Kocziszky-palota (Békéscsaba)

A BékésWiki wikiből

A Kocziszky-palota Békéscsabán, az Andrássy út és az Irányi utca sarkán, az Andrássy út 7. szám alatt található. A kétemeletes épület 1924-ben épült.

Tartalomjegyzék

Története

A 19. században Freund Zsigmond rőföskereskedése működött a Vasút utcai (ma Andrássy úti) házban. A család csődbe jutott, a nádfedeles épületet 1887 szeptemberében árverésen értékesítették. Az ingatlan Kocziszky Mihály bíró tulajdonába került, aki az utca felőli szobát üzletté alakíttatta át. A Vasút utca 1039. sz. alatti sarki házban volt a „Báró Hirsch Mór-Egyesület” békéscsabai fiókirodája.

1920-ban a Békésmegyei Közlöny egyik cikkében azt jövendölték, hogy 2020-ban nem fog állni a Kocziszky-ház, a bérbe adható helyiségek megszüntetése pedig a kereskedőknek fog kedvezni. A jóslat részben igaznak bizonyult, a kis házat lebontották, a helyén 1924-ben a fia, ifj. Kocziszky Mihály kétemeletes házat építtetett. A tervek elkészítése, illetve az épület kivitelezése Bányai András építőmester és vállalata nevéhez fűződik. A földszint Andrássy út felőli oldalán nyolc, az Irányi utca felőli részén négy üzlethelyiséget alakítottak ki. Az első emeleten iroda- és üzlethelyiségek kaptak helyet. Összesen huszonhat üzlethelyiség és négy lakás volt kiadó. A bérház homlokzatán található női kariatidák Filippinyi Sámuel szobrászművész alkotásai.

1924 őszétől az épületben működött Párkány főmérnök irodája, Arnót Sándor férfi- és gyermekruharaktára, Tárkány Terka női kalapszalonja, dr. Fischmann Mihály röntgen-szakorvos rendelője, Klein Henrik órás és ékszerész üzlete. A bérházban később hentesüzlet, cukrászda, valamint autó- és traktorszaküzlet is helyet kapott. 1928-ban Holländer Izidorné nyitott ortodox kóser étkezdét az épületben. Itt volt Mazán László és felesége, Kliment Z. Mária lakása, melyben gyakran irodalmi, zenei és művészeti előadásokat, beszélgetéseket tartottak. 1926 januárjában tűz ütött ki a Kocziszky-palotában, a tűzoltóknak sikerült idejében eloltania a tüzet. 1929-ben Békéscsabára látogatott az európai hírű időjós, Sziriusz mester, aki a palota második emeletén szállt meg.

A földszinten 1952-ig üzletek működtek. A bérház alsó szintjén 1953. február 7-én megnyílt a Békés megyei vendéglátó vállalat vendéglője, a Népbüfé. A „talponálló” büfében olcsó és ízletes magyaros ételeket, cukrászsüteményeket, üdítőket és szeszes italokat árusítottak. Az üzletet több alkalommal átalakították, 1998-ig üzemelt. A helyén az átalakítást követően, 1999-ben az ABN-AMRO Bank nyitotta meg helyi fióküzletét. 2001-től a K&H Bank fiókja kapott helyet az ingatlanban. 2019 februárjában megnyílt a Piknikség üzlete az egykori Népbüfé, majd bankfiók helyén.

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök