Háromszéki (Hatzelhoffer) Pál (1929–1990)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Új oldal, tartalma: „gépmester, műszaki vezető, vezérigazgató == Élete == 1929. július 25-én született Békéscsabán, iparoscsaládban, '''Hatzelhoffer Pál''' néven. A po…”)
a (Kép feltöltése, szöveg szakaszokra tagolása)
 
(7 közbeeső változat nincs mutatva)
2. sor: 2. sor:
== Élete ==
== Élete ==
 +
[[Fájl:Haromszeki Pal.jpg|bélyegkép|300px|Háromszéki (Hatzelhoffer) Pál]]
 +
[[Fájl: Haromszeki Pal nyughelye.jpg|bélyegkép|200px|Családjának nyughelye]]
 +
'''[[1929]]. [[július 25.|július 25-én]] született [[Békéscsaba|Békéscsabán]]''', iparoscsaládban, '''Hatzelhoffer Pál''' néven. A polgári iskolában ezzel a névvel kezdett, a kereskedelmi iskolában már Háromszéki néven szerepelt. A névváltoztatás okát és magyarázatát az [[1945]] utáni időszak svábellenességében kell keresni, az új név pedig erdélyi kötődésre utal. Az édesapja, '''Háromszéki (Hatzelhoffer) Pál Emil''' sváb származású, édesanyja, '''Uhrin Teréz''', felvidéki magyar volt.
-
[[1929]]. [[július 25]]-én született Békéscsabán, iparoscsaládban, '''Hatzelhoffer Pál''' néven. A polgári iskolában ezzel a névvel kezdett, a kereskedelmi iskolában már Háromszéki néven szerepelt. Az édesapja, '''Háromszéki (Hatzelhoffer) Pál Emil''', sofőr, autószerelő szakmájú sváb származású ember, édesanyja, '''Uhrin Teréz''', felvidéki magyar volt. Amikor [[1940]] augusztusában a bécsi döntés értelmében Erdélyt visszacsatolták Magyarországhoz, apja vállalata, a Magyar Államvasutak Közúti Gépkocsi Üzeme (Mávaut) Marosvásárhelyre telepített kirendeltséget. A család oda költözött [[1941]]-ben, miután Háromszéki Pál a második polgárit [[Békéscsaba|Békéscsabán]] befejezte. Marosvásárhelyről [[1944]] augusztusában jöttek vissza Békéscsabára, miután Románia átállt a szövetségesek oldalára.''' A család második fiúgyermeke, Péter, Erdélyben született [[1942]]-ben'''. Háromszéki Pál Marosvásárhelyen egy évig gépipari szakközépiskolába járt, majd itthon, egy év kihagyással, a kereskedelmi iskolában folytatta tanulmányait. Nem volt kiemelkedő tanuló, bukásra azonban sohasem állt. [[1948]]-ban érettségizett. Hosszú szenvedés után, életének 61. évében, 1990. június 27-én hunyt el. Nemcsak a csabai, de az egész magyar nyomdásztársadalom kísérte utolsó útjára 1990. július 24-én a Ligeti temetőben.
+
A család [[1941]]-ben Marosvásárhelyre költözött. Pál testvére, Péter Erdélyben született [[1942]]-ben'''. Háromszéki Pál Marosvásárhelyen egy évig gépipari szakközépiskolába járt, majd [[1944]] augusztusában''' – miután Románia átállt a szövetségesek oldalára – '''visszajöttek Békéscsabára.''' Itthon a kereskedelmi iskolában folytatta tanulmányait. Nem volt kiemelkedő tanuló, bukásra azonban sohasem állt. '''[[1948]]-ban érettségizett.''' Édesapja autójavító műhelyt üzemeltetett a Bartók Béla út elején, a Magyar Nemzeti Bank mellett.  
-
== A család ==
+
Még katonaideje alatt, '''[[1952]]-ben nősült meg''', '''egy gyermeke született, aki szintén a Péter nevet kapta. Felesége, Csulik Erzsébet''' szintén a nyomdában dolgozott egészen addig, míg rokkantsági nyugdíjba nem került. Amikor Háromszékit röviddel nyugdíjazása után agydaganattal megműtötték, felesége hosszú hetekig hűségesen ápolta.
-
Háromszéki (Hatzelhoffer) Pál Emil (1906‒1965) és Uhrin Teréz (1908‒1982) házasságából két gyermek származik: H. '''Pál János''' (1929‒1990) és '''Péter''' (1942‒2016). A Hatzelhoffereknek Békéscsabán több ága, sarja is volt, többek között a nyomdában is ismert volt '''Hatzelhoffer Jenő''' és felesége.  
+
Hosszú szenvedés után, életének 61. évében, '''[[1990]]. [[június 27.|június 27-én]] hunyt el'''. Nemcsak a csabai, de az egész magyar nyomdásztársadalom kísérte utolsó útjára [[1990]]. [[július 24.|július 24-én]] a Ligeti temetőben.
-
A névváltoztatás okát és magyarázatát az 1945 utáni időszak svábellenességében kell keresni, az új név pedig erdélyi kötődésre utal. A békéscsabai születésű Háromszéki Pál erdélyinek vallotta magát. A Békéscsabára visszatért család az erdélyi évek után a Batthyány utcai családi házban élt. A két fiúgyermek járta az iskoláit, '''apjuk autójavító műhelyt üzemeltetett''' a Bartók Béla út elején, a '''Magyar Nemzeti Bank''' mellett. '''Háromszéki Péter''' az érettségi után először a Knerben dolgozott, később '''színész lett'''. Pályáját Békéscsabán, a [[Jókai színházban]] kezdte [[1965]]-ben, [[1973]]-ban '''Debrecenbe szerződött''', [[1975]]-ben a''' veszprémi színtársulathoz szegődött'''. Édesanyjuk, akit időskorában mindketten gondoztak, Veszprémben halt meg, ott van eltemetve.
+
== Munkássága ==
-
Háromszéki Pál élete a nyomdászpálya keretein belül zajlott. Még katonaideje alatt, '''[[1952]]-ben nősült meg''', '''egy gyermeke született, aki szintén a Péter nevet kapta'''. Nevelése, tanítása főleg az édesanyára hárult. Felesége, '''Csulik Erzsébet''' szintén a nyomdában dolgozott egészen addig, míg rokkantsági nyugdíjba nem került viszonylag fiatalon, komoly betegséggel. Ez alaposan megviselte Háromszéki Pált, kettejük életét is jócskán megzavarta. Amikor Háromszékit röviddel nyugdíjazása után agydaganattal megműtötték, felesége hosszú hetekig hűségesen ápolta. Fia, Háromszéki Péter a Közgazdasági és Kereskedelmi Szakközépiskola elvégzése után katonaidejét töltötte, majd a Gyulai Kötőipari Vállalatnál kereskedelmi ügyintézőként dolgozott. [[1981]]-től a csabai Május 1. Tsz papírfeldolgozó melléküzemágának üzletkötője volt, majd a rendszerváltás után vállalkozást indított nyomdaipari segédanyagok forgalmazására. Közben élettársi kapcsolatot létesített '''Végh Marianna''' fogtechnikussal, akitől [[1990]]-ben született fia, '''Háromszéki Markó Péter'''.
+
-
== Életpályája ‒ sikerek és kudarcok ==
+
Háromszéki Pál az érettségi után rövid ideig a vasútnál és idénymunkásként pár hónapig a sarkadi cukorgyárban dolgozott, aztán az egykori '''[[Tevan Nyomda és Könyvkiadóvállalat (Békéscsaba)|Tevan Nyomdába]]''' került bérelszámolónak. [[Botyánszki Pál]] igazgató már akkor fantáziát látott benne és felkarolta. '''Ötletei voltak, ambiciózus volt''', folyamatosan fejlesztette tudását, kereste az újat. Pro forma még gépmesterként is levizsgázott, és bár további életében egy órát nem dolgozott nyomógépen, megtanult nyomdát vezetni, embereket irányítani. Autodidakta volt, szakmai beszélgetésekből, szakirodalomból, nyomdalátogatásokból, bel- és külföldi utakból többet tanult, mintha főiskolát végzett volna. Ahogy növekedett a vállalat, igény támadt a termelési szervezésre, így lett Háromszéki diszpécser. Fiatalon, [[1959]]-ben a '''nyomda műszaki vezetőjeként''' a fejlesztések élharcosa lett, és az is maradt egész életében.
-
Háromszéki Pál az érettségi után rövid ideig a vasútnál és idénymunkásként pár hónapig a sarkadi cukorgyárban dolgozott, aztán az egykori''' Tevan-nyomda''' kis közösségébe került be bérelszámolónak. [[Botyánszki Pál]] igazgató már akkor, [[1949]]-ben felkarolta, fantáziát látott benne. '''Ötletei voltak, ambiciózus volt''', állandóan kereste az újat, tanulta a szakmát. Pro forma még gépmesterként is levizsgázott, és bár további életében egy órát nem dolgozott nyomógépen, megtanult nyomdát vezetni, embereket irányítani. Autodidakta volt, szakmai beszélgetésekből, szakirodalomból, nyomdalátogatásokból, bel- és külföldi utakból többet szedett magára, mintha főiskolát végzett volna. Ahogy növekedett a vállalat, igény támadt a termelési szervezésre, így lett Háromszéki diszpécser. Fiatalon, [[1959]]-ben a '''nyomda műszaki vezetőjeként''' már a nyomda fejlesztésének élharcosa lett, és az maradt egész életében.
 
Botyánszki Pál igazgatóval való kapcsolata időközben megromlott. A nyugdíjba készülő igazgató ‒ puritánsága, politikai aggályai miatt ‒ elfordult vezetőtársától, és így nem Háromszéki lett az utód igazgató. A megyei nyomdavállalat élére került, és felvirágoztatta azt. [[1980]]-ban egyesítették a Békés megyei nyomdákat, a nagyvállalat vezérigazgatójává őt nevezték ki. A '''Kner Nyomda''' az ország második legnagyobb műhelye volt közel 1500 dolgozóval, hat üzemben mutatott példát árban, minőségben, határidőben.
Botyánszki Pál igazgatóval való kapcsolata időközben megromlott. A nyugdíjba készülő igazgató ‒ puritánsága, politikai aggályai miatt ‒ elfordult vezetőtársától, és így nem Háromszéki lett az utód igazgató. A megyei nyomdavállalat élére került, és felvirágoztatta azt. [[1980]]-ban egyesítették a Békés megyei nyomdákat, a nagyvállalat vezérigazgatójává őt nevezték ki. A '''Kner Nyomda''' az ország második legnagyobb műhelye volt közel 1500 dolgozóval, hat üzemben mutatott példát árban, minőségben, határidőben.
-
Háromszéki Pál tevékenyen részt vett a [[Békés Megyei Népújság]] korszerű arculatának kialakításában, sokat segítette a szerkesztőség mindennapi munkáját. A nyomda és a szerkesztőség közötti egészséges munka- és emberi kapcsolatok megteremtésében jelentős szerepe volt.
+
 
-
A nyomdaipar fenegyerekének tartották, a szakma egyik nagy egyénisége volt. Nyughatatlan lélek, alkotó elme volt. Akik szerették, és akik nem, kimagasló érdemeit nem vitatják.''' 40 évet töltött a nyomdaiparban.''' '''Országosan elsőként alkalmazott szakmai technológiákat vezetett be Békéscsabán'''. Munkakönyvében tisztes a vállalati névsor: '''Tevan-nyomda''' (még a nagy hírű tulajdonossal), '''Békés Megyei Nyomdaipari Vállalat''', '''Békési Nyomda''', '''Dürer Nyomda''' és végül a '''Kner Nyomda'''. Technokratának és a nyomtatott betű szerelmesének vallotta magát.
+
Háromszéki Pál tevékenyen részt vett a ''[[Békés Megyei Népújság]]'' korszerű arculatának kialakításában, sokat segítette a szerkesztőség mindennapi munkáját. A nyomda és a szerkesztőség közötti egészséges munka- és emberi kapcsolatok megteremtésében jelentős szerepe volt.
-
Fiatalkorában félszegség, visszafogottság jellemezte. Később az álmodozó, érzékeny fiatalemberből a realitás talaján álló, határozott célkitűzésű, kemény, az önpusztítást is megkockáztató, menedzser típusú vezető lett. Nem volt árnyékmentes ez az út, sem magánéletében, sem a munkájában nem kerülték el a bajok, kudarcok. Ebben kétségtelenül saját maga, valamint külső erők is közrejátszottak.
+
 
-
[[1985]]-ben a vállalati tanács harminc tagjából tizenketten ellene fordultak, és pályázatot írtak ki az igazgatói posztra. Ketten pályáztak, huszonhárman mellette, heten ellene szavaztak, így újabb öt évre őt választották vezérigazgatónak, Háromszéki Pál ezt bizalomvesztésként élte meg. Nem várta ki az öt évet, '''60 éves korában, [[1989]] nyarán nyugdíjba ment''', majd súlyos agyműtétje után egy év múlva meghalt.  
+
''' 40 évet töltött a nyomdaiparban.''' '''Országosan elsőként alkalmazott szakmai technológiákat vezetett be Békéscsabán'''. Munkakönyvében tisztes a vállalati névsor: '''Tevan Nyomda''', '''Békés Megyei Nyomdaipari Vállalat''', '''Békési Nyomda''', '''Dürer Nyomda''' és végül a '''Kner Nyomda'''. Technokratának és a nyomtatott betű szerelmesének vallotta magát.
 +
Fiatalkorában félszegség, visszafogottság jellemezte, később viszont határozott célkitűzésű, menedzser típusú vezető lett. Sem magánéletében, sem a munkájában nem kerülték el a bajok, kudarcok. Ebben saját maga, valamint külső erők is közrejátszottak.
 +
 
 +
[[1985]]-ben a vállalati tanács harminc tagjából tizenketten ellene fordultak, és pályázatot írtak ki az igazgatói posztra. Ketten pályáztak, huszonhárman mellette, heten ellene szavaztak, így újabb öt évre őt választották vezérigazgatónak. Háromszéki Pál ezt bizalomvesztésként élte meg. Nem várta ki az öt évet, '''60 éves korában, [[1989]] nyarán nyugdíjba ment''', majd súlyos agyműtétje után egy év múlva meghalt.  
== Díjak, kitüntetések ==
== Díjak, kitüntetések ==
26. sor: 30. sor:
== Források ==
== Források ==
-
 
+
* Békés Megyei Népújság, 44. évf. 205. szám (1989. augusztus 31.) (Tevan centenárium különszám) (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Malatyinszki József: Nyomdásznosztalgia, Kner-Tevan Alapítvány, Békéscsaba, 1997. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Békés Megyei Népújság, 45. évf. 151. szám (1990. június 29.) (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Malatyinszki József: A békéscsabai lapnyomda története, a Kner-Tevan Alapítvány, Békéscsaba és a Tevan Andor Gimnázium és Nyomdaipari Szakközépiskola könyvsorozatának 1. kötete, 2000. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Malatyinszki József: A békéscsabai lapnyomda története. Békéscsaba : Kner-Tevan Alap. : Tevan Andor Gimn. és Nyomdaipari Szakközépisk., 2000 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Malatyinszki József: A Békéscsabai Tevan-nyomda egy évszázada, Kner-Tevan Alapítvány, Békéscsaba, 2003. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Malatyinszki József: A békéscsabai Tevan-nyomda egy évszázada, 1903–2003. Békéscsaba : Békéscsaba : Kner-Tevan Alapítvány, 2003 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Malatyinszki József: Nyomdászhagyományok őrzése, a Kner-Tevan Alapítvány, Békéscsaba és a Tevan Andor Gimnázium és Nyomdaipari Szakközépiskola könyvsorozatának 3. kötete, 2006. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Malatyinszki József: Két nyomdász a pampákon. Békéscsaba : Kner-Tevan Alap., 2012 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Malatyinszki József: Nyomdász arcképcsarnok, a Kner-Tevan Alapítvány, Békéscsaba és a Szent-Gyögyi Albert Gimnázium, Szakközépiskola és Kollégium könyvsorozatának 4. kötete, 2008. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Malatyinszki József: Nyomdász arcképcsarnok. Békéscsaba : Kner-Tevan Alap. : Szent-Györgyi Albert Gimn., Szakközépisk. és Koll., 2008 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Malatyinszki József: Két nyomdász a pampákon, Kner-Tevan Alapítvány, Békéscsaba, 2009. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Malatyinszki József: Nyomdászhagyományok őrzése. Békéscsaba : Kner-Tevan Alap. : Szent-Györgyi A. Gimn., Szakközépisk. és Kollégium, 2006 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Békés Megyei Népújság, 1989. augusztus 31. (különszám). Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Malatyinszki József: Nyomdásznosztalgia. Békéscsaba : Javipa, 1996 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Békés Megyei Népújság, 1990. június 29., LXV. évf. 151. szám. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
[[Kategória:Békéscsaba]]
[[Kategória:Békéscsaba]]
40. sor: 43. sor:
[[Kategória:Békéscsabai személyek]]
[[Kategória:Békéscsabai személyek]]
[[Kategória:Békéscsabai Százak]]
[[Kategória:Békéscsabai Százak]]
 +
[[Kategória:Nyomdászok]]

A lap jelenlegi, 2021. november 15., 13:14-kori változata

gépmester, műszaki vezető, vezérigazgató

Tartalomjegyzék

Élete

Háromszéki (Hatzelhoffer) Pál
Családjának nyughelye

1929. július 25-én született Békéscsabán, iparoscsaládban, Hatzelhoffer Pál néven. A polgári iskolában ezzel a névvel kezdett, a kereskedelmi iskolában már Háromszéki néven szerepelt. A névváltoztatás okát és magyarázatát az 1945 utáni időszak svábellenességében kell keresni, az új név pedig erdélyi kötődésre utal. Az édesapja, Háromszéki (Hatzelhoffer) Pál Emil sváb származású, édesanyja, Uhrin Teréz, felvidéki magyar volt.

A család 1941-ben Marosvásárhelyre költözött. Pál testvére, Péter Erdélyben született 1942-ben. Háromszéki Pál Marosvásárhelyen egy évig gépipari szakközépiskolába járt, majd 1944 augusztusában – miután Románia átállt a szövetségesek oldalára – visszajöttek Békéscsabára. Itthon a kereskedelmi iskolában folytatta tanulmányait. Nem volt kiemelkedő tanuló, bukásra azonban sohasem állt. 1948-ban érettségizett. Édesapja autójavító műhelyt üzemeltetett a Bartók Béla út elején, a Magyar Nemzeti Bank mellett.

Még katonaideje alatt, 1952-ben nősült meg, egy gyermeke született, aki szintén a Péter nevet kapta. Felesége, Csulik Erzsébet szintén a nyomdában dolgozott egészen addig, míg rokkantsági nyugdíjba nem került. Amikor Háromszékit röviddel nyugdíjazása után agydaganattal megműtötték, felesége hosszú hetekig hűségesen ápolta.

Hosszú szenvedés után, életének 61. évében, 1990. június 27-én hunyt el. Nemcsak a csabai, de az egész magyar nyomdásztársadalom kísérte utolsó útjára 1990. július 24-én a Ligeti temetőben.

Munkássága

Háromszéki Pál az érettségi után rövid ideig a vasútnál és idénymunkásként pár hónapig a sarkadi cukorgyárban dolgozott, aztán az egykori Tevan Nyomdába került bérelszámolónak. Botyánszki Pál igazgató már akkor fantáziát látott benne és felkarolta. Ötletei voltak, ambiciózus volt, folyamatosan fejlesztette tudását, kereste az újat. Pro forma még gépmesterként is levizsgázott, és bár további életében egy órát nem dolgozott nyomógépen, megtanult nyomdát vezetni, embereket irányítani. Autodidakta volt, szakmai beszélgetésekből, szakirodalomból, nyomdalátogatásokból, bel- és külföldi utakból többet tanult, mintha főiskolát végzett volna. Ahogy növekedett a vállalat, igény támadt a termelési szervezésre, így lett Háromszéki diszpécser. Fiatalon, 1959-ben a nyomda műszaki vezetőjeként a fejlesztések élharcosa lett, és az is maradt egész életében.

Botyánszki Pál igazgatóval való kapcsolata időközben megromlott. A nyugdíjba készülő igazgató ‒ puritánsága, politikai aggályai miatt ‒ elfordult vezetőtársától, és így nem Háromszéki lett az utód igazgató. A megyei nyomdavállalat élére került, és felvirágoztatta azt. 1980-ban egyesítették a Békés megyei nyomdákat, a nagyvállalat vezérigazgatójává őt nevezték ki. A Kner Nyomda az ország második legnagyobb műhelye volt közel 1500 dolgozóval, hat üzemben mutatott példát árban, minőségben, határidőben.

Háromszéki Pál tevékenyen részt vett a Békés Megyei Népújság korszerű arculatának kialakításában, sokat segítette a szerkesztőség mindennapi munkáját. A nyomda és a szerkesztőség közötti egészséges munka- és emberi kapcsolatok megteremtésében jelentős szerepe volt.

40 évet töltött a nyomdaiparban. Országosan elsőként alkalmazott szakmai technológiákat vezetett be Békéscsabán. Munkakönyvében tisztes a vállalati névsor: Tevan Nyomda, Békés Megyei Nyomdaipari Vállalat, Békési Nyomda, Dürer Nyomda és végül a Kner Nyomda. Technokratának és a nyomtatott betű szerelmesének vallotta magát. Fiatalkorában félszegség, visszafogottság jellemezte, később viszont határozott célkitűzésű, menedzser típusú vezető lett. Sem magánéletében, sem a munkájában nem kerülték el a bajok, kudarcok. Ebben saját maga, valamint külső erők is közrejátszottak.

1985-ben a vállalati tanács harminc tagjából tizenketten ellene fordultak, és pályázatot írtak ki az igazgatói posztra. Ketten pályáztak, huszonhárman mellette, heten ellene szavaztak, így újabb öt évre őt választották vezérigazgatónak. Háromszéki Pál ezt bizalomvesztésként élte meg. Nem várta ki az öt évet, 60 éves korában, 1989 nyarán nyugdíjba ment, majd súlyos agyműtétje után egy év múlva meghalt.

Díjak, kitüntetések

Számos állami és szakmai kitüntetésben részesült, így többek között megkapta a Munkaérdemrend bronz fokozatát, a Tótfalusi Kis Miklós-díjat és az Eötvös Loránd-díjat.

Források

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök