Révész Sándor (1889–1944)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
a (Az evangélikus gimnázium belső hivatkozása)
a (Belső hivatkozások javítása)
16. sor: 16. sor:
== Munkássága ==
== Munkássága ==
-
[[Fájl:ReveszS BmKozlony 1913 02 23.jpg|bélyegkép|300px|Dr. Révész Sándor megkezdte a rendelést a Vas u. 1. szám alatt - közli a Békésmegyei Közlöny 1913-ban]]
+
[[Fájl:ReveszS BmKozlony 1913 02 23.jpg|bélyegkép|300px|Dr. Révész Sándor megkezdte a rendelést a Vas u. 1. szám alatt közli a Békésmegyei Közlöny 1913-ban]]
Révész Sándor édesapja egykori békéscsabai rendelőjében praktizált fogorvosként. [[1924|1924-től]] a fogtechnikus tanoncvizsgáló bizottságnak lett tagja.  
Révész Sándor édesapja egykori békéscsabai rendelőjében praktizált fogorvosként. [[1924|1924-től]] a fogtechnikus tanoncvizsgáló bizottságnak lett tagja.  
-
'''[[1913|1913-ban]]''' sógorával, '''[[Südy Ernő (1882-1973)|Südy Ernővel]]''' '''megalapították az [[Auróra Kör|Aurora Kört]]''', amit a zene, irodalom és képzőművészet kedvelőinek hoztak létre. Az egyesületi formában működő Kör képzőművészeti szakosztály vezetőjének, majd titkárának választották meg.  
+
'''[[1913|1913-ban]]''' sógorával, '''[[Südy Ernő (1882–1973)|Südy Ernővel]]''' '''megalapították az [[Aurora-kör|Aurora-kört]]''', amit a zene, irodalom és képzőművészet kedvelőinek hoztak létre. Az egyesületi formában működő Kör képzőművészeti szakosztály vezetőjének, majd titkárának választották meg.  
-
A Körben felolvasásokat tartott a modern festészetről. A képzőművészeti szakosztály számára [[Vidovszky Béla (1883-1973)|Vidovszky Béla]] kiállítása hozta meg a népszerűséget. Később évente több alkalommal rendeztek kiállítást, ahol leginkább a helyi festők alkotásai voltak láthatók, többek között [[Jankay Tibor (1899-1994)|Jankay Tibor]] művei is, aki nagy barátságban állt Révész doktorral. Tagja volt a város színügyi bizottságának is, többek között Banner Benedek és Gyöngyösi János mellett. '''[[1938|1938-ban]]''' az Aurora életében nagy változás történt, Révész Sándort '''lemondatták titkári posztjáról''' a májusban érvénybe lépő zsidótörvény miatt.  
+
A Körben felolvasásokat tartott a modern festészetről. A képzőművészeti szakosztály számára [[Vidovszky Béla (1883–1973)|Vidovszky Béla]] kiállítása hozta meg a népszerűséget. Később évente több alkalommal rendeztek kiállítást, ahol leginkább a helyi festők alkotásai voltak láthatók, többek között [[Jankay Tibor (1899–1994)|Jankay Tibor]] művei is, aki nagy barátságban állt Révész doktorral. Tagja volt a város színügyi bizottságának is, többek között Banner Benedek és Gyöngyösi János mellett. '''[[1938|1938-ban]]''' az Aurora életében nagy változás történt, Révész Sándort '''lemondatták titkári posztjáról''' a májusban érvénybe lépő zsidótörvény miatt.  
Révész Sándor többször támogatta '''adománnyal a rászoruló gyerekeket'''. Adakozott a budapesti Ady Endre-szobor felállítása érdekében.
Révész Sándor többször támogatta '''adománnyal a rászoruló gyerekeket'''. Adakozott a budapesti Ady Endre-szobor felállítása érdekében.
35. sor: 35. sor:
== Műve ==
== Műve ==
-
* Az „Aurora” zenei, irodalmi és képzőművészeti kör. In: Békéscsaba : történelmi és kulturális monográfia. főszerk.: Korniss Géza. Békéscsaba : Körösvidék Ny., 1930.
+
* Az „Aurora” zenei, irodalmi és képzőművészeti kör. In: Békéscsaba : történelmi és kulturális monográfia. főszerk.: Korniss Géza. Békéscsaba : Körösvidék Ny., 1930
== Lásd még ==
== Lásd még ==

A lap 2021. február 25., 16:22-kori változata

fogorvos, az Aurora Kör társalapítója

Tartalomjegyzék

Élete

Dr. Révész Sándor

1889. január 17-én született Bács-Feketehegyen. Édesapja Dr. Révész (Reisz) Fülöp szintén orvos volt, édesanyja Valentin Cecília. Sándornak öt testvére született, Irma, Margit és Irén neve ismert.

A Reisz család már az 1850-es években Békéscsaba környékére költözött a jobb élet reményében. Fülöp és testvérei mind kitűnő tanulmányi eredménnyel fejezték be az iskolát. Fülöp a pesti egyetem orvoskarán ledoktorált, majd Berlinben fogorvosi tanfolyamot végzett. Ezután nevét Révészre magyarosította, majd 1892-ben Békéscsabára költözve fogorvosi rendelőt nyitott.

Révész Sándor tanulmányait a csabai zsidó népiskolában kezdte meg. A család nem követte a hagyományos zsidó szokásokat, csak nagyobb ünnepeket tartottak meg. 1906-ban kitűnő eredménnyel érettségizett le az evangélikus Rudolf Főgimnáziumban. Eztán a Budapesti Tudományegyetem orvosi karán tanult tovább, miközben a müncheni egyetemet is elvégezte. Miután ledoktorált visszatért Békéscsabára és fogorvosi rendelőt nyitott a Vas utca 1. szám alatt.

A világháború idején katonai szolgálatot teljesített, kitüntetéseket is szerzett. 1913-ban feleségül vette Tevan Adolf, könyvkereskedő és nyomdatulajdonos lányát, Tevan Flórát. Három gyerekük született, közülük Márta szintén orvos lett.

1944-ben elrendelték, hogy az összes zsidót ‒ az orvosokat is ‒ vasúti vagonokban szállítsák el Németországba, így a Révész családot is. Lányaik megmenekültek, keresztény hozzátartozók segítségével jutottak vissza Budapestre.

Révész Sándor Auschwitzban halt meg 1944-ben.

Munkássága

Dr. Révész Sándor megkezdte a rendelést a Vas u. 1. szám alatt – közli a Békésmegyei Közlöny 1913-ban

Révész Sándor édesapja egykori békéscsabai rendelőjében praktizált fogorvosként. 1924-től a fogtechnikus tanoncvizsgáló bizottságnak lett tagja.

1913-ban sógorával, Südy Ernővel megalapították az Aurora-kört, amit a zene, irodalom és képzőművészet kedvelőinek hoztak létre. Az egyesületi formában működő Kör képzőművészeti szakosztály vezetőjének, majd titkárának választották meg.

A Körben felolvasásokat tartott a modern festészetről. A képzőművészeti szakosztály számára Vidovszky Béla kiállítása hozta meg a népszerűséget. Később évente több alkalommal rendeztek kiállítást, ahol leginkább a helyi festők alkotásai voltak láthatók, többek között Jankay Tibor művei is, aki nagy barátságban állt Révész doktorral. Tagja volt a város színügyi bizottságának is, többek között Banner Benedek és Gyöngyösi János mellett. 1938-ban az Aurora életében nagy változás történt, Révész Sándort lemondatták titkári posztjáról a májusban érvénybe lépő zsidótörvény miatt.

Révész Sándor többször támogatta adománnyal a rászoruló gyerekeket. Adakozott a budapesti Ady Endre-szobor felállítása érdekében.

1927-ben Békéscsabán tartották az orvosok tudományos ülését, ahol Békés vármegye és Szeged orvosai jelentek meg. A várost Dr. Révész Sándor képviselte, aki Érzéstelenítés a fogászati gyakorlatban címmel tartott előadást. A Magyar Téka egyik békéscsabai megbízottjaként meghívókat küldött a város magyar irodalmat kedvelőinek.

A politikában is képviselte magát: 1932-ben a 2. választókerületi választáson az ellenzék képviselőtestületi listáján találjuk a nevét.

Érdekelték a járművek is: hirdetést adott fel, hogy motorkerékpárt vásárolna.

Emlékezete

Műve

Lásd még

Források

Kapcsolódó irodalom

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök