Makkay (Machalek) Pál (1888–1939)

A BékésWiki wikiből

A lap korábbi változatát látod, amilyen Jzoltan (vitalap | szerkesztései) 2018. június 8., 15:42-kor történt szerkesztése után volt.

a 101. Gyalogezred őrnagya

Tartalomjegyzék

Élete

Makkay (Machalek) Pál

Machalek Pál 1888-ban született. Édesapja Machalek János, édesanyja Nagybecskereken hunyt el 1925-ben.

A császári és királyi hadapródiskolát Temesváron végezte.

1914. január 10-én megházasodott, Gajdács Ilonát, Gajdács András csabai birtokos lányát vette feleségül. Egy gyermekük született, Márta. 1925-ben megvásárolták Békéscsabán a Szőlő utca 5. szám alatti házat Szelezsán Jánostól. Még az év őszén eladták Teleky utcai házhelyüket.

1934-ben lányával, Mártával keresztnevüket Machalekről Makkayra változtatták.

50 éves korában, 1939. március 11-én hunyt el Gyulán a szanatóriumban Makkay (Machalek) Pál, aki élete végéig hű katona maradt. Március 13-án a békéscsabai Kastélyi-temetőben helyezték örök nyugalomra.

Munkássága

Zászlós csapatszolgálatát először az 5. századnál töltötte. Hadapródtiszthelyettesként a 101-es gyalogezred tagja lett. 1911-ben Machalek zászlóst a 101-es gyalogezred hadnagyává, 1914. augusztus 1-jétől a 101-es gyalogezred főhadnagyává nevezte ki Ferenc József. 1915-ben Machalek Pál főhadnagy volt az I. géppuskás osztag parancsnoka. 1917 nyarán hazatérhetett a frontról, dr. Kiss László főszolgabíróval történt egyeztetése után Békéscsaba adománygyűjtést indított. 1917. december 14-én a katonák családtagjai érkeztek látogatóba a frontra, az élelmiszer-adománnyal együtt. Békéscsabáról több tisztségviselő is meglátogatta az ezred tagjait. A kétnapos ünnepségre az oroszokkal kötött fegyverszünet adott lehetőséget. Az esemény megszervezéséért Machalek helyettes ezredsegédtiszt felelt. Ilyen jellegű polgári látogatásra a 101-eseken kívül csak a debreceni 39-esek vállalkoztak. Az ellenséggel szemben tanúsított kitűnő szolgálatáért 1917-ben legfelsőbb dicséretben részesült.

1922-ben megbízták a 101-es Bajtársi Szövetség alapszabályának kidolgozásával. A szabályzatot a szeptember 30-ai választmányi ülésen terjesztette elő. Ugyanezen az ülésnapon állítottak fel bizottságot a 101-es emlékmű felállítása érdekében – a bizottság tagjává választották Machalek Pált.

1924-es közgyűlésén igazgatósági tagjának választotta a békéscsabai Városfejlesztő és értékesítő forgalmi részvénytársaság.

Szerkesztésében jelent meg 1928-ban a 101-es gyalogezred történetét és 35 év történését összefoglaló könyv, mellyel Machalek a gyalogezred hősi halottainak kívánt emléket állítani. A kötetet a harctársak naplófeljegyzéseiből és saját emlékeiből állította össze. A könyv eladásából befolyt összeggel a 101. gyalogezred hősi halottai emléke előtt tisztelgő műemlék finanszírozását kívánta biztosítani.

1929-ben megindult Békéscsabán a szervezkedés, az egykori frontharcosokat tömörítő szervezet létrehozása érdekében. A novemberi értekezleten Machalek Pál közölte az országos mozgalom céljait. Igazgatója volt 1931-ig a Békéscsabai Kisgazda Bank és Hitelszövetkezet, mint az Országos Központi Hitelszövetkezet tagjának.

1934-ben jelent meg a 101-es gyalogezred emlékalbuma, amelyet Makkay (Machalek) Pál írt meg az egykori 4-esek adatai és fényképek, levelek felhasználásával.

1937-ben a Békéscsabai Céllövő Egyesület alelnöke lett. 1938-ban megalakult a békéscsabai Légoltalmi Liga, az alakuló közgyűlésen Makkay (Machalek) Pált ügyvezető alelnöknek választották. A Liga megalakulása előtt előadást tartott a modern légoltalom szükségéről, illetve előrevetített egy közelgő háborút és a bombázás veszélyeit. A Békéscsabai Frontharcos Főcsoport szervezésében népművelési előadást tartott (1938 novemberében „Görgey mint ember és hadvezér” címmel).

Mindezek mellett további helyi társaságoknál vezető tisztséget viselt. Igazgatósági tagja volt a Békéscsabai fürdő részvénytársaságnak, a békéscsabai Orient Szállítási és Kereskedelmi Részvénytársaságnak, a csabai Motor részvénytársaságnak és az Apolló Mozgószinház Rt.-nek. Alelnöke volt a Move békéscsabai osztályának. Választmányi tagja volt a Békéscsabai MOVE Sport Egyesületnek. Békéscsaba keresztény nemzeti társadalmának megbecsült tagja volt.

Díjak, kitüntetések

Források

Kapcsolódó irodalom

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök