Bárány vendéglő (Szarvas)

A BékésWiki wikiből

Az egykori Bárány vendéglő (napjainkban szakrendelő) épülete a Szabadság út 11. szám alatt található. 1849. július 4-én az épület falai között szállt meg Petőfi Sándor, Szendrey Júlia, Petőfi Zoltán és a kisfiú dajkája.

Tartalomjegyzék

Története

Az egykori Bárány vendéglő épülete 2022-ben

Az 1799 és 1801 között létesített emeletes épület közel egy évszázadon keresztül Szarvas társas életének központjaként funcionált. Táncmulatságoknak, banketteknek és színi előadásoknak adott otthont. A Bárány vendéglő előtt postakocsik állomásoztak, az udvarban kocsiállomás volt. A Szarvasi Gyorskocsi Társulat 1847-ben kocsiszínnel bővítette a fogadót. 1848. március 16-án a szarvasi „Pilvax kávéházként” is ismert vendéglő előtt gyülekeztek a helyi lakosok. Ide érkezett az a postakocsi, mellyel Nemes János elhozta a Tizenkét pontot és a forradalom hírét.

Petőfi Sándor és családja az 1848–49-es szabadságharc utolsó heteiben az osztrákok és a csalódások elől menekült Pestről. A Kecskemét–Szolnok–Öcsöd–Békésszentandrás–Szarvas útvonalon keresztül Mezőberénybe tartottak, Orlai Petrics Soma festőművészhez. 1849. július 4-én egy ekhós kocsival érkeztek Szarvasra, a Bárány vendégfogadóban szálltak meg. Petőfi ottlétéről a fogadós értesítette Jancsovics István evangélikus lelkészt. Petőfi másnap reggel Jancsovics István és Placskó István lelkészek társaságában felkereste Vajda Péter költő, tanító sírját a szarvasi ótemetőben. Innen a parókiába mentek, ahol Kollár János ügyvéd, dr. Télessy József orvos, Mojsisovich Sámuel főbíró, Doleschal Sándor polgármester, Bakay Dániel földbirtokos és Ballagi Mór gimnáziumi tanár megvendégelte a költőt. Ebéd után Petőfi és a családja elhagyta a fogadót, a távozásukkor Pecz Gyula tanár mondott köszöntőt. A helyiek a mezőberényi útelágazásig kísérték a kocsit.

Az 1850-es évektől a vándorszínészek az előadásaikat a szálló nagytermében, a kocsiszínben, majd az udvaron felállított színházépületben, az Arénában tartották. 1898-ban az vendéglő helyiségeit átalakították, a munkálatokat Popják György végezte. Az épületben az adóhivatal, a posta és pénzügyőrség került elhelyezésre. Az udvaron 1899-ig 132 ülőhelyes, 10 páholyos, kettő öltözővel ellátott nyári színkör állt.

1940-ben az egyemeletes fő- és a földszintes melléképületben a posta, a pénzügyőrség hivatalai, valamint magánlakások voltak. A község a női tanítóképző akadémia felállítása céljára felajánlotta az ingatlant a bányai evangélikus egyházkerületnek. 1958-ban egészségház költözött az létesítménybe. 2011-ben felújított és kibővített épületben kezdte meg működését a dr. Lohr Gyula Kistérségi Szakrendelő.

Lásd még

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök