Petőfi Sándor-szobor (Gyula)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
a (Kép feltöltése)
a (Kiegészítés)
 
1. sor: 1. sor:
[[Fájl:Petofi szobor Gyula.jpg|bélyegkép|300px|Petőfi-szobor]]
[[Fájl:Petofi szobor Gyula.jpg|bélyegkép|300px|Petőfi-szobor]]
-
Petőfi Sándor életnagyságú, [[1960]].[[ március 15-én]] felavatott bronzszobra [[Gyula|Gyulán]], a Petőfi téren, a díszkút mellett található. A szobrot '''Ferenczy Béni''' készítette.
+
[[Petőfi Sándor (1823–1849)|Petőfi Sándor]] életnagyságú, [[1960]].[[ március 15-én]] felavatott bronzszobra [[Gyula|Gyulán]], a Petőfi téren, a díszkút mellett található. A szobrot '''Ferenczy Béni''' készítette.
== Története ==
== Története ==
11. sor: 11. sor:
A talapzaton a Petőfi felirat olvasható.
A talapzaton a Petőfi felirat olvasható.
 +
 +
== Lásd még ==
 +
* [[Petőfi Sándor (1823–1849)]]
== Források ==
== Források ==
34. sor: 37. sor:
[[Kategória:Szobrok és emlékművek]]
[[Kategória:Szobrok és emlékművek]]
[[Kategória:1848/49]]
[[Kategória:1848/49]]
 +
[[Kategória:Petőfi 200]]

A lap jelenlegi, 2022. december 30., 14:29-kori változata

Petőfi-szobor

Petőfi Sándor életnagyságú, 1960. március 15-én felavatott bronzszobra Gyulán, a Petőfi téren, a díszkút mellett található. A szobrot Ferenczy Béni készítette.

Tartalomjegyzék

Története

A szobor igen szövevényes utat járt be, míg Gyulára került. 1947. március 15-én tett ígéretet Enyedi G. Sándor egy Petőfi-szobor felállítására, de a tervből évekig nem lett semmi. A tanácselnök egy alkalommal meglátta a Ferenczy Béni által készített szobrot Budapesten és rögtön tudta, hogy ilyen kell Gyulára. A politikai légkör, a szobor szokatlan stílusa, a pénzhiány és a vöröskatona szobrának hiánya mind a szoborállítás útjában álltak. Végül megszületett a döntés, a Vöröskatona szobrának felállítása után jöhet a Petőfi-szobor. A Művelődési Minisztérium vette meg és öntette ki a szobrot. 1959-ben jelölték ki a helyét, amikor eltávolították a Petőfi térről az országzászlót. Az átadást a költő halálának 110. évfordulójára tervezték, de addigra nem készült el. Végül 1960. március 15-én adták át a szobrot.

Három helyen látható még ugyanez a szobor a világban: Quitóban, Firenzében és Kárpátalján. A szobrot eredetileg a milánói Ambrosiana udvarába szánták, de végül csak egy másolata került oda. A Petőfi-szobor eredeti gipszmintája a Magyar Nemzeti Galériában található.

A szobor leírása

„Nyitott zubbonyban, derekára kötött karddal áll, illetve bal lábával előrelép, egy babérkoszorúra tapos, mutatva, hogy ezután a költői dicsőség helyett a szabadság eszméjéért fog harcolni. Lázrózsás arca elszánt és komor.”

A talapzaton a Petőfi felirat olvasható.

Lásd még

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök