Milecz Mihály (1751–1815)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
Jzoltan (vitalap | szerkesztései)
(Új oldal, tartalma: „evangélikus lelkész == Élete == '''Draskóczi Milecz Mihály 1751. december 10-én született Fajkürtön''' – a mai Szlovákiában –, Milecz …”)
Újabb szerkesztés →

A lap 2018. június 20., 15:39-kori változata

evangélikus lelkész

Tartalomjegyzék

Élete

Draskóczi Milecz Mihály 1751. december 10-én született Fajkürtön – a mai Szlovákiában –, Milecz György és Mátéfi Anna gyermekeként, nemesi származású családban.

Papi tanulmányait Jénában végezte.

Idősebb korában megnősült, Simon Esztert, a svedléri pap lányát vette feleségül. Gyermekük nem született. Több mint 20 évig voltak házasok.

Szembetegsége mellett, 1814 végén súlyosan legyengült. 64 éves korában, 1815. február 4-én hunyt el Békéscsabán. Február 7-i temetésén magyarul is prédikáltak, ami az első anyanyelvű békéscsabai evangélikus igehirdetésnek tekinthető.

Munkássága

Tanulmányai után Körmöcbányán kapott tanári állást. Lelkészi pályáját Nyitraszerdahelyen kezdte.

Drozdik Sámuel lelkész halála után, 1785-ben az akkor már két éve Cinkotán szolgáló Milecz Mihályt kérték fel a békéscsabai evangélikus gyülekezet vezetésére, aki Békéscsaba első nemesi származású lelkésze lett. Előbb Gyurcsek András – akivel 1776-tól 1778-ig Jénában tanult–, majd 1799-től Uhrin András lelkészkedett mellette, a község második lelkészeként. A hívek megnövekedett száma miatt napirendre került egy új templom szükségessége. Milecz Mihály kezdeményezte a meglevővel szemben álló nagyobb templom felépítését. Attól tartott, hogy az egymástól távol eső templomok az egyház kettéválásához vezetnek. Az alapkövet 1807-ben tették le Uhrin Andrással, a templom terveit a gyulai Pamperger és Czigler építészek készítették. A kivitelezést pénzromlás nehezítette, Milecz lelkész már nem élhette meg a templom megépítését. A munkálatok Uhrin András irányításával folytatódtak.

Sokat olvasott, művelt ember és kiváló szónok hírében állt. Érdekelte a pomológia (gyümölcstermesztés, gyümölcsismeret), kertjében eperfák álltak. Az egyházi hivatás mellett – valószínűleg az első evangélikus lelkészként –, a megye táblabírái között is szerepelt.

Halálát követően, a gyülekezet vezetését Haan János vette át.

Emlékezete

Műve

Lásd még

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök