Kossuth Lajos-szobor (Békéscsaba)

A BékésWiki wikiből

Kossuth-szobor (2018)

Az 1905-ben leleplezett szobor Békéscsaba első köztéri alkotása, az ország 45. köztéren felállított Kossuth szobra.

Tartalomjegyzék

Története

A Kossuth-szobor felállítása céljából 1902 szeptemberében megalakult a csabai gyűjtőbizottság, a társelnökök dr. Rell Lajos és dr. Pándy István lettek. A bizottság adományokat gyűjtött, táncvigalmakat szervezett. A szobrot a Széchenyi ligetben kívánták elhelyezni, később lehetséges helyszínként felmerült a Petőfi liget és a Rudolf Főgimnázium előtti tér is.

Községi és társadalmi hozzájárulásoknak köszönhetően összegyűlt a szükséges összeg. 1904 szeptemberében szoborbizottság alakult, melynek olyan neves csabai személyek voltak a tagjai mint Varságh Béla (elnök), Áchim Gusztáv, Balás Ádám, dr. Pándy István, dr. Rell Lajos (jegyző) és Wagner József. A szoborbizottság nem díjazott, zárt pályázatot írt ki, melyre Gerenday György, Horvay János, Róna József, Tóth András, Felek Gyula és Mogyorósy Sándor művészek kaptak meghívást. Még ebben az évben a Kossuth Lajos nevét viselő teret jelölték ki a felállítandó szobor helyéül. A másfélszeres életnagyságú (2,8 méter) ércszobor elkészítésével Horvay János budapesti szobrászművész kapott megbízást. Az alkotás Haraszthy József budapesti ércöntő műhelyében készült. A talapzatot Fellegi Antal kőfaragó készítette.

A szobor felállítására 1905. szeptember 12-án került sor. A talapzat dombját Lischka Lipót műkertész befüvesítette, növényekkel díszítette.

Az avatóünnepség 1905. szeptember 19-én istentisztelettel vette kezdetét, Koren Pál lelkész Kossuth Lajos érdemeiről szónokolt. Az eseményen megjelent többek között Kossuth Lajos fia, Kossuth Ferenc, Áchim L. András, Fábry Károly és Horvay János is. A széképületben tartott díszközgyűlésen Áchim Tamás bíró és Korosy László jegyző mondott beszédet. A Kossuth téren Szalay József, a Kossuth-szoborbizottság elnöke felelevenítette a Kossuth-szobor történetét. Várady Antal ódája és dr. Fábry Sándor kir. tanácsos alispán ünnepi beszéde után Kossuth Ferenc szólt az ünneplő közönséghez. A település képviseletében Áchim Tamás átvette a szobrot, majd közel nyolcvan koszorút helyeztek el a szobor talapzatánál. Az ünnepély a Vigadó és Casinó termében rendezett bankettel folytatódott.

A szobor köré 1920-ban betonkerítést emeltek, 1925-ben pedig az egész teret körbekerítették és parkosították. 1977-ben márványlapokat helyeztek el a Kossuth-szobor köré.

Képgaléria

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök