Kertészsziget

A BékésWiki wikiből

A lap korábbi változatát látod, amilyen Jzoltan (vitalap | szerkesztései) 2023. augusztus 17., 18:13-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Kertészsziget Békés vármegye északi csücskében található. A térség legkisebb települése, mindössze 352-en lakják (2022. 01. 01.).

A Békéscsabától közel 69 kilométerre lévő falut északon a Berettyó-csatorna és Bucsa, nyugaton Ecsegfalva és Dévaványa, délen Szeghalom, míg keleten Füzesgyarmat határolja. Községként hozzátartozik Görbesziget, Cserepes, Barnasziget és Akasztó.

Vasútállomással nem rendelkezik; autóval, illetve távolsági járattal, autóbusszal közelíthető meg.

Tartalomjegyzék

Történet

Kertészsziget feltehetőleg 1723 és 1750 között Kertészzug néven, Füzesgyarmat részeként jött létre. A terület az 1800-as évek elején víz alatt volt, mocsarak és nádasok ölelték körül. A falu egykori határát Fischer Márton vásárolta meg, aki a napszámosokkal levezető árkokat ásatott. Ennek köszönhetően termékeny talajú, kiterjedt földterületek maradtak hátra. Az itt megtelepült lakosok elsősorban dohánykertészettel foglalkoztak, innen ered a helység ma is ismert neve.

Kertészsziget 1952. január 1. óta önálló település. A falu 2006-ban kapta címerét, mely Boros Béla mezőkovácsházi grafikus alkotása. Kertészsziget címerében visszaköszönnek a Fischer család nemesi címerének egyes elemei, így az ovális, kék színű pajzs. A kék szín az egykori vízlepte területre és a halászatra utal. A címer alsó ötödében egy zöld sziget látható, melyből egy fehér ruhás, fiatal nő emelkedik ki, feje fölött kettős ezüstkereszttel, jobb kezében arany dohánylevelekkel, bal kezében két arany búzakalásszal.

Gazdaság

A község a Sárrétre jellemző adottságokkal bír: sík területét kisebb erdők, fasorok veszik körül, a vidék apró vadban gazdag. Az itt lévő földek aranykorona értéke magas, éppen ezért a lakosság jelentős része mezőgazdaságból él.

A kertészszigeti munkahelyek jelentős részét helyi vállalkozások teszik ki, a lakosok többsége mezőgazdasági munkát végez. A falu 1952-ben önállósult, de a története sokáig elválaszthatatlan volt Füzesgyarmattól. 1952-ben Kertészsziget lakossága meghaladta az 1000 főt. Ez a szám lassú, majd egyre gyorsuló ütemben csökkent: 1970-ben 946-an laktak a településen, majd az akkori termelőszövetkezet a füzesgyarmatihoz csatolták, mely a helyi lakosok elvándorlását hozta magával. 2001-ben 485 fő élt a faluban.

Kultúra

Az első iskola 1909-ben jött létre, melyben Branswetter Béláné tanított. A település 1952-től önálló iskolával rendelkezik. Kertészszigeten a könyvtár és művelődési ház rendezvényei színesítik a helyi lakosok életét.

Látnivalók

Rendezvények

2000 óta minden év július 20-a környékén rendezik meg a falunapot, melyen különböző sporteseményeken, bemutatókon vehetnek részt, illetve zenés-táncos és hagyományőrző műsorokat tekinthetnek meg az érdeklődők. A programot minden évben tűzijátékkal zárják.

Források

Külső hivatkozás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök