Ló Szerafin (Békés Megyei Könyvtár)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Új oldal, tartalma: „Ló Szerafin, a gyermekkönyvtár kék lova 1985-ben a megyei könyvtár új épületének átadására készült. == Története =…”)
a (Kép feltöltése)
2. sor: 2. sor:
== Története ==
== Története ==
 +
[[Fájl:Bmk1985-1.jpg|bélyegkép|300px|A gyermekkönyvtár 1985-ben]]
[[1962|1962-ben]] a [[Békéscsaba|békéscsabai]] megyei könyvtárban alakították ki az ország első önálló gyermekkönyvtárát. Az új könyvtárépületet [[1985]]. [[augusztus 20.|augusztus 20-án]] adták át.
[[1962|1962-ben]] a [[Békéscsaba|békéscsabai]] megyei könyvtárban alakították ki az ország első önálló gyermekkönyvtárát. Az új könyvtárépületet [[1985]]. [[augusztus 20.|augusztus 20-án]] adták át.

A lap 2020. december 21., 11:17-kori változata

Ló Szerafin, a gyermekkönyvtár kék lova 1985-ben a megyei könyvtár új épületének átadására készült.

Története

A gyermekkönyvtár 1985-ben

1962-ben a békéscsabai megyei könyvtárban alakították ki az ország első önálló gyermekkönyvtárát. Az új könyvtárépületet 1985. augusztus 20-án adták át.

A gyermekrészlegben a könyvek mellett új bútorok, szivacs építőelemek, vesszőbútorok, bábparaván, nagy alapterületű játszóterem, továbbá számos játék várta a gyerekeket. Lipták Pál könyvtárigazgató javasolta, hogy legyen egy jelképe a gyermekkönyvtárnak. A választás a mesék táltos paripájára, a magyar hiedelemvilág alakjára esett.

Az eredetileg kék-zöld színű, életnagyságú lovacskát egy budapesti iparművésznő készítette fából és papírmaséból. A 130 cm magas figura az 1985-ös megnyitót követően a régi épületben kialakított játszóteremben kapott helyett. A Ló Szerafin nevet Lázár Ervin Négyszögletű Kerek Erdő című regénye után kapta. A jelképpé vált lovacska több generáció könyvtári élményének elmaradhatatlan kedvence lett.

Janikovszky Éva írónő 1986. december 3-án járt a Békés Megyei Könyvtárban. A látogatásra így emlékezett vissza:
„Ma végre én is eljutottam ide a híres-nevezetes Játszóházba! Nagyon jó lehet itt a gyerekeknek, akik bármikor ide jöhetnek, meg a Kék Lónak, aki meg folyton itt van... Remélem, még én is visszajövök egyszer ebbe a gyönyörű új könyvtárba.”

Ló Szerafin több felújításon is átesett, ezért a színe már nem az eredeti. A mai gyerekek azonban ugyanolyan szeretettel veszik körbe, mint a régiek.

Források

Kapcsolódó irodalom

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök