Magtár (Doboz)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Helyesírási hiba javítása)
a (Korrekció)
1. sor: 1. sor:
-
A dobozi magtár '''[[1863]]-ban épült''' műemlékjellegű épület. [[Doboz|Dobozon]] a Vésztői út 12. alatt található. '''[[Ybl Miklós (1814-1891)|Ybl Miklós]]''' tervei alapján állították fel az egykori '''Wenckheim birtok''' számára. A magtár [[Ybl Miklós (1814-1891)|Ybl]] egyik legérdekesebb munkája.
+
A dobozi magtár '''[[1863]]-ban épült''' műemlékjellegű épület. [[Doboz|Dobozon]] a Vésztői út 12. alatt található. '''[[Ybl Miklós (1814–1891)|Ybl Miklós]]''' tervei alapján állították fel az egykori '''Wenckheim birtok''' számára. A magtár [[Ybl Miklós (1814–1891)|Ybl]] egyik legérdekesebb munkája.
== Az épület ==
== Az épület ==
-
[[Fájl:Dobozi_magtar.jpg|bélyegkép||Az Ybl Miklós által tervezett dobozi Magtár]]Ez a magtár igazi előfutára a mai architektonikus törekvéseknek. Az épület T-alaprajzú, háromemeletes, zárt tömb, egyszerű bélletes, gótizáló ablakokkal. Könyöklői ferdék, hogy por vagy piszok ne rakódjon rájuk, felettük lépcsős párkánytag helyezkedik el. Az ablakok között alulról felfutó lizénák vannak, a második emelet felett pedig párkány, és a harmadik emelet nyílásai gyöngyként koronázzák az épületet, melyen alacsony nyeregtető található.
+
[[Fájl:Dobozi_magtar.jpg|bélyegkép|300px|Az Ybl Miklós által tervezett dobozi Magtár]]Ez a magtár igazi előfutára a mai architektonikus törekvéseknek. Az épület T alaprajzú, háromemeletes, zárt tömb, egyszerű bélletes, gótizáló ablakokkal. Könyöklői ferdék, hogy por vagy piszok ne rakódjon rájuk, felettük lépcsős párkánytag helyezkedik el. Az ablakok között alulról felfutó lizénák vannak, a második emelet felett pedig párkány, és a harmadik emelet nyílásai gyöngyként koronázzák az épületet, melyen alacsony nyeregtető található.
== A szárító ==
== A szárító ==
26. sor: 26. sor:
* [[Széchy Tamás Emlékház]]
* [[Széchy Tamás Emlékház]]
 +
== Források ==
-
 
+
* Doboz nevezetességei IV.: Magtár. In.: Dobozi Hírmondó, 3. évfolyam 10. szám. 1., 15. p.
-
== Forrás ==
+
* Sisa Béla: Békés megye műemlékei. Békéscsaba : Békés megyei Tanács V.B. Művelődésügyi Osztálya, 1981. 161. p. (lelőhely: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár, Békés Megyei Könyvtár)
-
 
+
-
* Doboz nevezetességei IV.: Magtár. In.: Dobozi Hírmondó III. évfolyam 10. szám p.1. ,15.
+
-
* Sisa Béla: Békés megye műemlékei. Békéscsaba: Békés megyei Tanács V.B. Művelődésügyi Osztálya, 1981.- p. 161 lelőhely: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár, Békés Megyei Könyvtár
+
-
 
+
== Kapcsolódó irodalom ==
== Kapcsolódó irodalom ==
-
* Békés Megye: Közép-Békés 3/1. In.: Doboz. Budapest: Ceba Kiadó, 2000.- p.131-138.-lelőhely: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár, Békés Megyei Könyvtár
+
* Békés Megye: Közép-Békés 3/1. In.: Doboz. Budapest : Ceba Kiadó, 2000. 131–138. p. (Lelőhely: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár, Békés Megyei Könyvtár)
-
* Erdmann Gyula: Doboz. Budapest: Száz Magyar Falu Könyvesháza Kht.: Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, 2002. p.124. lelőhely: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár, Békés Megyei Könyvtár
+
* Erdmann Gyula: Doboz. Budapest : Száz Magyar Falu Könyvesháza Kht. : Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, 2002. 124. p. (Lelőhely: Dobozi Közösségi Ház és Könyvtár, Békés Megyei Könyvtár)
-
 
+
-
 
+
== Külső hivatkozások ==
== Külső hivatkozások ==

A lap 2021. március 26., 10:24-kori változata

A dobozi magtár 1863-ban épült műemlékjellegű épület. Dobozon a Vésztői út 12. alatt található. Ybl Miklós tervei alapján állították fel az egykori Wenckheim birtok számára. A magtár Ybl egyik legérdekesebb munkája.

Tartalomjegyzék

Az épület

Az Ybl Miklós által tervezett dobozi Magtár
Ez a magtár igazi előfutára a mai architektonikus törekvéseknek. Az épület T alaprajzú, háromemeletes, zárt tömb, egyszerű bélletes, gótizáló ablakokkal. Könyöklői ferdék, hogy por vagy piszok ne rakódjon rájuk, felettük lépcsős párkánytag helyezkedik el. Az ablakok között alulról felfutó lizénák vannak, a második emelet felett pedig párkány, és a harmadik emelet nyílásai gyöngyként koronázzák az épületet, melyen alacsony nyeregtető található.

A szárító

A tömböt a mellette álló szárítótoronnyal a második emeletig egyetlen köríves nyílás köti össze. Ez fedett aláhajtóként szolgált a szállítókocsik számára, azonban se párkánya, se zárköve nincs a hatalmas ívnek. A szárítótorony földszintjét félköríves ablakok, az emeleti falait pedig vak árkádos, négyszögletes kis szellőzőnyílások tagolják. Ezek csak a szemben álló falakon vannak azonos magasságban. A torony sátorteteje mind a négy oldalon medalionos (érem formájú faldíszítmény), sarkain lépcsősen leereszkedő, párkánnyal ellátott oromfal látható. Az épület első tervén a szárító a magtár mögött állt, nem az oldalán, mint ahogy megvalósult.

Használata

A nagyobbik téglalap alaprajzú rész három szinten volt alkalmas gabonatárolásra, ez funkcionált magtárként. Ehhez az épületszárnyhoz csatlakozik merőlegesen a silórész, amely szintén háromemeletes. A közepén félköríves boltozat található, valamint a jobb oldali részén a szárítósiló helyezkedett el.

Napjainkban

A magtár napjainkra erősen leromlott állapota ellenére is agrártörténeti emléknek számít. Jelenleg magántulajdonban van.

Látnivalók Doboz községben

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök