Suhajda Szilárd (1982–2023)

A BékésWiki wikiből

hegymászó

Tartalomjegyzék

Élete

Suhajda Szilárd

Suhajda Szilárd 1982. június 29-én született Békéscsabán.

A békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium tanulója volt. Tanulmányait az esztergomi tanárképző főiskolán folytatta.

Angoltanárként egy általános iskolában tanított Esztergomban.

Legindi Tímea közgazdásszal kötött házasságot. Egy gyermekük született, Soma.

Munkássága

Életét meghatározta a természet szeretete, a középhegységekben tett iskolai kirándulások. Gyermekkorában felfedezte a Körösök- és a Tisza-vidékét. Békéscsabai diákként a magyar középhegységekben vándortáborozott. Főiskolás évei alatt sok időt töltött a Pilisben, a Visegrádi-hegységben, járt az erdélyi Kárpátokban, az Alpokban. A Monc Blanc megmászását követően a hegymászásnak szentelte életét.

Miután otthagyta a tanári állását, Nagy-Britanniába költözött. Két évet ellenőrként dolgozott egy élelmiszerüzemben. Pakisztánban vett részt az első hegymászó-expedícióján, tagja volt a Gasherbrum I.-expedíciónak.

2014-ben Varga Csabával, palackozott oxigén nélkül megmászta a Broad Peaket (8051 m). Ugyanebben az évben Magyarországra költözött. 2017-ben Klein Dáviddal kísérletet tett a Csomolungma meghódítására, azonban vissza kellett fordulnia. Suhajda az ún. The Big Five kihívás (az öt legmagasabb hegycsúcs meghódítása) teljesítésére készült. 2019-ben első magyar hegymászóként – oxigénpalack nélkül – elérte a K2 csúcsát (8611 m). 2022-ben palackozott oxigén és serpák nélkül meghódította a Lhocét (8516 m).

2023. március 23-én elindult Nepálba, hogy oxigénpalack és magashegyi teherhordók nélkül felérjen a Föld legmagasabb hegycsúcsára, a 8848 méteres Csomolungmára. 2023. május 25-én 8795 méter magasságban (nagyjából 50 méterre a csúcstól, a Hillary-lépcsőnél), a Csomolungmán nyoma veszett. Suhajda lett az oxigénpalack nélkül a Csomolungmán a legmagasabb pontjáig jutott magyar hegymászó. Miután a keresését befejezték, teste a családja döntése nyomán a Csomolungmán maradt.

Suhajda Szilárd elmondása szerint „a hegymászók nem hősök, sokkal nagyobb elismerést érdemel a család vagy a környezet, amely elvisel minket, és hozzásegít ahhoz, hogy elérjük a sokszor extrém céljainkat.”

Források

Kapcsolódó irodalom

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök