Aurora-kör-emléktábla (Békéscsaba)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
a (Jókai Színház belső hivatkozása)
a (Szócikkcímek egységesítése)
1. sor: 1. sor:
[[Fájl:AuroraKor emlektabla Bcsaba.jpg|bélyegkép|400px|Aurora-kör-emléktábla]]
[[Fájl:AuroraKor emlektabla Bcsaba.jpg|bélyegkép|400px|Aurora-kör-emléktábla]]
-
Az Aurora-kör emléktábláját [[1979]] októberében avatták [[Munkácsy Mihály Múzeum]] bejáratánál Békéscsabán.
+
Az Aurora-kör emléktábláját [[1979]] októberében avatták [[Munkácsy Mihály Múzeum (Békéscsaba)|Munkácsy Mihály Múzeum]] bejáratánál [[Békéscsaba|Békéscsabán]].
== Az emléktábla ==
== Az emléktábla ==
15. sor: 15. sor:
== Felavatása ==
== Felavatása ==
A 20. század első felének az ország haladó művészeti életére is kiható, nagy jelentőségű csoportosulása volt az 1913. és 1950. között működő békéscsabai [[Aurora-kör]]. A Viharsarok
A 20. század első felének az ország haladó művészeti életére is kiható, nagy jelentőségű csoportosulása volt az 1913. és 1950. között működő békéscsabai [[Aurora-kör]]. A Viharsarok
-
költőit, íróit, képzőművészeit, szociológusait és zeneművészeit tömörítő kör szellemiségének folytatója az [[Új Aurora]] irodalmi és művészeti folyóirat, amely [[1979]]. [[október 1.|október 1]]-én emlékünnepséget rendezett a városi tanács és a [[Munkácsy Mihály Múzeum]] támogatásával. A programok a múzeum előtt kezdődtek, ahol az Aurora-kör emléktábláját is felavatták. Ezt követően emlékülést tartottak muzeológusok, zenetörténész és író részvételével. '''Az emlékünnepség a Munkácsy Múzeum nagytermében megrendezésre kerülő Új Aurora-esttel zárult.''' Ezen a programon a '''[[Békéscsabai Jókai Színház|Jókai Színház]] tagjainak''', a '''[[Békéscsabai Bartók Béla Vegyeskar|Bartók Béla Vegyeskarnak]]''' és a '''csabai zeneiskola tanárainak előadásában''' szemelvények hangzottak el az Aurora-kör irodalmi rendezvényeinek anyagából, valamint az Új Aurora szerzőinek műveiből.
+
költőit, íróit, képzőművészeit, szociológusait és zeneművészeit tömörítő kör szellemiségének folytatója az [[Új Aurora]] irodalmi és művészeti folyóirat, amely [[1979]]. [[október 1.|október 1]]-én emlékünnepséget rendezett a városi tanács és a [[Munkácsy Mihály Múzeum]] támogatásával. A programok a múzeum előtt kezdődtek, ahol az Aurora-kör emléktábláját is felavatták. Ezt követően emlékülést tartottak muzeológusok, zenetörténész és író részvételével. '''Az emlékünnepség a Munkácsy Múzeum nagytermében megrendezésre kerülő Új Aurora-esttel zárult.''' Ezen a programon a '''[[Békéscsabai Jókai Színház (Békéscsaba)|Jókai Színház]] tagjainak''', a '''[[Békéscsabai Bartók Béla Vegyeskar|Bartók Béla Vegyeskarnak]]''' és a '''csabai zeneiskola tanárainak előadásában''' szemelvények hangzottak el az Aurora-kör irodalmi rendezvényeinek anyagából, valamint az Új Aurora szerzőinek műveiből.
== Forrás ==  
== Forrás ==  
-
[https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1979_09/?pg=178&layout=s&query=aurora Aurora-emlékünnepség Békéscsabán] In: Békés Megyei Népújság 34. évf. 223. sz. (1979. szeptember 23.)
+
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1979_09/?pg=178&layout=s&query=aurora Aurora-emlékünnepség Békéscsabán] In: Békés Megyei Népújság 34. évf. 223. sz. (1979. szeptember 23.)
[[Kategória:Békéscsaba]]
[[Kategória:Békéscsaba]]
[[Kategória:Békéscsabai emléktáblák]]
[[Kategória:Békéscsabai emléktáblák]]
[[Kategória:Emléktáblák]]
[[Kategória:Emléktáblák]]

A lap 2021. március 29., 10:25-kori változata

Aurora-kör-emléktábla

Az Aurora-kör emléktábláját 1979 októberében avatták Munkácsy Mihály Múzeum bejáratánál Békéscsabán.

Az emléktábla

Helye: A Munkácsy Mihály Múzeum bejáratának jobb oldalán (Széchenyi utca 9.)

Anyaga: fekete márvány

Mérete: 80x60 cm

Átadás dátuma: 1979. október 1.

Szövege: (1913-1950) A város értelmiségét és haladó polgárságát tömörítő Aurora-kör rendezvényeinek ez az épület volt egyik otthona/Emlékét megbecsüléssel őrizzük. (1979. október) Békéscsaba Város Tanácsa

Felavatása

A 20. század első felének az ország haladó művészeti életére is kiható, nagy jelentőségű csoportosulása volt az 1913. és 1950. között működő békéscsabai Aurora-kör. A Viharsarok költőit, íróit, képzőművészeit, szociológusait és zeneművészeit tömörítő kör szellemiségének folytatója az Új Aurora irodalmi és művészeti folyóirat, amely 1979. október 1-én emlékünnepséget rendezett a városi tanács és a Munkácsy Mihály Múzeum támogatásával. A programok a múzeum előtt kezdődtek, ahol az Aurora-kör emléktábláját is felavatták. Ezt követően emlékülést tartottak muzeológusok, zenetörténész és író részvételével. Az emlékünnepség a Munkácsy Múzeum nagytermében megrendezésre kerülő Új Aurora-esttel zárult. Ezen a programon a Jókai Színház tagjainak, a Bartók Béla Vegyeskarnak és a csabai zeneiskola tanárainak előadásában szemelvények hangzottak el az Aurora-kör irodalmi rendezvényeinek anyagából, valamint az Új Aurora szerzőinek műveiből.

Forrás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök