Posta (Újkígyós)

A BékésWiki wikiből

Újkígyóson a postai szolgáltatás a kiegyezést követő esztendőben, 1868-ban indult.

Tartalomjegyzék

Története

Az újkígyósi postahivatal 19. századi körbélyegzőjén az Új-Kígyós helységnév olvasható háromsoros keltezéssel (az év két számjegye, a hónap rövidítése és a nap). A 24 mm átmérőjű bélyegzőlenyomaton groteszk betűtípust használtak.

Alispáni rendeletre 1894-ben bevezették a telefont a községbe, Újkígyós a csabai postahivatal előfizetőjeként az országos telefonhálózat tagjává vált.

A településen 1896-ban elindult az Alföldi Első Gazdasági Vasút keskenyvágányú vonalának kiépítése. A kisvasút a postai küldemények szállítását is lehetővé tette.

1901 júliusában megváltozott a posta elnevezése, a korábbi Új-Kígyós név helyett az Újkígyós alakot használták.

1982-ben crossbar telefonállomás létesült a településen.

Újkígyós külterületén, az egykori Békés és Zaránd vármegye határán kereskedelmi szempontból meghatározó útvonal haladt, melyen többek között postakocsik közlekedtek. Az út mellett a 19. században tölgyfasor állt, 2014-ben jelképesen tölgyfát ültettek és emléktáblát avattak az Apáti úti kilométerkő mellett. A helyi Petőfi Sándor Művelődési Házban postatörténeti- és bélyegkiállítást nyitottak.

Postaépületek

1) A posta 1868-tól feltételezhetően a Hosszú utca 113. szám alatt működött. Meszéna Ferenc 1876-tól a Hosszú utca 113. szám alatt, a posta épületében lakott. 2) Petőfi u. 34. 3) Petőfi utca 43/1. – 1964 decemberében, Borsi Jánosné postamester vezetése alatt a megyei tanács és a Szegedi Postaigazgatóség felépítette a település új postahivatalát. Ekkor a postatisztek Lázár Ilona és Varga Jolán voltak, a kézbesítői teendőket Szöllősi Károly, Baráth János, Cservenák Pál, Terék János és Pálfi Miklós látták el.

Postamesterek

Források

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök