Ursziny–Beliczey-kúria (Békéscsaba)

A BékésWiki wikiből

A lap korábbi változatát látod, amilyen Jzoltan (vitalap | szerkesztései) 2022. június 18., 11:56-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Az Ursziny–Beliczey-kúria az Élővíz-csatorna partján, a Gyulai út 2. szám alatt található műemlék épület.

Tartalomjegyzék

Története

Ursziny–Beliczey-kúria (2015)
A felújítás alatt álló kúria

A klasszicista stílusú kúriát a szepsi Ursziny család emeltette az 1840-es évek végén. A nemesi család tagja, Ursziny Andor 1840-ben költözött Csabára.

Halála után az Ursziny família kúriája bajczai Beliczey Rudolf országgyűlési képviselő tulajdonába került. Az ingatlant átalakították, kocsialáhajtóval bővítették. A családi házat egykor kétholdas kert vette körül. A férfiszobát a századvégi szalonokra jellemző bútorok és szabadságharcos ereklyék (honvédsapka, zászló, ágyúgolyó) díszítették. Beliczey Rudolf a Békéscsabán és Csabaszabadin található kúriákat az unokaöccsére, Beliczey Gézára hagyta. 1938-ban a fia, Beliczey Miklós lett a családi birtok és a rezidenciák tulajdonosa. A Beliczey család nyáron a Csabaszabadiban, télen a Békéscsabán található kúriájában tartózkodott.

A két világháború között a Beliczey-házban kapott helyet Dr. Antal Gyula János királyi közjegyző irodája, valamint a Békéscsabai Nőegylet elnöksége. A szovjet megszállás idején a kúria lakói elmenekültek, az oroszok a melléképületeket, valamint a kertet olajraktárként és töltőállomásként használták. Az épület megrongálódott, az intarziás parkettákat felszedték és eltüzelték, a kert több száz éves fái kipusztultak.

A békéscsabai kúriát a második világháborút követően államosították. 1947 márciusától az Áchim L. András Népi Kollégium kezdte meg működését az épületben. A kollégisták szalmazsákot otthonról hoztak magukkal, vaságyakat a katonaságtól, bútorokat az Elhagyott Javak Kormánybizottságától kaptak.

A létesítményben később a Gabonaipari Vállalat irodái kaptak helyet. 1965-ben az ingatlan mellett új irodaépület létesült. A műemlék épület szomszédságában állt 1976-os lebontásáig a Kis–Rosenthal-kúria. Az Ursziny–Beliczey kúria melletti parkban 1988-ban tizennégyféle lombos és ötféle örökzöld növényfaj volt megtalálható. A földszintes épület udvari részét átalakították, az egykori kocsibehajtót beépítették.

A kúriaépület a rendszerváltás után egy részvénytársaság tulajdonába került. A belváros-rehabilitáció során, 2018-ban megszépült a Beliczey-kert. A kúriát 2018-ban Békéscsaba Megyei Jogú Város vásárolta meg, melyet a Munkácsy-negyed részeként felújítottak és kibővítettek. 2020 augusztusában a Beliczey-kertben helyezték el a Munkácsy Mihály örökségét ápoló és népszerűsítő kulturális városrész alapkövét.

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök