Aurora-kör

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
a (+1 kategória hozzáadása)
a (Nyelvi ellenőrzés part 1)
1. sor: 1. sor:
-
[[Fájl:Sudy_erno.jpg‎ |bélyegkép|Dr. Sudy Ernő, az Auróra Kör egyik alapító tagja]]Az „Auróra zenei, irodalmi és képzőművészeti kör” '''[[1913]]'''. '''[[Február 20.|február 20-án]]''' [[Békéscsaba]] belvárosában alakult [[Südy Ernő (1882-1973)|dr. Südy Ernő]] és [[Révész Sándor (1889-1944)|dr. Révész Sándor]] kezdeményezésére. Célja az igényes kultúra terjesztése volt. A kör irodalmi, zenei és képzőművészeti területen próbálta az igényeket kielégíteni. A kör irodalmi élete elsősorban dr. Lautner János és Vidovszki Kálmán, a zenei élete dr. Südy Ernő nevéhez fűződött.
+
[[Fájl:Sudy_erno.jpg‎ |bélyegkép|Dr. Sudy Ernő, az Auróra Kör egyik alapító tagja]]
 +
Az Auróra Zenei, Irodalmi és Képzőművészeti Kör '''[[1913]]'''. '''[[Február 20.|február 20-án]]''' [[Békéscsaba]] belvárosában alakult [[Südy Ernő (1882-1973)|dr. Südy Ernő]] és [[Révész Sándor (1889-1944)|dr. Révész Sándor]] kezdeményezésére. Célja az igényes kultúra terjesztése volt. A kör irodalmi tevékenysége elsősorban dr. Lautner János és Vidovszki Kálmán, a zenei pedig dr. Südy Ernő nevéhez fűződött.
 +
A tagok követendő példának tartották az irodalomban Jókai, Petőfi, Gyóni, Ady, Kosztolányi és Móricz munkásságát; míg a zenében a nagy klasszikusok mellett Kodály és Bartók műveit.
 +
'''A kör emblémáját [[Tevan Andor (1889-1955)|Tevan Andor]] készítette Guido Reni ''Aurora'' című festménye után.''' Ez a festmény adta a gondolatot az egyesület elnevezéséhez.  
-
A tagok követendő példának tartották az irodalomban Jókai, Petőfi, Gyóni, Ady,Kosztolányi, Móricz műveit, míg a zenében a nagy klasszikusok mellett Kodály Zoltán és Bartók műveit.
+
A kör az első világháború kitöréséig működött, majd [[1918]]. [[január 6.|január 6-án]] indult újra. Az egyesületben a politikai vonalat Andrássy Gyula és Csercsek Gusztáv képviselte. Az Auróra-kör a trianoni békeszerződés után nagy elismerésnek örvendett. A második világháború alatt a tagok száma drasztikusan lecsökkent és az egyesület "Kis Auróra" néven működött még egy ideig. Családi összejöveteleken gyűlt össze a zenét és irodalmat kedvelő közönség.
-
'''A plakettet [[Tevan Andor (1889-1955)|Tevan Andor]] készítette Guido Reni Aurora című festménye után.''' (Az auróra szó jelentése magyarul hajnal.) Ez a festmény adta a gondolatot az egyesület elnevezéséhez.''' A kör alapelve ez volt: a kultúrával az embert kell felemelni, nem a kultúrát az emberhez lezülleszteni.''' A háború kitörésekor az Auróra Kör működésének első szakasza véget ért.
+
'''Az Auróra-kör [[1913]]-tól [[1943]]-ig 195 hangversenyt, 125 előadást és 21 képzőművészeti kiállítást szervezett.'''
-
 
+
-
Második szakasza [[1918]]. január 06-án kezdődött. A kör több-kevesebb sikerrel megpróbált kimaradni a politikai életből. Ezekben az időkben vett részt a kör munkájában Andrássy Gyula és Csercsek Gusztáv, hogy így biztosítsák a politikai vonalat. Az Auróra Kör a trianoni békeszerződés után nagy elismerésnek örvendett. Országos hírű társaságok és körök kérték a tanácsát. A háborús évek alatt a tagok száma drasztikusan lecsökkent. A kör "Kis Auróra" néven működött még egy ideig. Családi összejöveteleken gyűlt össze a zenét és irodalmat kedvelő közönség.
+
-
 
+
-
'''Az Auróra Kör [[1913]]-tól [[1943]]-ig 195 hangversenyt, 125 előadást és 21 képzőművészeti kiállítást szervezett.'''
+
[[Fájl:2013-04-09_09.27.06.jpg|bélyegkép|]]
[[Fájl:2013-04-09_09.27.06.jpg|bélyegkép|]]
13. sor: 12. sor:
== '''Irodalmi élet''' ==
== '''Irodalmi élet''' ==
 +
A nagy klasszikusok mellett kortárs esztéták, írók, költők is lehetőséget kaptak a bemutatkozásra. Számos elszármazott költő is volt a meghívottak között. Dapsy Gizella (Nil), Ascher Oszkár, [[Sinka István (1897-1969)|Sinka István]], Darvas József, Jankovich Ferenc, Szabó Zoltán, Bakó József, Veres Péter, Kovács Imre és Erdei Ferenc neve is a meghívottak között szerepelt. '''[[1927]].  [[Február 7.|február 7-én]]''' Móricz Zsigmond is a kör vendége volt. Az író [[1940]] tavaszán történt látogatása alkalmával előadást tartott az Aurórában. Szavai mindent elárulnak: ''„Tündérkertben voltam itt Csabán.”''
-
A nagy klasszikusok mellett a kortárs esztéták, írók, költők is lehetőséget kaptak a bemutatkozásra. Számos elszármazott költő is volt a meghívottak között. "NIL" álnéven író Dapsy Gizella, Ascher Oszkár, [[Sinka István (1897-1969)|Sinka István]], Darvas József, Jankovich Ferenc, Szabó Zoltán, Bakó József, Veres Péter, Kovács Imre, Erdei Ferenc neve is a meghívottak között szerepelt. '''[[1927]].  [[Február 7.|február 07-én]]''' Móricz Zsigmond is a kör vendége volt. Az író 1940 tavaszán történt látogatása alkalmával előadást tartott az Aurórában. Szavai mindent elárulnak: „Tündérkertben voltam itt Csabán.”
+
[[1929|1929-ben]] az Auróra-kör könyvtárat alapított, ami főként kortárs szerzők műveit gyűjtötte. Hetente egy alkalommal, vasárnaponként nyitott ki. A 2000 kötetből álló gyűjteményt [[1940|1940-ben]] felajánlották a városi könyvtárnak.
-
1929-ben az Auróra Kör könyvtárat alapított. A könyvtár állománya főként kortárs szerzők műveit tartalmazta. A könyvtár hetente egy alkalommal, vasárnaponként nyitott ki. Állománya folyamatosan bővült, tíz év alatt elérte a 2000 kötetet. Az Auróra Kör 1940-ben a köteteit felajánlotta a városi könyvtárnak.
+
== '''Zenei élet''' ==
== '''Zenei élet''' ==

A lap 2019. február 26., 14:31-kori változata

Dr. Sudy Ernő, az Auróra Kör egyik alapító tagja

Az Auróra Zenei, Irodalmi és Képzőművészeti Kör 1913. február 20-án Békéscsaba belvárosában alakult dr. Südy Ernő és dr. Révész Sándor kezdeményezésére. Célja az igényes kultúra terjesztése volt. A kör irodalmi tevékenysége elsősorban dr. Lautner János és Vidovszki Kálmán, a zenei pedig dr. Südy Ernő nevéhez fűződött. A tagok követendő példának tartották az irodalomban Jókai, Petőfi, Gyóni, Ady, Kosztolányi és Móricz munkásságát; míg a zenében a nagy klasszikusok mellett Kodály és Bartók műveit. A kör emblémáját Tevan Andor készítette Guido Reni Aurora című festménye után. Ez a festmény adta a gondolatot az egyesület elnevezéséhez.

A kör az első világháború kitöréséig működött, majd 1918. január 6-án indult újra. Az egyesületben a politikai vonalat Andrássy Gyula és Csercsek Gusztáv képviselte. Az Auróra-kör a trianoni békeszerződés után nagy elismerésnek örvendett. A második világháború alatt a tagok száma drasztikusan lecsökkent és az egyesület "Kis Auróra" néven működött még egy ideig. Családi összejöveteleken gyűlt össze a zenét és irodalmat kedvelő közönség.

Az Auróra-kör 1913-tól 1943-ig 195 hangversenyt, 125 előadást és 21 képzőművészeti kiállítást szervezett.

2013-04-09 09.27.06.jpg

Tartalomjegyzék

Irodalmi élet

A nagy klasszikusok mellett kortárs esztéták, írók, költők is lehetőséget kaptak a bemutatkozásra. Számos elszármazott költő is volt a meghívottak között. Dapsy Gizella (Nil), Ascher Oszkár, Sinka István, Darvas József, Jankovich Ferenc, Szabó Zoltán, Bakó József, Veres Péter, Kovács Imre és Erdei Ferenc neve is a meghívottak között szerepelt. 1927. február 7-én Móricz Zsigmond is a kör vendége volt. Az író 1940 tavaszán történt látogatása alkalmával előadást tartott az Aurórában. Szavai mindent elárulnak: „Tündérkertben voltam itt Csabán.”

1929-ben az Auróra-kör könyvtárat alapított, ami főként kortárs szerzők műveit gyűjtötte. Hetente egy alkalommal, vasárnaponként nyitott ki. A 2000 kötetből álló gyűjteményt 1940-ben felajánlották a városi könyvtárnak.

Zenei élet

A zongora és kamarazenei művek mellett Bartók és Kodály művei is állandóak voltak a hangversenyeken. A népi zene és a parasztdalok az értelmiségtől távol álltak, de a cél az igényes zene terjesztése volt, és nem a közizlés kielégítése, még nyomásra sem változtattak a repertoáron. Kezdtek közeledni a munkás osztály fele, dalárdákkal vették fel a kapcsolatot. Jelentős szerepe volt az Erzsébethelyi Daloskörnek, ahova Kodály személyesen is ellátogatott, és tanácsaival látta el a zenei előképzettséggel nem rendelkező egyszerű proletárokat. 1935. április 07-én volt az első egész estét betöltő Kodály hangverseny, az Erzsébethelyi Daloskör közreműködésével. A fiatalok „Éneklő Ifjúság” néven adtak hangversenyeket.

2013-04-09 09.26.43.jpg

Képzőművészeti élet

Eleinte előadásokat tartottak, hogy megismertessék a közönséggel a képzőművészetet. Évente 2-3 kiállítást szerveztek Filippinyi Sámuel, majd Wagner József vezetésével. 1923. július 22-én a 10. jubileumon nyílt meg Békéscsabán a helyi festők tárlata. Látható volt többek között Mokos József, Botyánszki János, Filippinyi Sámuel, Jankay Tibor, Sass Árpád és Wagner József művei is. Ezek után önálló kiállításokat rendeztek mind csabai, mind a megyéhez kötődő művészek számára. 1926-ban Jankay Tibor, 1930-ban Kolozsvári Sándor, Vidovszky Béla, Fényes Adolf is kiállított.

Az Auróra Kör újraéledése

1943-ban megszünt az Auróra Kör. 1998. május 17-én azonban az igényes kultúra kedvelői újraélesztették "Mokos József Kör és Kulturális Egyesület" néven.

Emlékezete

Lásd még

Forrás

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök