Bartóky József (1865–1928)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Élete: "." beillesztési évszám után)
(szöveg javítása)
1. sor: 1. sor:
író, államtitkár   
író, államtitkár   
 +
== Élete ==
== Élete ==
-
'''Bartóky József [[1865]]. [[november 27.|november 27-én]] Békéscsabán született.''' Édesapja - jómódú földbirtokos - korai halála után a gimnázium utolsó négy osztályát [[Szarvas|Szarvason]] végezte. '''Az érettségi után Pesten jogot tanult''', közben az irodalom iránti vonzalma a fiatal írónemzedék közelébe sodorta. Maga is próbálkozott az írással, versekkel, prózával. '''Első elbeszélését az Ország-világ című lap közölte.''' A kezdeti sikerek ellenére a család nem nézte jó szemmel az írói pálya felé történő orientálódását. "Komoly pályára" szánták, ezért a fővárosból '''Nagyváradra "száműzték"'''. Bartóky így az írói álmait hosszú időre kénytelen volt eltemetni. A jogakadémián tanult tovább, majd Pesten megszerezte a jogi diplomát. Ügyvédnek készült, de rájött, hogy ez nem neki való mesterség. Végül közigazgatási pályán helyezkedett el. '''[[1890]]-től Békés vármegyében szolgabíróként, főjegyzőként tevékenykedett.''' Szociális érzületét több komoly eredmény jelzi: pl. a '''falusi népkönyvtárak berendezése és fejlesztése, gazdasági szakelőadások szervezése'''. A '''Békésmegyei Közlönyben [[1887]] és [[1891]] között még megjelent néhány novellája'''. '''[[1893]]. [[január 24.|január 24-én]] feleségül vette  Székács Juliannát (1872-1949), akitől két gyermeke született Magdolna és Melinda. [[1896]]. [[május 30.|május 30]]-án a békéscsabai [[Széchenyi liget (Békéscsaba)|Széchenyi ligetben]] bemutatták "Prológ" című színdarabját''', de ekkora már elkapta az államgépezet körforgása, és  félretette írói ábrándjait. Hihetetlen energiáját, kiváló képességeit az egyre magasabbra ívelő köztisztviselői pályának áldozta, akkor már a földművelésügy terén. [[1897]]-ben a Földművelésügyi Minisztériumba hívták, ahol '''[[1904]]-től miniszteri tanácsossá nevezték ki, majd [[1910]]-től [[1918]]-ig államtitkárként tevékenykedett. E minőségében reformot reform után terjesztett elő a mezőgazdasági kultúra jobb megszervezése és a mezőgazdasági munkásságról való szociális gondoskodás érdekében.''' Értékes munkásságot fejtett ki mint a minisztérium szociális jellegű törvényjavaslatainak tervezője.''' Bartóky kezdte el a munkásház-építési akciót, megszervezte a gazdasági munkáspénztárt, a gazdasági munkásközvetítést és a szakjogi irodalomban is értékes könyvekkel, alkotásokkal tette ismertté a nevét.''' Munkássága elismeréséül megkapta a belső titkos tanácsosi méltóságot.
+
'''Bartóky József [[1865]]. [[november 27.|november 27]]-én született [[Békéscsaba|Békéscsabán]].''' Édesapja, Bartóky István, jómódú földbirtokos, édesanyja Szulimán Jolán volt. Testvérei Mária és Gábor. [[1875]]-ben kezdte el tanulmányait a békéscsabai ágostai hitvallású evangélikus algymnasiumban. A gimnázium utolsó négy osztályát Szarvason végezte ([[1879]]-[[1883]]). Az érettségi után''' Pesten és Nagyváradon jogot tanult'''. A jogi diploma megszerzése után egy ideig egy ügyvéd mellett gyakornokoskodott, de végül – mivel úgy érezte, hogy az ügyvédi pálya nem neki való – '''közigazgatási pályán helyezkedett el'''. '''Ferenc József kitüntette a Ferenc József-rend csillagos középkeresztjével''' (a közszolgálat terén szerzett érdemei elismeréséül), '''és a III. osztályú Osztrák Császári Vaskorona-renddel'''. IV. Károly a Vöröskereszt körül szerzett kiváló érdemei elismeréséül a Vöröskereszt hadi ékítményes I. oszt. díszjelvényét adományozta neki, illetve megkapta az I. oszt. Polgári Hadi Érdemkeresztet is. '''Első elnöke volt az 1926. május 19-én alakuló Szarvasi Öregdiákok Szövetségének''' (Sz.Ö.Sz.), tiszteletbeli tagja a Csabai Öregdiákok Szövetségének. '''Elévülhetetlen érdemeket szerzett a zebegényi katolikus templom építésében''': kapcsolatai révén 15 ezer korona államsegélyhez juttatta az építkezést. Nagy szerepe volt abban is, hogy a fiatal Kós Károly terveit fogadja el a templomépítő bizottság.
-
'''Bartóky [[1905]]-ben nyaralónak vásárolta meg, azt a kis zebegényi parasztházat, amely leánya Melinda [[1924]]-ben kötött házassága révén Szőnyi István Kossuth-díjas festőművész otthona és alkotóháza lett.''' Ez a ház nyújtott menedéket elsőszülött lánya Magdolna (Jékey Lászlóné) kitelepített családjának is. Bartóky azzal, hogy meghívta a fiatal Kós Károlyt a zebegényi katolikus templom tervezésére elévülhetetlen érdemeket szerzett annak építésében.
 
-
A szépirodalommal nyugalomba vonulása után ([[1918]]) kezdett foglalkozni közel 30 évi hallgatás után. Először '''Senki Pál álnév alatt írt''', majd Schöpflin Aladár és Beöthy Zsolt buzdítására a saját nevén. Életének utolsó nyolc évében jelentek meg jelentős írásai könyv alakban is. '''Több mint 20 kötete jelent meg.'''
+
'''[[1893]]. [[január 24.|január 24]]-én házasságot kötött Székács Juliannával''' (1872–1949). '''Két lányuk született, Magdolna''' (1894-1963) '''és Melinda''' (1896-1967). Elsőszülött leánya, Magda férjhez ment Jékey László nagybirtokoshoz, akitől két fia született: Domonkos (1913-1933) és Gedeon (1918-1981). Bartóky Melinda (Duci) 1924-ben férjhez ment Szőnyi István festőművészhez, akitől két gyermeke született: Zsuzsa (1924-2014) és Péter (1926-1945). Duci és Szőnyi Zebegényben, abban az egykori parasztházban éltek, melyet Bartóky József 1905-ben vásárolt nyaralónak. Ez a ház nyújtott menedéket az 1950-es évek elején Magdának és kitelepített családjának is. Itt kapott helyet jóval később, 1967-ben a Szőnyi István Múzeum. '''Bartóky József [[1928]]. [[július 5.|július 5]]-én halt meg Budapesten. Búcsúztatása a Kerepesi úti temetőben volt 1928. július 6-án, földi maradványait másnap helyezték örök nyugalomra Zebegényben, a családi sírboltban.'''
-
Írói nevét oktató célzatú meséi alapozták meg. Bár fabuláival tűnt fel, igazi területe mégis a novella volt. '''Többnyire a megyei élet, a vidék, a falu egyszerű alakjait ábrázolta Mikszáthra emlékeztető stílussal és jellemző erővel.''' Az Őszi esték című elbeszéléskötetét az Akadémia díjazta; az írót a Kisfaludy Társaság [[1922]]-ben, a Petőfi Társaság [[1924]]-ben választotta tagjai közé. '''Több mint 20 kötete jelent meg.''' [[1927]]. [[május 7.|május 7-én]] a színház fennállásának 50. évfordulóján előadták Bartőky '''Zsuzsi című egyfelvonásos színművét'''. '''[[1928]]. [[július 4.|július 4]]-én hunyt el Budapesten.''' Békéscsabán halála után [[1929]]-ben utcát neveztek el az íróról, államtitkárról, melyet [[1949]] óta Hajnóczy utcaként ismernek a csabaiak. Szarvason a Tessedik Sámuel Múzeum falán a szarvasi öregdiákok emléktáblái között megtaláljuk az övét is.
+
 
 +
== Munkássága ==
 +
 
 +
'''[[1890]]-től Békés vármegyében szolgabíróként, majd [[1892]]-től orosházi főszolgabíróként, [[1894]]-től főjegyzőként tevékenykedett.''' '''[[1897]]-től a Földművelésügyi Minisztérium osztálytanácsosaként, [[1904]]-től miniszteri tanácsosként, [[1910]] és [[1918]] között (nyugdíjazásáig) államtitkárként dolgozott.''' [[1898]]-tól a földművelésügyi kormányzat valamennyi szociális törvényjavaslatát ő készítette. '''Kezdeményezésére indult meg a munkásház-építési akció, megszervezte a mezőgazdasági munkáspénztárt és munkásközvetítést, és a szakjogi irodalomban is értékes könyvekkel, alkotásokkal tette ismertté nevét.''' Munkássága elismeréséül [[1915]]-ben megkapta a belső titkos tanácsosi méltóságot. '''Az ő nevéhez fűződik a magyar népművelés alapjainak letétele és a községi népkönyvtárak létesítése.'''
 +
 
 +
Szépírói ambíciói már korán jelentkeztek: szépirodalmi dolgozatai, elbeszélései, novellái jelentek meg [[1885]] és [[1891]] között a Békésmegyei Közlönyben, az Ország-Világ, a Hét c. lapokban. Tehetsége azonban nem bontakozhatott ki a család rosszallása miatt („komoly pályára” szánták), így közel 30 évre búcsút mondott a szépirodalomnak. '''Nyugalomba vonulása után, [[1918]]-tól kezdett újra írni, eleinte Senki Pál álnév alatt.''' Schöpflin Aladár és Beöthy Zsolt buzdítására kezdett a saját neve alatt publikálni. '''Munkái jelentek meg a Budapesti Szemlében, Budapesti Hírlapban, a Napkeletben, a Pesti Hírlapban, Új Időkben''' stb. '''Első könyve, a száz állatmesét tartalmazó Magyar fabulák [[1921]]-ben jelent meg.''' '''Ezt gyors ütemben követte''' többi könyve, '''novellák, elbeszélések hosszú sora'''. Alakjai és történetei inkább erkölcsi vagy társadalmi, mint lélektani élre voltak beállítva. A témái főképpen két forrásból valók: a népélet és a hivatalnoki élet, azok a körök, melyekből a legtöbb anyagot kapta. A népéletet a hagyományos szemmel nézte, a magyar parasztban való humoros gyönyörködés szemléletéből, amelybe néha belevegyült a humánus ember jószívű együttérzése az egyszerű emberek küzdelmeivel. A hivatalnokélet bajait, kicsinyes anyagi gondjait, apró intrikáit annak az embernek a kedélyes mosolyával ábrázolta, aki fölébe került mindennek, de szolidaritást érez vele. Néhány történeti tárgyú novellájában nála szokatlan erővel rögzítette a magyar múlt egy-egy pillanatát. '''Drámát is írt (Zsuzsi címmel), és egy vidám könyvet (Finom fickók!) kisgyermekek számára''', melyet Bartóky Duci, a lánya illusztrált. Az Őszi esték c. elbeszéléskötetével elnyerte az Akadémia kiegészített fővárosi díját. '''A Kisfaludy Társaság [[1922]]-ben, a Petőfi Társaság [[1924]]-ben választotta tagjai közé.
 +
'''
 +
== Emlékezete ==
 +
* '''Még életében utcát neveztek el róla''' [https://www.google.hu/maps/place/Zebegény,+Bartóky+József+út,+2627/@47.7977413,18.910165,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x476a878fcd676519:0x818513886049dd1d!8m2!3d47.7977413!4d18.9123537|  '''Zebegényben'''.]
 +
* Szülővárosában, Békéscsabán 1929 és 1949 között [[Hajnóczy utca (Békéscsaba)|'''viselte utca a nevét'''.]]
 +
* '''Szarvason''', hajdani gimnáziumának falán (ma Tessedik Sámuel Múzeum) [[Bartóky József-emléktábla (Szarvas)|'''emléktáblát''']] '''helyeztek el''' 1929. május 29-én.
== Művei ==
== Művei ==
-
* A gazdasági munkásügyi törvények, rendeletek, határozatok gyűjteménye. Bp. : Grill Károly, 1902. 396 p.
+
'''Szakirodalmi munkái'''
-
* Magyar fabulák. (Elbeszélések). Bp. : Franklin, 1921. 257 p.
+
 
-
* Őszi esték. (Elbeszélések). Bp. : Franklin, 1922. 257 p.
+
* A gazdasági munkástörvény (1898: II. t.-cz.) magyarázata. Budapest : Franklin, 1907
-
* Mécsvilág. (Elbeszélések). Bp. : Franklin, 1923. 202 p.
+
* A gazdasági munkásügyekről. Budapest : Pallas, 1902
-
* Télben. (Elbeszélések). Bp. : Franklin, 1923. 204 p.
+
* A gazdasági munkásügyi törvények, rendeletek, határozatok gyűjteménye. Budapest : Grill, 1902
-
* Szivárvány. (Elbeszélések). Bp. : Franklin, 1924. 227 p.
+
* Földmívelésügy. Budapest : Grill, 1911
-
* Piros rózsák. (Elbeszélések). Bp. : Franklin, 1925. 278 p.
+
-
* Forgács. (Elbeszélések). Budapest : Sysvester, 1926. 186 p.
+
-
* Semper Idem. (Elbeszélések). Budapest : Frankin, 1926. 278 p.
+
-
* Egyedül. (Novellák) . Budapest : Frankin, 1927. 278 p.
+
-
* Új magyar fabulák. Sajtó alá rend. Szász Károly. Szarvas : Szarvasi Öregdiákok Szöv., 1929. 160. p.
+
-
== Emléke ==
+
'''Szépirodalmi munkái'''
-
* [[Hajnóczy utca (Békéscsaba)|Bartóky utca Békéscsabán (1929-1949)]]
+
* Egyedül. Budapest : Franklin,1927 Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
-
* [https://www.google.hu/maps/place/Zebegény,+Bartóky+József+út,+2627/@47.7977413,18.910165,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x476a878fcd676519:0x818513886049dd1d!8m2!3d47.7977413!4d18.9123537| Bartóky József út Zebegényben]
+
* [http://oszkdk.oszk.hu/storage/00/00/30/38/dd/1/dmek012181.pdf Finom fickók!] Budapest : Franklin, 1924
-
* [https://www.kozterkep.hu/~/14792/Bartoky_Jozsef_emlektabla_Szarvas_1929.html Emléktábla Szarvason a Tessedik Sámuel Múzeum falán]
+
* Forgács. Budapest : Sylvester, 1926
 +
* Jelenések. Budapest : Franklin, 1926
 +
* Magyar fabulák. Budapest : Franklin, 1921 Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
 +
* Mécsvilág. Budapest : Franklin, 1923 Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
 +
* Őszi esték. Budapest : Franklin, 1922 Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
 +
* Piros rózsák. Budapest : Franklin, 1925 Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
 +
* Semper idem. Budapest : Franklin, 1926 Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
 +
* Szivárvány. Budapest : Franklin, 1924 Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
 +
* Télben. Budapest : Franklin, 1923 Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
 +
* Új magyar fabulák. Szarvas : Szarvasi Öregdiákok Szövetsége, 1929 Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
 +
* Zsuzsi. Kolozsvár : Minerva, 1927
 +
kéziratban maradt színművei: Fekete felhők, Pénz
== Forrás ==
== Forrás ==

A lap 2017. szeptember 7., 12:28-kori változata

író, államtitkár


Tartalomjegyzék

Élete

Bartóky József 1865. november 27-én született Békéscsabán. Édesapja, Bartóky István, jómódú földbirtokos, édesanyja Szulimán Jolán volt. Testvérei Mária és Gábor. 1875-ben kezdte el tanulmányait a békéscsabai ágostai hitvallású evangélikus algymnasiumban. A gimnázium utolsó négy osztályát Szarvason végezte (1879-1883). Az érettségi után Pesten és Nagyváradon jogot tanult. A jogi diploma megszerzése után egy ideig egy ügyvéd mellett gyakornokoskodott, de végül – mivel úgy érezte, hogy az ügyvédi pálya nem neki való – közigazgatási pályán helyezkedett el. Ferenc József kitüntette a Ferenc József-rend csillagos középkeresztjével (a közszolgálat terén szerzett érdemei elismeréséül), és a III. osztályú Osztrák Császári Vaskorona-renddel. IV. Károly a Vöröskereszt körül szerzett kiváló érdemei elismeréséül a Vöröskereszt hadi ékítményes I. oszt. díszjelvényét adományozta neki, illetve megkapta az I. oszt. Polgári Hadi Érdemkeresztet is. Első elnöke volt az 1926. május 19-én alakuló Szarvasi Öregdiákok Szövetségének (Sz.Ö.Sz.), tiszteletbeli tagja a Csabai Öregdiákok Szövetségének. Elévülhetetlen érdemeket szerzett a zebegényi katolikus templom építésében: kapcsolatai révén 15 ezer korona államsegélyhez juttatta az építkezést. Nagy szerepe volt abban is, hogy a fiatal Kós Károly terveit fogadja el a templomépítő bizottság.


1893. január 24-én házasságot kötött Székács Juliannával (1872–1949). Két lányuk született, Magdolna (1894-1963) és Melinda (1896-1967). Elsőszülött leánya, Magda férjhez ment Jékey László nagybirtokoshoz, akitől két fia született: Domonkos (1913-1933) és Gedeon (1918-1981). Bartóky Melinda (Duci) 1924-ben férjhez ment Szőnyi István festőművészhez, akitől két gyermeke született: Zsuzsa (1924-2014) és Péter (1926-1945). Duci és Szőnyi Zebegényben, abban az egykori parasztházban éltek, melyet Bartóky József 1905-ben vásárolt nyaralónak. Ez a ház nyújtott menedéket az 1950-es évek elején Magdának és kitelepített családjának is. Itt kapott helyet jóval később, 1967-ben a Szőnyi István Múzeum. Bartóky József 1928. július 5-én halt meg Budapesten. Búcsúztatása a Kerepesi úti temetőben volt 1928. július 6-án, földi maradványait másnap helyezték örök nyugalomra Zebegényben, a családi sírboltban.

Munkássága

1890-től Békés vármegyében szolgabíróként, majd 1892-től orosházi főszolgabíróként, 1894-től főjegyzőként tevékenykedett. 1897-től a Földművelésügyi Minisztérium osztálytanácsosaként, 1904-től miniszteri tanácsosként, 1910 és 1918 között (nyugdíjazásáig) államtitkárként dolgozott. 1898-tól a földművelésügyi kormányzat valamennyi szociális törvényjavaslatát ő készítette. Kezdeményezésére indult meg a munkásház-építési akció, megszervezte a mezőgazdasági munkáspénztárt és munkásközvetítést, és a szakjogi irodalomban is értékes könyvekkel, alkotásokkal tette ismertté nevét. Munkássága elismeréséül 1915-ben megkapta a belső titkos tanácsosi méltóságot. Az ő nevéhez fűződik a magyar népművelés alapjainak letétele és a községi népkönyvtárak létesítése.

Szépírói ambíciói már korán jelentkeztek: szépirodalmi dolgozatai, elbeszélései, novellái jelentek meg 1885 és 1891 között a Békésmegyei Közlönyben, az Ország-Világ, a Hét c. lapokban. Tehetsége azonban nem bontakozhatott ki a család rosszallása miatt („komoly pályára” szánták), így közel 30 évre búcsút mondott a szépirodalomnak. Nyugalomba vonulása után, 1918-tól kezdett újra írni, eleinte Senki Pál álnév alatt. Schöpflin Aladár és Beöthy Zsolt buzdítására kezdett a saját neve alatt publikálni. Munkái jelentek meg a Budapesti Szemlében, Budapesti Hírlapban, a Napkeletben, a Pesti Hírlapban, Új Időkben stb. Első könyve, a száz állatmesét tartalmazó Magyar fabulák 1921-ben jelent meg. Ezt gyors ütemben követte többi könyve, novellák, elbeszélések hosszú sora. Alakjai és történetei inkább erkölcsi vagy társadalmi, mint lélektani élre voltak beállítva. A témái főképpen két forrásból valók: a népélet és a hivatalnoki élet, azok a körök, melyekből a legtöbb anyagot kapta. A népéletet a hagyományos szemmel nézte, a magyar parasztban való humoros gyönyörködés szemléletéből, amelybe néha belevegyült a humánus ember jószívű együttérzése az egyszerű emberek küzdelmeivel. A hivatalnokélet bajait, kicsinyes anyagi gondjait, apró intrikáit annak az embernek a kedélyes mosolyával ábrázolta, aki fölébe került mindennek, de szolidaritást érez vele. Néhány történeti tárgyú novellájában nála szokatlan erővel rögzítette a magyar múlt egy-egy pillanatát. Drámát is írt (Zsuzsi címmel), és egy vidám könyvet (Finom fickók!) kisgyermekek számára, melyet Bartóky Duci, a lánya illusztrált. Az Őszi esték c. elbeszéléskötetével elnyerte az Akadémia kiegészített fővárosi díját. A Kisfaludy Társaság 1922-ben, a Petőfi Társaság 1924-ben választotta tagjai közé.

Emlékezete

Művei

Szakirodalmi munkái

Szépirodalmi munkái

kéziratban maradt színművei: Fekete felhők, Pénz

Forrás

Kép

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök