Vukovich Miklós (1939–2001)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Élete)
a (Képek feltöltése)
 
(16 közbeeső változat nincs mutatva)
2. sor: 2. sor:
== Élete ==
== Élete ==
 +
[[Fájl:Vukovich Miklos foto.jpg|bélyegkép|300px|Vukovich Miklós]]
 +
Vukovich Miklós '''[[1939]]. [[december 27.|december 27-én]] született Komáromban.
-
Vukovich Miklós '''[[1939]]. [[december 27.|december 27-én]] született Komáromban. Felesége, Környefalvi Krisztina''' [[1966|1966-ban]] adott életet első gyermeküknek - a később információ-szervezéssel foglalkozó -, Editnek. A család [[1978|1978-ban]] Márton névre keresztelt kisfiuk érkezésével vált négytagúvá, aki életét a papi pályának szentelte.
+
Első felesége Jakab Ágnes építészmérnök, gyermekük Vukovich Edit (1966), az Artikon Galéria tulajdonosa, információrendszer-szervező, a budavári Mátyás-templom szoprán szólistája. Második felesége dr. Gunda Erzsébet fogorvos, gyermekük Vukovich Márton (1978) katolikus pap. Harmadik felesége Környefalvi Krisztina, közös gyermekük nem született.
-
Miklós '''[[1965|1965-ben]] szerezte meg építészmérnöki diplomáját'''. [[1967|1967-ig]] '''kivitelező'''ként, majd 3 évig a Pest Megyei Kereskedelmi Tervező Vállalatnál '''tervező'''ként dolgozott. Szakmai tudását az [[1970]]-[[1972]] közötti időszakban jelentősen bővítette: a mesteriskola elvégzése után már '''vezető tervező'''ként, műszaki és beruházási szakértőként is kikérhették véleményét az érdeklődők.
+
Hosszan tartó betegség után '''[[2001]]. [[december 9.|december 9-én]] hunyt el'''. Békéscsaba főépítészét a helyi önkormányzat saját halottjának tekintette.
-
[[1970]] és [[1987]] között '''a Középülettervező Vállalat műteremvezető és tervező munkatársa volt'''. Az addig Budapesten berendezkedett család [[1987|1987-ben]] [[Medovarszki János]] hívására '''[[Békéscsaba|Békéscsabára]] költözött''', ahol a családfő (saját szavaival élve a tervezőasztal melletti életet frontharcosi szerepre cserélte) '''[[1991|1991-ig]] a megyei, utána a városi főépítészi hivatalt viselte'''. Munkája során '''4 főből álló tervezőcsoportot irányított''', célja egy rendezett, lakosok igényeinek maximálisan megfelelő sok arcú (tehát nem egységes, mivel szerinte a folyamatosan új oldalát mutató, különleges negyedekkel tarkított lakóhely felel meg legjobban az emberi igényeknek) város kialakítása volt. Szívesen beszélgetett a helybéliekkel, az eszmecserék során felszínre kerülő kéréseket szem előtt tartva próbált meg pályázatokat kiírni, hogy kellemes és gazdaságilag is hasznos környezetet alakítson ki az itt élőknek. A város teljes rendezési tervét közszemlére bocsátotta: a Jókai Színház előtt elhelyezett vitrinekben bárki megtekinthette a megyeszékhely következő 10 évében bekövetkező építkezések és beruházások tervezetét. A témát tárgyaló képviselői fórumokon számított a tervek alapján felkészült, javaslatokkal előálló polgárok jelenlétére, akik véleményét felhasználva tovább formálta a kialakuló városképet.
+
== Munkássága ==
 +
Vukovich Miklós '''[[1965|1965-ben]] szerezte meg építészmérnöki diplomáját'''. [[1967|1967-ig]] '''kivitelező'''ként, majd 3 évig a Pest Megyei Kereskedelmi Tervező Vállalatnál '''tervező'''ként dolgozott. [[1970]]–[[1972]] elvégezte a mesteriskolát, így már '''vezető tervező'''ként, műszaki és beruházási szakértőként is dolgozott.
-
Több tucat nyaraló, társasházi lakás, illetve a különlegességként ható - helyi önkormányzat támogatásával - sorházként felépült lakóegyüttes megtervezése köthető nevéhez. '''Magánépületek mellett természetesen rengeteg középület megtervezésében is szerepet játszott.''' Olyan '''jelentős országos beruházásokhoz járult hozzá''', mint a Zalaegerszegi Technika Háza, a Dabason felépült iroda- és házegyüttes, a Budapesti Orvostovábbképző Intézet oktatási épülete, a szentendrei szakorvosi rendelő, az érdi művelődési ház, a Budapest Sportcsarnok (a tervezőbrigád egyik vezetője volt ekkor) vagy a fővárosi Városligetben található Nemzeti Színház. Munkásságának helyi bizonyítékai közül kiemelkedik '''a [[Rózsa Ferenc Gimnázium]] épülete, a Csaba utcai tömbbelső első vázlata, az [[Univerzál Áruház]], a római katolikus “Jézus Szive” templom, a csabai piac''' (korszerűsítési tervét készítette el), '''a Nagyrét gazdálkodók számára hasznos elrendezése, a nyugdíjasház építési, majd  kibővítési tervezete, a [[Csaba Center Kereskedelmi Központ]] valamint a belvárosi Csaba korzó névre keresztelt sétálóutca is.''' Művészi hajlamainak köszönhetően '''számos köztéri alkotás''' (például az Árpád fejedelem tér elnevezését megjelenítő oszlop) elkészítésében vett részt, a gyakran szobrászművészekkel folytatott együttműködésekből létrejött műremekek a mai napig megyeszékhelyünket díszítik. A több éve halogatott, 1954 óta a helyi általános iskolának otthont adó geszti Tisza-kastély négycsillagos szállodává alakításának terve mellett a Békéscsabán található francia Total cég benzinkútjának egyedi - korábban a hagyományos típustervet akarták viszontlátni, de végül a kész terv meggyőzte a tulajdonosokat - épülete is a főépítész sokoldalúságára és kreativitására vall.
+
[[1970]] és [[1987]] között '''a Középülettervező Vállalat műteremvezető és tervező munkatársa volt'''. [[1987|1987-ben]] Budapestről '''[[Békéscsaba|Békéscsabára]] költözött'''. '''[[1991|1991-ig]] a megyei, majd a városi főépítészként dolgozott'''. Egy '''4 főből álló tervezőcsoportot irányított''', célja egy rendezett, a lakosok igényeinek maximálisan megfelelő város kialakítása volt. A város teljes rendezési tervét közszemlére bocsátotta: a [[Békéscsabai Jókai Színház (Békéscsaba)|Jókai Színház]] előtt elhelyezett vitrinekben bárki megtekinthette a megyeszékhely következő 10 évében bekövetkező építkezések és beruházások tervezetét. A témát tárgyaló képviselői fórumokon számított a lakosság javaslataira, akik véleményét felhasználva tovább formálta a kialakuló városképet.
-
'''Rendszeresen indult magyar, illetve külföldi rendezésű tervpályázatokon''', melyekről mindig eredményesen, '''díjakkal''' a kezében '''tért haza'''. Egyéni résztvevőként jelen volt a XVIII. Országos Műemléki Konferencián, de előadóként is sűrűn fellépett különböző találkozókon (például a Békés  Megyei  Építész  Kamara,  a  Magyar Urbanisztikai  Társaság  Békés  Megyei Csoportja és a megyei képviselő-testület konzultációs irodája által szervezett szakmai rendezvénysorozaton, vagy a Békés  Megyei Tanács műszaki osztálya, az Agrokomplex Ipari Rt., a Multimodul Bt. Mérnöki Iroda rendezésében létrejött vésztői ismeretterjesztő előadásokon is).  
+
Több tucat nyaraló, társasházi lakás, sorház, illetve középület megtervezése köthető nevéhez.
 +
'''Rendszeresen indult magyar, illetve külföldi rendezésű tervpályázatokon'''. Egyéni résztvevőként jelen volt a XVIII. Országos Műemléki Konferencián, de előadóként is szerepelt.
-
'''Gyakran kérték fel megyei építészeti pályázatok, versenyek''' (ide sorolható többek között "Az év lakóháza" elnevezésű pályázat) '''bírái közé'''. Munkájával kapcsolatos  '''televíziós szereplései mellett sokszor találkozhattunk nevével  a helyi lapokban''', az újságírók szakmai tanácsadóként vonták be cikkeikbe a városi főépítészt. Számítottak rá rangos városi eseményeken is: [[1993|1993-ban]] ő vezette körbe a Békéscsabára érkezett negyvenfős német delegációt a városháza épületében; a városháza Mokos Termében rendezett Békés Megyei Építészek Kiállításának megnyitása is hozzá kötődik.
+
'''Gyakran kérték fel megyei építészeti pályázatok, versenyek''' '''bírái közé'''. Szakmai tanácsadóként a '''televízióban, valamint a helyi lapokban''' is nyilatkozott. [[1998|1998-ban]] a [[Városháza (Békéscsaba)|Városháza]] Mokos Termében rendezett Békés Megyei Építészek Kiállításának megnyitása is nevéhez fűződik.
-
A csabaiak tehetséges építésze '''sok szakmai szervezetbe bekerült:''' először csak tagja, majd [[1993]] és [[1996]] között elnöke volt a Magyar Építészkamarának, felvételt nyert az ÉTE (Építéstudományi Egyesület) és a MUT (Magyar Urbanisztikai Társaság) köreibe, továbbá ő töltötte be a Magyar Építőművészek Szövetsége Körös-völgyi Csoportjának megyei elnöki pozícióját. '''Elismerései között szerepel a “Zalaegerszegért”, a “Budapestért” és a “Tudományos Élet Fejlesztéséért” adományozott érem''', továbbá a '''“Munka Érdemrend” ezüst fokozat'''ával is kitüntették.
+
[[1993]] és [[1996]] között elnöke volt a Magyar Építészkamarának. Tagja volt az Építéstudományi Egyesületnek és a Magyar Urbanisztikai Társaságnak, továbbá ő töltötte be a Magyar Építőművészek Szövetsége Körös-völgyi Csoportjának megyei elnöki pozícióját.  
-
Vukovich Miklós hosszan tartó betegség után '''[[2001]]. [[december 9.|december 9-én]]''', pár nappal 62. születésnapja előtt '''hunyt el'''. Békéscsaba főépítészét a helyi önkormányzat saját halottjának tekintette.
+
== Díjak, kitüntetések ==
 +
* “Zalaegerszegért”, a “Budapestért” és a “Tudományos Élet Fejlesztéséért” adományozott érem
 +
* “Munka Érdemrend” ezüst fokozat
 +
 
 +
== Emlékezete ==
 +
* Munkássága tiszteletére [[2003|2003-ban]] '''[[Vukovich Miklós-emléktábla (Békéscsaba)|emléktáblát]] avattak''' [[Békéscsaba|Békéscsabán]].
 +
 
 +
== Fontosabb tervei ==
 +
* a zalaegerszegi Technika Háza
 +
* a Dabason felépült iroda- és házegyüttes
 +
* a Budapesti Orvostovábbképző Intézet oktatási épülete
 +
* a szentendrei szakorvosi rendelő
 +
* az érdi művelődési ház, a Budapest Sportcsarnok (a tervezőbrigád egyik vezetője volt)
 +
* a fővárosi Városligetben található Nemzeti Színház
 +
* a Rózsa Ferenc Gimnázium épülete
 +
* a Csaba utcai tömbbelső első vázlata
 +
* az Univerzál Áruház
 +
* [[Jézus Szíve római katolikus templom (Békéscsaba)|a békéscsabai Jézus Szíve templom]]
 +
* a csabai piac (korszerűsítési terve)
 +
* a Békéscsabai Életfa Idősek otthona építési, majd  kibővítési tervezete
 +
* a Csaba Center Kereskedelmi Központ
 +
* a belvárosi Csaba korzó névre keresztelt sétálóutca
 +
 
 +
== Képgaléria ==
 +
<Gallery widths="300px" heights="300px">
 +
Fájl:Vukovich Miklos foto2.jpg|Vukovich Miklós
 +
Fájl:Vukovich Miklos bizonyitvany 1953 54.jpg|Vukovich Miklós 8. osztályos bizonyítványa (1953/54)
 +
Fájl:Vukovich Miklos Keszler Pal.jpg|Keszler Pál jókívánságai Vukovich Miklós számára
 +
Fájl:Vukovich Rozsa Ferenc Gimnazium.jpg|Rózsa Ferenc Gimnázium
 +
Fájl:Bcs Eletfa Nyugdijashaz faultetes.jpg|Faültetés 2003-ban az Csabai Életfa Nyugdíjasház bővítése alkalmából
 +
Fájl:Bcs Jezusszive 1.jpg|Jézus Szíve római katolikus templom
 +
</Gallery>
== Források ==
== Források ==
-
* Békés Megyei Hírlap, 47. évf. 33. szám, 1992. 02. 08-09. 5. p
+
* Békés Megyei Népújság, 44. évf. 42. szám (1989. február 18.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1989_02/?pg=141&layout=s 6. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 128. szám, 1993 06. 04. 3. p
+
* Békés Megyei Népújság, 45. évf. 35. szám (1990. február 10.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1990_02/?pg=85&layout=s 6. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 13. szám, 1993. 01. 16-17., 12. p
+
* Békés Megyei Népújság, 45. évf. 145. szám (1990. június 22.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1990_06/?pg=176&layout=s 1. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 220. szám, 1993. 09. 21. 7. p
+
* Békés Megyei Népújság, 45. évf. 146. szám (1990. június 23.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1990_06/?pg=188&layout=s 5. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 39. szám, 1993. 02. 16. 5. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 47. évf. 33. szám (1992. február 8–9.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1992_02/?pg=84&layout=s 5. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 49. évf. 45. szám, 1994. 02. 23. 7. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 13. szám (1993. január 16–17.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1993_01/?pg=179&layout=s 12. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 49. évf. 62. szám, 1994. 03. 15. 7. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 39. szám (1993. február 16.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1993_02/?pg=188&layout=s 5. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 51. évf. 135. szám, 1996. 06. 11. 1. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 128. szám (1993. június 04.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1993_06/?pg=2&layout=s 3. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 51. évf. 159. szám, 1996. 07. 09. 7. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 220. szám (1993. szeptember 21.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1993_09/?pg=278&layout=s 7. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 51. évf. 267. szám, 1996. 11. 15. 10. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 49. évf. 45. szám (1994. február 23.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1994_02/?pg=310&layout=s 7. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 51. évf. 89. szám, 1996. 04. 16. 5. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 49. évf. 62. szám (1994. március 15.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1994_03/?pg=198&layout=s 7. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 52. évf. 99. szám, 1997. 04. 29. 1. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 51. évf. 89. szám (1996. április 16.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1996_04/?pg=176&layout=s 5. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 53. évf. 125. szám, 1998. 05. 29. 1. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 51. évf. 135. szám (1996. június 11.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1996_06/?pg=120&layout=s 1. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 53. évf. 291. szám, 1998. 12. 12-13. 3. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 51. évf. 159. szám (1996. július 9.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1996_07/?pg=96&layout=s 7. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 54. évf. 35. szám, 1999. 02. 11. 1. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 51. évf. 267. szám (1996. november 15.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1996_11/?pg=181&layout=s 10. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 54. évf. 86. szám, 1999. 04. 14. 1. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 52. évf. 99. szám (1997. április 29.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1997_04/?pg=356&layout=s 1. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 217. szám, 2000. 09. 15. 5. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 53. évf. 125. szám (1998. május 29.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1998_05/?pg=428&layout=s 1. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 221. szám, 2000. 09. 20. 7. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 53. évf. 291. szám (1998. december 12–13.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1998_12/?pg=156&layout=s 3. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 241. szám, 2000. 10. 13. 7. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 54. évf. 35. szám (1999. február 11.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1999_02/?pg=118&layout=s 1. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 282. szám, 2000. 12. 2-3. 3. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 54. évf. 86. szám (1999. április 14.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1999_04/?pg=176&layout=s 1. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 296. szám, 2000. 12. 19. 9. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 217. szám (2000. szeptember 15.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2000_09/?pg=152&layout=s 5. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 298. szám, 2000. 12. 21. 3. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 221. szám (2000. szeptember 20.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2000_09/?pg=152&layout=s 7. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 56. évf. 169. szám, 2001. 07. 21-22. 14. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 241. szám (2000. október 13.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2000_10/?pg=138&layout=s 7. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 56. évf. 288. szám, 2001. 12. 11. 5. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 282. szám (2000. december 2–3.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2000_12/?pg=34&layout=s 3. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Hírlap, 58. évf. 143. szám, 2003. 06. 21. 4. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 296. szám (2000. december 19.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2000_12/?pg=220&layout=s 9. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Népújság, 44. évf. 42. szám, 1989. 02. 18. 6. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 55. évf. 298. szám (2000. december 21.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2000_12/?pg=238&layout=s 3. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Népújság, 45. évf. 145. szám, 1990. 06. 22., 1. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 56. évf. 169. szám (2001. július 21–22.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2001_07/?pg=253&layout=s 14. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Népújság, 45. évf. 146. szám, 1990. 06. 23. 5. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 56. évf. 288. szám (2001. december 11.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2001_12/?pg=114&layout=s 5. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Békés Megyei Népújság, 45. évf. 35. szám, 1990. 02. 10. 6. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 58. évf. 143. szám (2003. június 21.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2003_06/?pg=257&layout=s 4. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Budapest történetének bibliográfiája : 1981, főszerk.. Dr. Bercza László. Budapest: Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, 1983 39. p Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Budapest történetének bibliográfiája : 1981. főszerk.: Bercza László. Budapest : Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, 1983. 39. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Dunántúli Napló, 39. évf. 36. szám, 1982. 02. 06. 16. p
+
* Dunántúli Napló, 39. évf. 36. szám (1982. február 6.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/DunantuliNaplo_1982_02/?pg=55&layout=s&query=vukovich 16. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Heti Mérleg, 11. évf. 23. szám, 2001. 12. 20. 1. p
+
* Heti Mérleg, 2. évf. 24. szám (1992. június 17.) 4. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Heti Mérleg, 2. évf. 24. szám, 1992. 06. 17. 4. p
+
* Heti Mérleg, 3. évf. 4. szám (1993. február 4.) 4. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Heti Mérleg, 3. évf. 4. szám, 1993. 02. 04. 4. p
+
* Heti Mérleg, 11. évf. 23. szám (2001. december 20.) 1. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Ki kicsoda Békéscsabán? ‘99, fel. szerk.: Nemesi László. Békéscsaba : Lovász és Társa Betéti Társaság, Gyula, 1999. 154. p Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Ki kicsoda Békéscsabán '99. Fel. szerk.: Nemesi László. Békéscsaba : Lovász és Társa Betéti Társaság, Gyula, 1999. 154. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Körös-vidéki Zsaru (a Békés Megyei Hírlap rendőrségi melléklete) 51. évf. 109. szám, 1996. 05. 10. 3. p
+
* Körös-vidéki Zsaru (a Békés Megyei Hírlap rendőrségi melléklete) 51. évf. 109. szám (1996. május 10.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1996_05/?query=%22vukovich%20mikl%C3%B3s%22&pg=144&layout=s 3. p.] (Látogatva: 2017. 08. 18.)
-
* Otthonunk (a Petőfi Népe című napilap melléklete), 49. évf. 221. szám, 1994. 09. 20. 10. p
+
* Otthonunk (a Petőfi Népe című napilap melléklete), 49. évf. 221. szám (1994. szeptember 20.) 10. p.
-
* Pest Megyei Hírlap, 16. évf. 194. szám, 1972. 08. 18. 3. p
+
* Pest Megyei Hírlap, 16. évf. 194. szám (1972. augusztus 18.) 3. p.
-
* Színes Világ (a Békés Megyei Hírlap építészeti és lakáskultúra melléklete), 52. évf. 215. szám, 1997. 09. 15. 17. p
+
* Színes Világ (a Békés Megyei Hírlap építészeti és lakáskultúra melléklete), 52. évf. 215. szám (1997. szeptember 15.) 17. p.
-
* XVIII. Országos Műemléki Konferencia : a műemlék és tulajdonosa. (Kőszeg?) : Országos Műemlékvédelmi Hivatal, (1995?). 131. p
+
* Vukovich Edit
 +
* XVIII. Országos Műemléki Konferencia : a műemlék és tulajdonosa. Kőszeg : Országos Műemlékvédelmi Hivatal, 1995. 131. p.
== Kapcsolódó irodalom ==
== Kapcsolódó irodalom ==
-
* Békés Megyei Hírlap, 54. évf. 224. szám, 1999. 09. 25-26. 8. p
+
* Békés Megyei Hírlap, 54. évf. 224. szám (1999. szeptember 25–26.) [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1999_09/?pg=347&layout=s&query=vukovich 8. p.]
 +
 
 +
[[Kategória:Személyek]]
 +
[[Kategória:Békéscsaba]]
 +
[[Kategória:Békéscsabai Százak]]
 +
[[Kategória:Békéscsabai személyek]]
 +
[[Kategória:Mérnökök]]
 +
[[Kategória:Építészek]]

A lap jelenlegi, 2021. július 15., 15:37-kori változata

építészmérnök, főépítész

Tartalomjegyzék

Élete

Vukovich Miklós

Vukovich Miklós 1939. december 27-én született Komáromban.

Első felesége Jakab Ágnes építészmérnök, gyermekük Vukovich Edit (1966), az Artikon Galéria tulajdonosa, információrendszer-szervező, a budavári Mátyás-templom szoprán szólistája. Második felesége dr. Gunda Erzsébet fogorvos, gyermekük Vukovich Márton (1978) katolikus pap. Harmadik felesége Környefalvi Krisztina, közös gyermekük nem született.

Hosszan tartó betegség után 2001. december 9-én hunyt el. Békéscsaba főépítészét a helyi önkormányzat saját halottjának tekintette.

Munkássága

Vukovich Miklós 1965-ben szerezte meg építészmérnöki diplomáját. 1967-ig kivitelezőként, majd 3 évig a Pest Megyei Kereskedelmi Tervező Vállalatnál tervezőként dolgozott. 19701972 elvégezte a mesteriskolát, így már vezető tervezőként, műszaki és beruházási szakértőként is dolgozott.

1970 és 1987 között a Középülettervező Vállalat műteremvezető és tervező munkatársa volt. 1987-ben Budapestről Békéscsabára költözött. 1991-ig a megyei, majd a városi főépítészként dolgozott. Egy 4 főből álló tervezőcsoportot irányított, célja egy rendezett, a lakosok igényeinek maximálisan megfelelő város kialakítása volt. A város teljes rendezési tervét közszemlére bocsátotta: a Jókai Színház előtt elhelyezett vitrinekben bárki megtekinthette a megyeszékhely következő 10 évében bekövetkező építkezések és beruházások tervezetét. A témát tárgyaló képviselői fórumokon számított a lakosság javaslataira, akik véleményét felhasználva tovább formálta a kialakuló városképet.

Több tucat nyaraló, társasházi lakás, sorház, illetve középület megtervezése köthető nevéhez. Rendszeresen indult magyar, illetve külföldi rendezésű tervpályázatokon. Egyéni résztvevőként jelen volt a XVIII. Országos Műemléki Konferencián, de előadóként is szerepelt.

Gyakran kérték fel megyei építészeti pályázatok, versenyek bírái közé. Szakmai tanácsadóként a televízióban, valamint a helyi lapokban is nyilatkozott. 1998-ban a Városháza Mokos Termében rendezett Békés Megyei Építészek Kiállításának megnyitása is nevéhez fűződik.

1993 és 1996 között elnöke volt a Magyar Építészkamarának. Tagja volt az Építéstudományi Egyesületnek és a Magyar Urbanisztikai Társaságnak, továbbá ő töltötte be a Magyar Építőművészek Szövetsége Körös-völgyi Csoportjának megyei elnöki pozícióját.

Díjak, kitüntetések

Emlékezete

Fontosabb tervei

Képgaléria

Források

Kapcsolódó irodalom

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök