. Szerk.: Jankovich B. Dénes, Erdmann Gyula. Békéscsaba : Polgármesteri Hiv., 1991 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Békéscsaba. In: Helységnévtár (Látogatva: 2020. 06. 10.)
- Czeglédi Imre: Békés megyei utak. Békéscsaba : Szolnoki Közúti Ig., 1986 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Haan Lajos: Békés-Csaba : a város története a kezdetektől a XIX. század harmadik harmadáig. Békéscsaba : Békés Megye Képviselő-test. Önkormányzati Hiv., 1991 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Kugler József: Lakosságcsere a Délkelet-Alföldön, 1944‒1948. udapest : Osiris Kiadó : MTA Kisebbségkutató Műhely, 2000 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Randolph L. Braham: A népirtás politikája. Budapest : Belvárosi Könyvkiadó, 1997 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Tanévnyitó ünnepség a békéscsabai tanítóképző főiskolai tagozaton. In: Békés Megyei Népújság, 41. évf. 212. szám (1986. szeptember 9.) 1. p. (Látogatva: 2020. 06. 08.)
- Területi adatok – Békés megye. In: KSH.hu (Látogatva: 2020. 06. 02.)
- Tibori János: Békéscsaba története : a Körös-kultúra idejétől a felszabadulásig. Békéscsaba : Vár. Tcs., 1960 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Ujdonságok. In: Békés, 1. évf. 18. szám (1872. augusztus 4.) 3. p. (Látogatva: 2020. 06. 10.)
- Üdvözlet Békés-Csabáról : Chaba-városa régi képes üdvözlőlapokon, 1897‒1935. Közread.: Dobrotka Pál. Békéscsaba : Typografika, 2005 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Várostörténeti írások. In: Internet Archive (Látogatva: 2020. 06. 15.)
Kapcsolódó irodalom
- Araczki Magdolna: Békéscsaba népe, története : válogatott helyismereti bibliográfia. Békéscsaba : Békés Megyei Könyvtár, 1993 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Czeglédi Imre: Békéscsaba utcanevei. Békéscsaba : Városi Tanács Végrehajtó Bizottsága, 1981 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Dedinszky Gyula: Vidám Csaba. Békéscsaba, 1967 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Dedinszky Gyula: Vidám Csaba. Munkácsy Mihály Múzeum : Békéscsaba, 2013 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
Külső hivatkozások
- Békéscsaba Megyei Jogú Város hivatalos honlapja
- Békéscsaba. In: Wikipédia
- Békés megye az 1956-os forradalomban. Online kiállítás
- Evangélikus nagytemplom, Békéscsaba. In: Wikipédia
- Jókai Színház. In: Wikipédia