Berthóty István (1872–1929)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
a (kép feltöltése)
a (Nyelvi ellenőrzés)
3. sor: 3. sor:
== Élete ==
== Élete ==
[[Fájl:BerthotyIstvan.jpg|200px|bélyegkép|300px|jobbra|Berthóty István]]
[[Fájl:BerthotyIstvan.jpg|200px|bélyegkép|300px|jobbra|Berthóty István]]
-
Németújfaluban (Somogy megye), [[1872]]. [[augusztus 17.|augusztus 17]]-én született, régi nemesi családból származott: apja, '''Berthóty Gusztáv''', '''Andrássy gróf főpénztárnoka''', később [[Mezőberény|Mezőberényben]] takarékpénztári tisztviselő, anyja Gaál Magdolna. Testvérei: [[Berthóty Károly|Károly]] (kormányfőtanácsos, országgyűlési képviselő), Lujza, Erzsébet, Ágoston József.
+
Németújfaluban (Somogy megye), [[1872]]. [[augusztus 17.|augusztus 17]]-én született. Régi nemesi családból származott: apja, '''Berthóty Gusztáv''', '''Andrássy gróf főpénztárnoka''', később [[Mezőberény|Mezőberényben]] takarékpénztári tisztviselő, anyja Gaál Magdolna. Testvérei: [[Berthóty Károly|Károly]] (kormányfőtanácsos, országgyűlési képviselő), Lujza, Erzsébet és Ágoston József.
-
Elemei tanulmányait Mezőberényben végezte el. A szarvasi gimnáziumban [[1889]]-ben tett érettségit. Tanulmányait a nagyváradi jogakadémián folytatta. [[1893]]-ban államtudományi államvizsgát tett, [[1903]]-ban Kolozsváron doktorrá avatták.
+
Elemi tanulmányait Mezőberényben végezte el. A szarvasi gimnáziumban [[1889]]-ben tett érettségit, majd a nagyváradi jogi akadémián folytatta tanulmányait. [[1893]]-ban államtudományi államvizsgát tett, [[1903]]-ban Kolozsváron doktorrá avatták.
'''Nosici Thurzó Ilonát vette feleségül''', egy '''lányuk''' született, '''Berthóty Magda''' ([[Petényi (Donner) László (1887-1971)|dr. Donner László]] neje).
'''Nosici Thurzó Ilonát vette feleségül''', egy '''lányuk''' született, '''Berthóty Magda''' ([[Petényi (Donner) László (1887-1971)|dr. Donner László]] neje).
-
[[1928]]-[[1929|29]] telén súlyosan megbetegedett, a felgyógyulás érdekében 2 hónapot az Adria partján töltött. Rosszullétét követően a gyulai kórházba vitték, majd a sürgős műtéti beavatkozás szüksége miatt Szegedre vitték, ahol megműtötték, de állapota rosszabbodott, '''[[1929]]. [[július 20.|július 20-án]]''', a főispáni kinevezés küszöbén '''elhunyt'''. Temetésére [[július 24.|július 24-én]] a Széchenyi-ligeti katolikus temetőben került sor Békéscsabán.  
+
1928–29 telén súlyosan megbetegedett, a felgyógyulás érdekében 2 hónapot az Adria partján töltött. Rosszullétét követően a gyulai kórházba vitték, majd a sürgős műtéti beavatkozás szüksége miatt Szegedre került, ahol megműtötték, de állapota rosszabbodott. '''[[1929]]. [[július 20.|július 20-án]]''', a főispáni kinevezés küszöbén '''elhunyt'''. Temetésére [[július 24.|július 24-én]] a Széchenyi ligeti katolikus temetőben került sor Békéscsabán.  
== Munkássága ==
== Munkássága ==
-
Tanulmányai befejezése után közigazgatási pályára lépett. Rövid ideig Bihar vármegye közigazgatásánál szolgált mint írnok. [[1894]]-től Békés vármegyében, [[Gyula|Gyulán]] volt gyakornok. [[1894]] szeptemberéig a vármegye III., [[1897]] októberéig II., [[1906]]-ig pedig I. aljegyzője volt. [[1902]] májusában '''tiszteletbeli főjegyzővé''' nevezték ki. [[1906]] májusában a vármegye törvényhatósága az '''orosházi járás szolgabírájává''' választotta, s ezt a tisztségét tíz évig viselte. [[Orosháza|Orosházára]] érkezése után azonnal bekapcsolódott a község társadalmi életébe, elnöke volt a '''Kaszinónak''' s az [[1913]]-ban alakult''' Orosházi Munkás Testedző Körnek'''. [[1916]]. [[május 23.|május 23]]-án a megye törvényhatóságának bizalma a vármegye főjegyzői állásába emelte.
+
Tanulmányai befejezése után közigazgatási pályára lépett. Rövid ideig Bihar vármegye közigazgatásánál szolgált mint írnok. [[1894]]-től Békés vármegyében, [[Gyula|Gyulán]] volt gyakornok. [[1894]] szeptemberéig a vármegye III., [[1897]] októberéig II., [[1906]]-ig pedig I. aljegyzője volt. [[1902]] májusában '''tiszteletbeli főjegyzővé''' nevezték ki. [[1906]] májusában a vármegye törvényhatósága az '''orosházi járás szolgabírájává''' választotta, s ezt a tisztségét tíz évig viselte. [[Orosháza|Orosházára]] érkezése után azonnal bekapcsolódott a község társadalmi életébe, elnöke volt a '''Kaszinónak''' s az [[1913]]-ban alakult''' Orosházi Munkás Testedző Körnek'''. [[1916]]. [[május 23.|május 23]]-án Békés vármegye főjegyzője lett.
-
Munkásságának újabb elismerése volt, amikor Békéscsaba város képviselő-testülete [[1918]]. [[november 26.|november 26]]-án nagy lelkesedéssel a '''város polgármesterévé''' választotta. Ebben a pozícióban 11 éven át működött a város fejlesztése érdekében minden lehetőséget kihasználó ügyszeretettel. [[1928]]-ban a kormányzó '''kormányfőtanácsosi''' címmel jutalmazta érdemeit.   
+
Munkásságának újabb elismerése volt, amikor Békéscsaba város képviselő-testülete [[1918]]. [[november 26.|november 26]]-án nagy lelkesedéssel a '''város polgármesterévé''' választotta. Ebben a pozícióban 11 éven át működött a város fejlesztése érdekében. [[1928]]-ban a kormányzó '''kormányfőtanácsosi''' címmel jutalmazta érdemeit.   
-
Ő volt a város első polgármestere. Tevékenysége alatt indult el [[Békéscsaba]] várossá fejlődése. Ezalatt épült fel többek között az [[Árpád fürdő]], a városi sporttelep. Bővült a kereskedelmi iskola, és megkezdődött a leánylíceum építése. Utak építésével, az Élővízcsatorna szabályozásával az égető munkanélküliséget enyhítette. Nemcsak polgármesterként volt első embere a városnak, hanem a közélet terén is. Minden kulturális mozgalomban részt vett; több egyesületet az ő kezdeményezésére hívtak életre, s ezek működését továbbra is figyelemmel kísérte, segítette. Részt vállalt a város sportéletében is: a [[Csabai Atlétikai Klub]] alapítója s elnöke volt. Távlati tervei közé tartozott a város víz- és csatornahálózatának kiépítése, a villanytelep fejlesztése.
+
Ő volt a város első polgármestere. Tevékenysége alatt indult el [[Békéscsaba]] várossá fejlődése. Ezalatt épült fel többek között az [[Árpád fürdő]] és a városi sporttelep. Bővült a kereskedelmi iskola, és megkezdődött a leánylíceum építése. Utak építésével, az Élővízcsatorna szabályozásával az égető munkanélküliséget enyhítette. Nemcsak polgármesterként volt első embere a városnak, hanem a közélet terén is. Minden kulturális mozgalomban részt vett; több egyesületet az ő kezdeményezésére hívtak életre, s ezek működését továbbra is figyelemmel kísérte, segítette. Részt vállalt a város sportéletében is: a [[Csabai Atlétikai Klub]] alapító elnöke volt. Távlati tervei közé tartozott a város víz- és csatornahálózatának kiépítése, a villanytelep fejlesztése.
== Díjak, elismerések ==
== Díjak, elismerések ==
24. sor: 24. sor:
== Emlékezete ==
== Emlékezete ==
-
* '''Arcképét a Városháza tanácstermében helyezték el''' [[1931]] októberében. A festmény [[Vidovszky Béla (1883-1973)|Vidovszky Béla]] munkája.
+
* '''Arcképét a békéscsabai városháza tanácstermében helyezték el''' [[1931]] októberében. A festmény [[Vidovszky Béla (1883-1973)|Vidovszky Béla]] munkája.
-
* [[1991|1991-ben]] Békéscsabán lakóingatlan vette fel a nevét ([https://goo.gl/pgTwz5 '''Berthóty udvar'''])
+
* [[1991|1991-ben]] Békéscsabán lakóingatlan vette fel a nevét ([https://goo.gl/pgTwz5 '''Berthóty udvar''']).
-
* [[1992|1992-ben]] a városháza udvarán '''[[Berthóty István-emléktábla (Békéscsaba)|emléktáblát]] avattak''' tiszteletére.  
+
* [[1992|1992-ben]] a békéscsabai városháza udvarán '''[[Berthóty István-emléktábla (Békéscsaba)|emléktáblát]] avattak''' tiszteletére.  
== Források ==
== Források ==

A lap 2018. augusztus 23., 12:19-kori változata

polgármester, kormányfőtanácsos

Tartalomjegyzék

Élete

Berthóty István

Németújfaluban (Somogy megye), 1872. augusztus 17-én született. Régi nemesi családból származott: apja, Berthóty Gusztáv, Andrássy gróf főpénztárnoka, később Mezőberényben takarékpénztári tisztviselő, anyja Gaál Magdolna. Testvérei: Károly (kormányfőtanácsos, országgyűlési képviselő), Lujza, Erzsébet és Ágoston József.

Elemi tanulmányait Mezőberényben végezte el. A szarvasi gimnáziumban 1889-ben tett érettségit, majd a nagyváradi jogi akadémián folytatta tanulmányait. 1893-ban államtudományi államvizsgát tett, 1903-ban Kolozsváron doktorrá avatták.

Nosici Thurzó Ilonát vette feleségül, egy lányuk született, Berthóty Magda (dr. Donner László neje).

1928–29 telén súlyosan megbetegedett, a felgyógyulás érdekében 2 hónapot az Adria partján töltött. Rosszullétét követően a gyulai kórházba vitték, majd a sürgős műtéti beavatkozás szüksége miatt Szegedre került, ahol megműtötték, de állapota rosszabbodott. 1929. július 20-án, a főispáni kinevezés küszöbén elhunyt. Temetésére július 24-én a Széchenyi ligeti katolikus temetőben került sor Békéscsabán.

Munkássága

Tanulmányai befejezése után közigazgatási pályára lépett. Rövid ideig Bihar vármegye közigazgatásánál szolgált mint írnok. 1894-től Békés vármegyében, Gyulán volt gyakornok. 1894 szeptemberéig a vármegye III., 1897 októberéig II., 1906-ig pedig I. aljegyzője volt. 1902 májusában tiszteletbeli főjegyzővé nevezték ki. 1906 májusában a vármegye törvényhatósága az orosházi járás szolgabírájává választotta, s ezt a tisztségét tíz évig viselte. Orosházára érkezése után azonnal bekapcsolódott a község társadalmi életébe, elnöke volt a Kaszinónak s az 1913-ban alakult Orosházi Munkás Testedző Körnek. 1916. május 23-án Békés vármegye főjegyzője lett.

Munkásságának újabb elismerése volt, amikor Békéscsaba város képviselő-testülete 1918. november 26-án nagy lelkesedéssel a város polgármesterévé választotta. Ebben a pozícióban 11 éven át működött a város fejlesztése érdekében. 1928-ban a kormányzó kormányfőtanácsosi címmel jutalmazta érdemeit.

Ő volt a város első polgármestere. Tevékenysége alatt indult el Békéscsaba várossá fejlődése. Ezalatt épült fel többek között az Árpád fürdő és a városi sporttelep. Bővült a kereskedelmi iskola, és megkezdődött a leánylíceum építése. Utak építésével, az Élővízcsatorna szabályozásával az égető munkanélküliséget enyhítette. Nemcsak polgármesterként volt első embere a városnak, hanem a közélet terén is. Minden kulturális mozgalomban részt vett; több egyesületet az ő kezdeményezésére hívtak életre, s ezek működését továbbra is figyelemmel kísérte, segítette. Részt vállalt a város sportéletében is: a Csabai Atlétikai Klub alapító elnöke volt. Távlati tervei közé tartozott a város víz- és csatornahálózatának kiépítése, a villanytelep fejlesztése.

Díjak, elismerések

Emlékezete

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök