Szilágyi András (művészeti író)

A BékésWiki wikiből

filozófus, költő, művészeti író

Tartalomjegyzék

Élete

Szilágyi András

Szilágyi András 1954. június 23-án született Békéscsabán. Édesapja Szilágyi András, édesanyja Szalai Erzsébet. Testvére Szilágyi Magdolna.

1973 és 1977 között a Budapesti Műszaki Egyetemen tanult, gépészmérnök oklevelet szerzett. 1984-ben az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Bölcsészettudományi Karán esztétika–népművelés szakon diplomázott. 19971998-ban az ELTE Bölcsészettudományi Karán művészeti menedzser végzettséget szerzett. 19992003 között a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán filozófiai tanulmányokat folytatott.

Tokai Mariettát vette feleségül, két gyermekük született, Szabolcs és Marietta.

Munkássága

A mérnöki diploma megszerzése után, 1977 és 1985 között gyakorlati mérnökként, tervezőként dolgozott. 1985-től 1998-ig a Debreceni Műhely és a Szenzual-Art Művészeti Társaság művészeti igazgatója volt, majd felsőfokú intézményekben oktatási tevékenységet végzett. Óraadóként egyetemen és főiskolán esztétikát, filozófiát, valamint kultúraelméletet oktat.

Filozófiai mélységű, kiemelt jelentőségű szellemtörténeti alapvetésű esztétikai elemzések, és kritikai teljesítmény jellemzi képzőművészeti tárgyú írásait. Kutatási területe a 20. századi kortárs magyar művészet, különös tekintettel az Alföld régió békéstáji képzőművészete. Szabadszellemi foglalkozású, az intézményi gondolkodástól független közelítésű szemléletet közvetít.

„Ez a jelen s a közelmúlt valós értékeire figyelő szem nem tesz különbséget a stílszerű megnyilatkozások között: a hagyományosabb és az újszerű formaképzés egyaránt közel áll hozzá, s elemző megértéssel nyúl a Békéstájon sem ismeretlen még újszerűbb kifejező eszközökhöz, műfajokhoz. S teszi mindezt nem csupán biztos ítélő képesség birtokában, hanem elméleti, filozófiai alapvetéssel felvértezve és az így értelmezett művészetet megillető fogalomtárral”Dr. Mezei Ottó művészettörténész, professzor.

Dr. Wehner Tibor művészettörténész, a Képző- és Iparművészeti Lektorátus osztályvezetője szerint Szilágyi András „a kortárs képzőművészet, és ezen belül elsősorban a Békéstáj művészetének interpretátora és dokumentátora; egy olyan régió művészetének krónikáját írja, amely mindeddig méltatlanul kevés figyelmet, szakmai visszajelzést kapott”.

„(...) Szilágyi András szolgálatot vállalt. Szolgálatot a képzőművészet érdekében és szolgálatot a szűkebb környezet, a viharsarok országos és egyetemes kulturális folyamatokba való helyezésével (...)”Dr. Bereczky Lóránd művészettörténész, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója.

Művészettörténeti tanulmányai elsősorban az Auróra, Bárka és Várad című folyóiratokban jelentek meg. Kulturális rovatok cikkeinek, kritikák, katalógusok, előszavak és versek szerzője.

„Szilágyi András különös költészetét már a kezdetektől a brutális őszinteség és a drámai lét jelenvalósága jellemzi”Sass Ervin író, költő.

„Az emberi létezés titkairól sokat tudó költő »eltéphetetlen« szállal kötődik a képzőművészethez, ami nemcsak a kép-versek és a versnyelv fogalmiságában, hanem a nyelvi játékok sokszínűségében is tetten érhető”Kiss László író, kritikus.

Szilágyi András tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesület Művészetíró szakosztályának, a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) Művészetkritikai szakosztályának, a Magyar Képző- és Iparművészeti Szövetség Művészetírói szakosztály Kállai Ernő Körének, a Békéstáji Művészeti Társaságnak és a Körös Irodalmi Társaságnak.

Kiállításrendezőként is tevékenykedett, számos egyéni és csoportos kiállítás – többek között Bukta Imre, Félegyházi László, holó Hóbel László, Lipták Pál, Lóránt János, Németh József, Perlrott-Csaba Vilmos, Schéner Mihály, Szentgyörgyi József, Topor András, Tóth Ernő, a Békéstáji Művészeti Társaság tárlata – fűződik a nevéhez.

Díjak, elismerések

Főbb művei

Források

Kapcsolódó irodalom

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök