Szoborsétány (Békéscsaba)

A BékésWiki wikiből

A lap korábbi változatát látod, amilyen Jzoltan (vitalap | szerkesztései) 2021. június 12., 16:05-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)
Sétány

A szoborsétány az Élővíz-csatorna partján, a Gyulai úti Munkácsy hídtól a Bajza utcai hídig tart. Az utat gesztenyefák teszik hangulatossá. A sétányon kilenc mellszobor, egy egész alakos figurális mű, valamint a jóval később elkészült állatos szoborcsoport látható.

Tartalomjegyzék

Története

A szoborsétány gondolata az 1960-as évek végén született meg Békéscsabán: a város belterületét átszelő Élővíz-csatorna egyik szakaszát választották ki erre a célra. Az Árpád sor belvárosi részén az iparvágány bontása után alakították át a helyszínt hangulatos sétaúttá.

A munkálatok 1970-ben kezdődtek. A sétányt két év alatt tervezték felépíteni, végül tíz év alatt sikerült kivitelezni. A szobrok érdekessége, hogy többségén az 1970-es évszám olvasható, de az építkezés elhúzódása miatt sok csak később került elhelyezésre. Az első ütem 1971-ben zárult, ekkor öt köztéri alkotást állítottak fel; a következő ütemben, 1975-ben újabb négy szobrot telepítettek ide. 1975. június 8-án 11:30 perckor került sor az avatóünnepségre, melyen Fábián Zoltán József Attila-díjas író mondott beszédet. 1981-ben elkészült a tizedik, Múzsa című szobor. 2018-ban a sétány közepén lévő híd mellett helyezték el az itt élő vadkacsák inspirációjára megszületett alkotást. Ekkor a Belváros rehabilitáció III. üteméhez, ezen belül a Munkácsy-negyed programhoz kapcsolódóan felújították a sétány járda és bicikliút felületeit, közvilágítási rendszerét, és új utcabútorokat helyeztek el.

Az alkotások anyag- és formahasználata változatos, minden művész saját stílusában készítette el a tőle megrendelt munkát. Bronz és kő a jellemző nyersanyag. Tartalmi koncepcióban is vegyes képet mutat a lista: Békéscsaba életében fontos szerepet betöltő emberek, híres magyar írók, költők, zeneszerzők alkotják a sor többségét, ezeken kívül kettő, a sorozatba nem illő munka jelenik meg.

Szobordöntések, problémák

A szoborsétányt az évek során rongálással, szemeteléssel csúfították. Az avatás után nem sokkal, 1975-ben a szobrokra tett koszorúkat áthelyezték, szétszórták. 1980-ban Móricz Zsigmond szobrát Martsa István emlékkiállítására szállították el. 1989 októberében József Attila volt valakinek az útjában, 1995-ben Móricz Zsigmond szobrát döntötték le. 1998-ban Kodály és a Múzsa „szenvedett” a rongálásoktól. Több alkalommal graffitik kerültek a talapzatokra, melyeket szerencsére eltávolítottak. A 2018-ban átadott Kacsacsalád szoborcsoportot szintén megrongálták már, sőt el is lopták.

Szobrok

Lásd még

Források

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök