Mány Erzsébet és Farkas Mihály emléktáblája (Békéscsaba)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Alfejezet létrehozása + formázás + belső hivatkozások)
1. sor: 1. sor:
-
[[Mány Erzsébet]] és [[Farkas Mihály]] emléktáblája a Kazinczy utca 31/B. szám alatti ház falán található.
+
[[Mány Erzsébet]] és [[Farkas Mihály]] emléktáblája a [[Kazinczy utca (Békéscsaba)|Kazinczy utca]] 31/B. szám alatti ház falán található.
== Az emléktábla ==
== Az emléktábla ==
5. sor: 5. sor:
[[Fájl:56-Many Erzsébet Farkas Mihály Kaziczy 31-b .jpg|bélyegkép|Mány Erzsébet és Farkas Mihály emléktáblája]]Mány Erzsébet és Farkas Mihály (- 1957.02.02)
[[Fájl:56-Many Erzsébet Farkas Mihály Kaziczy 31-b .jpg|bélyegkép|Mány Erzsébet és Farkas Mihály emléktáblája]]Mány Erzsébet és Farkas Mihály (- 1957.02.02)
-
Helye: a Kazinczy utca 31/B. szám alatti ház falán
+
'''Helye:''' a Kazinczy utca 31/B. szám alatti ház falán
-
Anyaga: fehér márvány
+
'''Anyaga:''' fehér márvány
-
Mérete: 70x 65 cm
+
'''Mérete:''' 70x 65 cm
-
Átadás dátuma: 1991. október 23.
+
'''Átadás dátuma:''' [[1991]]. [[október 23.]]
== Kivégzésük ==
== Kivégzésük ==
-
Mány Erzsébet és Farkas Mihály azért álltak őrt 1956. december 17-én a gyulavári hídnál, hogy megvédjék otthonaikat a [[Gyula|Gyulára]] bevonuló szovjetbarát pufajkásokkal szemben. A fiatalok egy csoportja feltörte a gyulavári határőr laktanyát és fegyvereket vittek el onnan, hogy védekezzenek a pufajkásokkal szemben. Összecsapásra azonban nem került sor, ezért a fegyvereket visszavitték a laktanyába és mindenki hazament. Ezen tettük miatt a 20 éves Mány Erzsébetet és a 26 éves Farkas Mihályt a kecskeméti statáriális bíróság Mátyás Miklós elnökletével halálra ítélte. A kivégzést [[Békéscsaba|Békéscsabán]] a Kazinczy utcai laktanya udvarán hajtották végre. A kiskatonák nem vállalták a hóhér szerepét, ezért karhatalmisták sorozata végzett a fiatalokkal. A békéscsabai Kazinczy utcai volt laktanya falán emléktábla hirdeti Mány Erzsébet és Farkas Mihály emlékét, akik életüket adták egy eszméért, amiről azt hitték, hogy győzni tud és kezdetben úgy is tűnt, hogy győzni fog.
+
'''Mány Erzsébet és Farkas Mihály azért álltak őrt [[1956]]. [[december 17.|december 17-én]] a gyulavári hídnál, hogy megvédjék otthonaikat a [[Gyula|Gyulára]] bevonuló szovjetbarát pufajkásokkal szemben.''' A fiatalok egy csoportja feltörte a gyulavári határőr laktanyát és fegyvereket vittek el onnan, hogy védekezzenek a pufajkásokkal szemben. Összecsapásra azonban nem került sor, ezért a fegyvereket visszavitték a laktanyába és mindenki hazament. Ezen tettük miatt a 20 éves [[Mány Erszésbet|Mány Erzsébetet]] és a 26 éves Farkas Mihályt a kecskeméti statáriális bíróság Mátyás Miklós elnökletével halálra ítélte. A kivégzést [[Békéscsaba|Békéscsabán]] a Kazinczy utcai laktanya udvarán hajtották végre. A kiskatonák nem vállalták a hóhér szerepét, ezért karhatalmisták sorozata végzett a fiatalokkal. '''A békéscsabai [[Kazincszy utca (Békéscsaba)|Kazinczy utcai]] volt laktanya falán emléktábla hirdeti [[Mány Erzsébet]] és Farkas Mihály emlékét''', akik életüket adták egy eszméért, amiről azt hitték, hogy győzni tud és kezdetben úgy is tűnt, hogy győzni fog.
== Források ==
== Források ==
-
* [http://hir6.hu/cikk/104121/eletuket_adtak_egy_eszmeert Sztahovics Zsuzsa: Életüket adták egy eszméért] Megtekintés: 2016. október 20.
 
-
* [http://oktober23alapitvany.hu/archivum/389 Mány Erzsébet és Farkas Mihály emlékműve – Gyulavári kopjafa] Megtekintés: 2016. október 20.
 
-
[[Kategória:Emléktáblák]]
+
* [http://hir6.hu/cikk/104121/eletuket_adtak_egy_eszmeert Sztahovics Zsuzsa: Életüket adták egy eszméért] (Látogatva: 2016. október 20.)
 +
* [http://oktober23alapitvany.hu/archivum/389 Mány Erzsébet és Farkas Mihály emlékműve – Gyulavári kopjafa] (Látogatva: 2016. október 20.)
 +
 
 +
== Kapcsolódó irodalom ==
 +
 
 +
* '56-os olvasókönyv : válogatás a korabeli békéscsabai sajtóból. Békéscsaba : Munkácsy Mihály Emlékház, 2004. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Békés megye 1956-ban : források. Gyula : Békés Megyei Levéltár, 2006-2009 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Dányi László: A Kazinczy utcai fiúk : forradalom és megtorlás Békés megyében, 1956. Békéscsaba : Dányi L., 2006. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Fekete Pál: Cseppek a tengerből : Békés megye mártírjai és áldozatai a második világháború alatt és után. - Budapest : Püski Kiadó, 2006. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Fekete Pál: Az utolsó szó jogán : elsüllyedt világ, Békéscsaba, 1956. Budapest : Püski Kiadó, 2003. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Mikolai Bertics Mihály: A Népköztársaság nevében! Dunaharaszti : Nap Alapítvány, 2002. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Németh Csaba: "Az nem lehet, hogy annyi szív hiába onta vért ..." : Békés megye 1956-ban. Békéscsaba : Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, 2006. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Szekeres István: Mikor ki szót emelt : nemzetőrök és röpcédulák 1956-ban Békéscsabán. Békéscsaba : Békés Megyei Könyvtár, 2006. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Tények és üzenetek : a Békéscsabán, 2006. november 3-án tartott 1956-os konferencia előadásai. Gyula : Békés Megyei Levéltár, 2007. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
 
[[Kategória:1956]]
[[Kategória:1956]]
 +
[[Kategória:Békéscsaba]]
 +
[[Kategória:Békéscsabai emléktáblák]]
 +
[[Kategória:Emléktáblák]]

A lap 2016. október 29., 14:11-kori változata

Mány Erzsébet és Farkas Mihály emléktáblája a Kazinczy utca 31/B. szám alatti ház falán található.

Tartalomjegyzék

Az emléktábla

Mány Erzsébet és Farkas Mihály emléktáblája
Mány Erzsébet és Farkas Mihály (- 1957.02.02)

Helye: a Kazinczy utca 31/B. szám alatti ház falán

Anyaga: fehér márvány

Mérete: 70x 65 cm

Átadás dátuma: 1991. október 23.

Kivégzésük

Mány Erzsébet és Farkas Mihály azért álltak őrt 1956. december 17-én a gyulavári hídnál, hogy megvédjék otthonaikat a Gyulára bevonuló szovjetbarát pufajkásokkal szemben. A fiatalok egy csoportja feltörte a gyulavári határőr laktanyát és fegyvereket vittek el onnan, hogy védekezzenek a pufajkásokkal szemben. Összecsapásra azonban nem került sor, ezért a fegyvereket visszavitték a laktanyába és mindenki hazament. Ezen tettük miatt a 20 éves Mány Erzsébetet és a 26 éves Farkas Mihályt a kecskeméti statáriális bíróság Mátyás Miklós elnökletével halálra ítélte. A kivégzést Békéscsabán a Kazinczy utcai laktanya udvarán hajtották végre. A kiskatonák nem vállalták a hóhér szerepét, ezért karhatalmisták sorozata végzett a fiatalokkal. A békéscsabai Kazinczy utcai volt laktanya falán emléktábla hirdeti Mány Erzsébet és Farkas Mihály emlékét, akik életüket adták egy eszméért, amiről azt hitték, hogy győzni tud és kezdetben úgy is tűnt, hogy győzni fog.

Források

Kapcsolódó irodalom

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök