Ibsen Ház (Békéscsaba)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Története: Ibsen foglalkozásának beillesztése)
a (Belső hivatkozás javítása)
 
(11 közbeeső változat nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
-
Az Ibsen Ház Békéscsaba központjától, a Szent István tértől 1-2 perces, a vasútállomástól, illetve buszpályaudvartól az [[Andrássy út (Békéscsaba)|Andrássy úton]] haladva kb. 20-25 perces kellemes sétával közelíthető meg. A több alkalommal átépített műemléki épület impozáns méretekkel rendelkezik. '''Eredeti alapterülete 1287 m2-ről 3525 m2-re nőtt.'''  
+
Az Ibsen Ház Békéscsaba központjától, a Szent István tértől 1–2 perces, a vasútállomástól, illetve buszpályaudvartól az Andrássy úton haladva kb. 20–25 perces sétával közelíthető meg. A több alkalommal átépített műemléki épület impozáns méretekkel rendelkezik. '''Eredeti alapterülete 1287 -ről 3525 -re nőtt.'''  
 +
[[File:Bcsaba_kepeslap_00111.jpg‎|bélyegkép|300px|Járásbíróság épülete]]
 +
[[Fájl:Kozsegi felsokereskedelmi fiuiskola.jpg‎|bélyegkép|300px|A Községi Felsőkereskedelmi Fiúiskola]]
 +
[[File:20130417_bekescsaba_ibsen_haz_foto_va_39.jpg‎|bélyegkép|300px|Ibsen Ház (2013)]]
== Története ==
== Története ==
 +
=== Előzmények ===
 +
Az épületet '''[[1874]]'''-ben '''[[Sztraka Ernő (1830–1906)|Sztraka Ernő]]''' városi mérnök tervei alapján építették az egykori Vasút utcában ([[1990|1990-től]] [[Andrássy út (Békéscsaba)|Andrássy út]]) közvetlenül a [[Békéscsabai Jókai Színház (Békéscsaba)|városi színház]] mellett. Kulcsfontosságú szerepet töltött be a csabaiak közösségi életében. Kezdetben az épület felső része a '''Járásbíróság'''nak adott helyet. A bíróság számára idővel szűknek bizonyult az épület, ezért [[1926|1926-ban]] átköltözött az Árpád sorra.
-
[[File:Bcsaba_kepeslap_00111.jpg‎|bélyegkép|Járásbíróság épülete]]Az épületet '''1874'''-ben '''[[Sztraka Ernő]]''' városi mérnök tervei alapján építették az egykori Vasút utcában (1990 óta Andrássy út) közvetlen a városi  Színház mellett. Már a kezdetektől fogva kulcsfontosságú szerepet töltött be a csabaiak közösségi életében. Az első időkben az épület felső része a '''Járásbíróság'''nak adott helyet. A bíróság számára idővel szűknek bizonyult az épület, ezért 1926-ban a Járásbíróság átköltözött az Árpád sorra. Az alsó részben számos üzlet kapott helyet. '''[[Lepage Lajos]] 1890 táján indított itt nyomdát'''. A  nyomdász könyv- és papírkereskedést is üzemeltetett. Laptulajdonosként ő indította el a Békésmegyei Hírlapot. Lapage Lajos üzlethelyiségét a Tevan család vásárolta meg. A '''[[Tevan Nyomda és Könyvkiadó Vállalat]]''' '''[http://hu.wikipedia.org/wiki/Tevan_Adolf Tevan Adolf]''' vezetésével 1903 áprilisában kezdte meg  működését. '''[http://hu.wikipedia.org/wiki/Tevan_Adolf Tevan Adolf] fia, [http://hu.wikipedia.org/wiki/Tevan_Andor Tevan Andor]''' országos hírnevet szerzett a nyomdának. Emléküket az Ibsen Ház sétálóutcára néző falán elhelyezett emléktábla őrzi. Cukrászda és órás-műhely is helyett kapott az épületben. Miután a Járásbíróság elköltözött, '''1926'''-ban a '''[[Széchényi István Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola|Békéscsabai Községi Fiú Felső Kereskedelmi Iskola]]''' kezdte meg  működését az épületben Pancratz József  igazgató vezetésével.  Az iskola új épülete 2006. őszére készült el, annak ellenére, hogy a volt járásbírósági épületet eredetileg 3 évre szánták az oktatási intézmény otthonának. A tanintézmény neve és kereskedelmi képzése az idők folyamán többször változott. Az iskola jelenlegi jogutódja a '''[[Széchényi István Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola]]''' 2006-ban költözött el az épületből.
+
Az épületben [[1876|1876-tól]] [[1881|1881-ig]] működött a '''Grünfeld-féle könyvkereskedés''', mely kölcsönkönyvtárral is rendelkezett. Az üzlet helyén '''Klein Ödön''' [[1881]] augusztusában nyitott '''könyv-, zenemű- és papírkereskedés'''t. [[1884|1884-ben]] '''[[Lepage Lajos (1859–1919)|Lepage Lajos]]''' vette át Klein Ödön kereskedését, ahol [[1890|1890-ben]] '''nyomdát indított'''.  
 +
Lepage Lajos üzlethelyiségét '''a Tevan család vásárolta meg'''. A [[Tevan Nyomda és Könyvkiadóvállalat (Békéscsaba)|Tevan Nyomda és Könyvkiadó Vállalat]] '''Tevan Adolf vezetésével''' [[1903]] áprilisában kezdte meg  működését. Tevan Adolf fia, '''[[Tevan Andor (1889–1955)|Tevan Andor]]''' országos hírnevet szerzett a nyomdának. Emléküket az Ibsen Ház sétálóutcára néző falán [[Tevan Andor-emléktábla (Békéscsaba, Andrássy út 3.)|márványtábla]] őrzi.
 +
Az épületben cukrászda és órásműhely is helyet kapott. Az ízlésesen berendezett '''Stampa cukrászda''' a csabaiak kedvenc randevúzó-találkozó helye volt. '''[[1926]]'''-ban kezdte meg működését a Járásbíróság helyén a '''[[Széchényi István Két Tanítási Nyelvű Közgazdasági Szakközépiskola|Békéscsabai Községi Fiú Felső Kereskedelmi Iskola]]''' (Pancratz József igazgató vezetésével). Eredetileg 3 évig kívánták ezen a helyen működtetni az intézményt. Az iskola [[2006]] őszén költözött új épületbe.
-
[[File:20130417_bekescsaba_ibsen_haz_foto_va_39.jpg‎|bélyegkép|Ibsen Ház (2013)]]A '''Norvég Alap''' és az '''Európai Uniós Önerő Alap''' támogatásából, valamint a '''Békés Megyei Önkormányzat''' saját finanszírozásából 2008. augusztusában elkezdődött a  műemléki épület felújítása, amely funkcionális  megújítással járt együtt. A '''2010.''' szeptemberében indult sokféle szórakoztató és kulturális lehetőségekkel szolgáló intézmény, '''az Ibsen Ház [http://hu.wikipedia.org/wiki/Henrik_Ibsen Henrik Ibsen] norvég drámaíróról kapta a nevét'''. Az építkezés során kialakítottak egy modern, alsó és felső gépezettel, beépített forgóval rendelkező színpaddal, kiemelhető oldalfallal felszerelt 120 férőhelyes stúdiószínházat is. Az épület belső udvara szabadtéri előadások színteréül szolgál.  A kulturális központban képzési, közművelődési, kulturális, színházi, bábszínházi funkciók kaptak helyet. A Békés Megyei Civil Szolgáltató Központ is az épületbe költözött. Az új funkciók kialakítása és működtetése a Békés Megyei Napsugár Bábszínház, a Békés Megyei Jókai Színház, a Békés Megyei Szimfónikus Zenekar, a Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft., Fiatal Színházművészeti Tanház, Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Közösségfejlesztők Megyei Egyesülete bevonásával történt. A kulturális intézmények szoros együttműködése miatt az IBSEN Házból közvetlen átjárót alakítottak ki a Jókai Színházba. Az alsó szinten kávézó és étterem várja a sétálóutcáról betérőket.
+
===Az új kulturális intézmény===
-
 
+
A '''Norvég Alap''' és az '''Európai Uniós Önerő Alap''' támogatásából, valamint a '''Békés Megyei Önkormányzat''' finanszírozásából [[2008]] augusztusában elkezdődött a  műemléki épület felújítása. '''[[2010]]''' szeptemberében indult '''az Ibsen Ház, ami [http://hu.wikipedia.org/wiki/Henrik_Ibsen Henrik Ibsen] norvég drámaíróról kapta a nevét'''.  
-
A közigazgatás átalakítása miatt a Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft. irodája 2012. januárjában elköltözött a Kiss Ernő utca 3. szám alá. '''2012. januárjától az Ibsen Ház fenntartója Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata.''' Az Ibsen Ház épületében jelenleg a Békéscsabai Napsugár Bábszínház, a Fiatal Szíházművészeti Tanház, a Jókai Színház jegyirodája és a Békés Megyei Civil Szolgáltató Központ működik. A Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskolát az Ibsen Nonprofit Kft. működteti. A Békés Megyei Szimfónikus Zenekar a Csabagyöngye Kulturális Központban tartja próbáit.
+
Az új épület sokféle szórakoztató és kulturális lehetőséget (képzéseket, közművelődési-, kulturális-, színházi- és bábszínházi programokat) biztosít a látogatók számára. Megszervezésük a Békés Megyei Napsugár Bábszínház, a Békés Megyei Jókai Színház, a Békés Megyei Szimfónikus Zenekar, a Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft., a Fiatal Színházművészeti Tanház, a Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Közösségfejlesztők Megyei Egyesülete bevonásával történt.
 +
Az  építkezés során kialakítottak egy modern 120 férőhelyes stúdiószínházat is, amelyet alsó és felső gépezettel, beépített forgóval rendelkező színpaddal, kiemelhető oldalfallal szereltek fel. A belső udvar szabadtéri előadások színteréül szolgál. Az együttműködés segítése miatt az Ibsen Házból közvetlen átjárót alakítottak ki a Jókai Színházba. Az alsó szinten kávézó és étterem várja a sétálóutcáról betérőket.
 +
Az épületbe költözött a Békés Megyei Civil Szolgáltató Központ is.
 +
A közigazgatás átalakítása miatt a Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft. irodája [[2012]] januárjában elköltözött a Kiss Ernő utca 3. szám alá. '''[[2012]] januárjától az Ibsen Ház fenntartója Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata lett.''' Az épületben jelenleg a Békéscsabai Napsugár Bábszínház, a Fiatal Szíházművészeti Tanház, a Jókai Színház jegyirodája és a Békés Megyei Civil Szolgáltató Központ működik.
== Képgaléria ==
== Képgaléria ==
-
 
+
<Gallery widths="300px" heights="300px">
-
<gallery>
+
File:Bekescsaba_kozge_60-as_evek_nanasi_matyasne.jpg‎|Az Ibsen Ház épülete 1960 körül (KÖZGÉ)
File:Bekescsaba_kozge_60-as_evek_nanasi_matyasne.jpg‎|Az Ibsen Ház épülete 1960 körül (KÖZGÉ)
File:20130313_ibsen_haz_foto_kertesz_zoltan_02.jpg|(2013)
File:20130313_ibsen_haz_foto_kertesz_zoltan_02.jpg|(2013)
26. sor: 35. sor:
== Lásd még ==
== Lásd még ==
-
 
* [[Andrássy út (Békéscsaba)|Andrássy út]]
* [[Andrássy út (Békéscsaba)|Andrássy út]]
 +
* [[Lepage Lajos (1859–1919)]]
 +
* [[Sztraka Ernő (1830–1906)]]
 +
* [[Tevan Andor (1889–1955)]]
== Források ==
== Források ==
-
 
+
* A Széchenyi István Közgazdasági és Külkereskedelmi Szakközépiskola háromnegyed évszázada. Békéscsaba : Széchenyi István Közg. és Külker. Szakk. Isk., 2001. 14‒15. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Csabai Kik voltak: Tevan Adolf. In : Csabai Mérleg. (2001. júl. 12.) 5. p. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Csabai Kik voltak: Tevan Adolf. In: Csabai Mérleg, (2001. július 12.) 5. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Dobrotka Pál: Üdvözlet Békés-Csabáról : Chaba-városa régi képes üdvözlőlapokon, 1897-1935. Békéscsaba : Typografika, 2005.  33-34. p. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Dobrotka Pál: Üdvözlet Békés-Csabáról : Chaba-városa régi képes üdvözlőlapokon, 1897‒1935. Békéscsaba : Typografika, 2005.  33‒34. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* [http://ibsenhaz.hu/ Ibsen Ház hivatalos honlapja] (Látogatva: 2013.04.18.)
+
* Hirdetések. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesmegyeiKozlony_1879_2/?query=Gr%C3%BCnfeld%20&pg=119&layout=s Békésmegyei Közlöny, 6. évf. 101. szám (1879. szeptember 25.) 4. p.]
-
* Malatyinszki József: A békéscsabai Tevan-nyomda egy évszázada, 1903-2003. Békéscsaba : Kner-Tevan Alap., 2003. 13. p. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Hirdetések. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesmegyeiKozlony_1884/?query=%22klein%20%C3%B6d%C3%B6n%22&pg=41&layout=s Békésmegyei Közlöny, 11. évf. 91. szám (1884. november 16.) 4. p.]
-
* Mikóczy Erika: A Tevan-nyomda egy évszázada, In.: Csabai Mérleg. (2003. ápril. 24.) 1, p. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Ibsen Ház [http://ibsenhaz.hu/ hivatalos honlapja] (Látogatva: 2013. 04. 18.)
-
* Nyemcsok László: Kezdődik a KÖZGÉ építése. Jövő szeptemberig elkészül a munkával a BÁÉV RT. In: Békés Megyei Hírlap 60. évf. 150. szám (2005. jún. 29.) 5.p. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Malatyinszki József: A békéscsabai Tevan-nyomda egy évszázada, 1903‒2003. Békéscsaba : Kner-Tevan Alap., 2003. 13. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* A Széchenyi István Közgazdasági és Külkereskedelmi Szakközépiskola háromnegyed évszázada. Békéscsaba : Széchenyi István Közg. és Külker. Szakk. Isk., 2001. 14-15. p. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Megyei hirek. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesmegyeiKozlony_1881/?query=%22klein%20%C3%B6d%C3%B6n%22&pg=333&layout=s Békésmegyei Közlöny, 8. évf. 102. szám (1881. augusztus 23.) 2. p.] (Látogatva: 2019. 04. 03.)
 +
* Mikóczy Erika: A Tevan-nyomda egy évszázada. In: Csabai Mérleg, (2003. április 24.) 1. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Nyemcsok László: Kezdődik a KÖZGÉ építése. Jövő szeptemberig elkészül a munkával a BÁÉV RT. In: Békés Megyei Hírlap, 60. évf. 150. szám (2005. június 29.) 5. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Üdvözlet Békés-Csabáról : Chaba-városa régi képes üdvözlőlapokon, 1897‒1935. Békéscsaba : Typografika Kft., 2005. 34‒35. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
== Kapcsolódó irodalom ==
== Kapcsolódó irodalom ==
-
 
+
* A Tevan nyomda- és kiadóvállalat történetéből, 1903‒1949. Békéscsaba : Rózsa Ferenc Gimn. és Nyomdaipari Szakközépisk. ; Gyoma : Kner Nyomda, 1978 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* A Tevan nyomda- és kiadóvállalat történetéből, 1903-1949. Békéscsaba : Rózsa Ferenc Gimn. és Nyomdaipari Szakközépisk. ; Gyoma : Kner Nyomda, 1978. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
== Külső hivatkozások ==
== Külső hivatkozások ==
 +
* [http://civilek.csabanet.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=546&Itemid=44 Békés Megyei Civil Szolgáltató Központ] honlapja (Látogatva: 2013. 04. 18.)
 +
* [http://kultura.ibsen.hu/ Békés Megyei Ibsen Nonprofit Kft. Kulturális Iroda honlapja] (Látogatva: 2013. 04. 18.)
 +
* [http://www.bekesszimf.hu/ Békés Megyei Szimfónikus Zenekar honlapja] (Látogatva: 2013. 04. 18.)
 +
* [http://napsugarbab.hu/ Békéscsabai Napsugár Bábszínház honlapja] (Látogatva: 2013. 04. 18.)
 +
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Henrik_Ibsen Ibsen Henrik. In: Wikipédia] (Látogatva: 2013. 04. 18.)
 +
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Tevan_Adolf Tevan Adolf. In: Wikipédia] (Látogatva: 2013. 04. 18.)
 +
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Tevan_Andor Tevan Andor. In: Wikipédia] (Látogatva: 2013. 04. 18.)
-
* [http://civilek.csabanet.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=546&Itemid=44 Békés Megyei Civil Szolgáltató Központ] honlapja (Látogatva: 2013.04.18.)
+
[[Kategória: Békéscsaba]]
-
* [http://kultura.ibsen.hu/ Békés Megyei Ibsen Nonprofit Kft. Kulturális Iroda honlapja] (Látogatva: 2013.04.18.)
+
[[Kategória: épített értékek]]
-
* [http://www.bekesszimf.hu/ Békés Megyei Szimfónikus Zenekar honlapja] (Látogatva: 2013.04.18.)
+
-
* [http://napsugarbab.hu/ Békéscsabai Napsugár Bábszínház honlapja] (Látogatva: 2013.04.18.)
+
-
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Henrik_Ibsen Henrik. In.: Wikipédia] (Látogatva: 2013.04.18.)
+
-
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Tevan_Adolf Tevan Adolf. In.: Wikipédia] (Látogatva: 2013.04.18.)
+
-
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Tevan_Andor Tevan Andor. In.: Wikipédia] (Látogatva: 2013.04.18.)
+

A lap jelenlegi, 2021. április 1., 12:55-kori változata

Az Ibsen Ház Békéscsaba központjától, a Szent István tértől 1–2 perces, a vasútállomástól, illetve buszpályaudvartól az Andrássy úton haladva kb. 20–25 perces sétával közelíthető meg. A több alkalommal átépített műemléki épület impozáns méretekkel rendelkezik. Eredeti alapterülete 1287 m²-ről 3525 m²-re nőtt.

Járásbíróság épülete
A Községi Felsőkereskedelmi Fiúiskola
Ibsen Ház (2013)

Tartalomjegyzék

Története

Előzmények

Az épületet 1874-ben Sztraka Ernő városi mérnök tervei alapján építették az egykori Vasút utcában (1990-től Andrássy út) közvetlenül a városi színház mellett. Kulcsfontosságú szerepet töltött be a csabaiak közösségi életében. Kezdetben az épület felső része a Járásbíróságnak adott helyet. A bíróság számára idővel szűknek bizonyult az épület, ezért 1926-ban átköltözött az Árpád sorra.

Az épületben 1876-tól 1881-ig működött a Grünfeld-féle könyvkereskedés, mely kölcsönkönyvtárral is rendelkezett. Az üzlet helyén Klein Ödön 1881 augusztusában nyitott könyv-, zenemű- és papírkereskedést. 1884-ben Lepage Lajos vette át Klein Ödön kereskedését, ahol 1890-ben nyomdát indított. Lepage Lajos üzlethelyiségét a Tevan család vásárolta meg. A Tevan Nyomda és Könyvkiadó Vállalat Tevan Adolf vezetésével 1903 áprilisában kezdte meg működését. Tevan Adolf fia, Tevan Andor országos hírnevet szerzett a nyomdának. Emléküket az Ibsen Ház sétálóutcára néző falán márványtábla őrzi.

Az épületben cukrászda és órásműhely is helyet kapott. Az ízlésesen berendezett Stampa cukrászda a csabaiak kedvenc randevúzó-találkozó helye volt. 1926-ban kezdte meg működését a Járásbíróság helyén a Békéscsabai Községi Fiú Felső Kereskedelmi Iskola (Pancratz József igazgató vezetésével). Eredetileg 3 évig kívánták ezen a helyen működtetni az intézményt. Az iskola 2006 őszén költözött új épületbe.

Az új kulturális intézmény

A Norvég Alap és az Európai Uniós Önerő Alap támogatásából, valamint a Békés Megyei Önkormányzat finanszírozásából 2008 augusztusában elkezdődött a műemléki épület felújítása. 2010 szeptemberében indult az Ibsen Ház, ami Henrik Ibsen norvég drámaíróról kapta a nevét. Az új épület sokféle szórakoztató és kulturális lehetőséget (képzéseket, közművelődési-, kulturális-, színházi- és bábszínházi programokat) biztosít a látogatók számára. Megszervezésük a Békés Megyei Napsugár Bábszínház, a Békés Megyei Jókai Színház, a Békés Megyei Szimfónikus Zenekar, a Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft., a Fiatal Színházművészeti Tanház, a Kézműves Szakiskola és Alapfokú Művészeti Iskola, valamint a Közösségfejlesztők Megyei Egyesülete bevonásával történt. Az építkezés során kialakítottak egy modern 120 férőhelyes stúdiószínházat is, amelyet alsó és felső gépezettel, beépített forgóval rendelkező színpaddal, kiemelhető oldalfallal szereltek fel. A belső udvar szabadtéri előadások színteréül szolgál. Az együttműködés segítése miatt az Ibsen Házból közvetlen átjárót alakítottak ki a Jókai Színházba. Az alsó szinten kávézó és étterem várja a sétálóutcáról betérőket. Az épületbe költözött a Békés Megyei Civil Szolgáltató Központ is. A közigazgatás átalakítása miatt a Békés Megyei IBSEN Nonprofit Kft. irodája 2012 januárjában elköltözött a Kiss Ernő utca 3. szám alá. 2012 januárjától az Ibsen Ház fenntartója Békéscsaba Megyei Jogú Város Önkormányzata lett. Az épületben jelenleg a Békéscsabai Napsugár Bábszínház, a Fiatal Szíházművészeti Tanház, a Jókai Színház jegyirodája és a Békés Megyei Civil Szolgáltató Központ működik.

Képgaléria

Lásd még

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök