Kárász Karolina (1810–1890)
A BékésWiki wikiből
nemesasszony
Tartalomjegyzék |
Élete
1810-ben horgosi és szentpéteri Karolina néven született. Édesanyja báró, majd gróf Wenckheim Henrietta (1786–1847), aki a Békés megyei Wenckheim birtokok hozományosa volt. Édesapja horgosi és szentpéteri Kárász III. Miklós (1781–1840), a Magyar Királyi Bíróság és a Hétszemélyes Tábla bírája. Édesapja kastélyt építtetett Szeghalmon, de sok időt töltöttek Mezőberényben, valamint a család által újraalapított Horgoson.
Kárász Karolina 1845. július 19-én összeházasodott románfalvi Fejérváry Miklóssal. A Fejérváry birtokon élt férjével Vácott, aki a házasság jogán nagy területekhez jutott Köröstarcsán és Mezőberényben is.
Három gyermekük született: Miklós (1845), a kétéves korában elhunyt Mária (1847), valamint Celesztina (1849). Miklós Budapesten született, a davenporti Grisvold Egyetemen tanult. Az amerikai polgárháború kitörésekor belépett az Unió hadseregébe. 1863-ban, 17 évesen Kentuckyban elesett egy csatában. Celesztina a zene nagy kedvelője, anyjához hasonlóan jószívű, vallásos, a közösséget támogató nő volt. Miután hazaköltözött, Mezőberény nagy támogatójává vált.
Fejérváry Miklós kapitányként harcolt a Nemzeti Gárdában, majd rangjáról lemondva közkatonaként küzdött. A család vagyona felszámolása után távozott Magyarországról. Először a németországi Bad-Ems fürdőhelyre utaztak, majd az első londoni világkiállításra, később Brüsszelbe, ahol 1852 májusáig maradtak. 1852. június 8-án egy angol gőzhajón New Yorkba emigráltak. Egy héttel a kiutazás után férje kirándulást tett az Egyesült Államokban, és rátalált Davenport városára, ahol később 8,91 hektár földet vásárolt. New Yorkban és Brooklynban is berendezett egy-egy lakást családjának, de végül Davenportban maradt. 1853. május 13-án a család megérkezett Davenportba, ahol életük végéig éltek. Segítségükkel felvirágzott a település. A férje azért választotta ezt a várost, mert a folyó és a közeli dombok Budapestre emlékeztették. Befektetéseiknek köszönhetően tehetős családdá váltak és kastélyt építtettek. Birtokaikon üzletek, lakóházak épültek. Férje öregotthont létesített, valamint alapítványt is létrehozott a város megsegítésére. Másik alapítványuk szakmunkásképző és mezőgazdasági szakon végzett helyi tanulók támogatásáról szólt.
Kárász Karolina és lánya, Celesztina rendszeresen látogatta a davenporti Szűz Mária katolikus templomot, amelynek új harangját Celesztina szólaltatta meg először. 1895-ben lánya a településnek adományozta a családi házukat és birtokukat azzal a kitétellel, hogy abból a város minden polgára számára igénybe vehető parkot kell létesíteni. A park mellé 1909-ben állatkert is létesült, de 2008-ban bezárta kapuit. A park és az öregotthonból átalakított modern egészségügyi központ mai napig a nevüket viseli.
Korabeli visszaemlékezések alapján Kárász Karolina finom, mély érzelmű, szigorúan vallásos, de nagyon művelt és szellemes nő volt.
Kárász Karolina 1890. augusztus 27-én Davenportban hunyt el. Hamvai az Oakdale temetőben vannak elhelyezve.
Munkássága
1886-ban Kárász Karolina építtette a mezőberényi katolikus templomot, valamint ő alapította a mezőberényi egyházközösséget. Támogatásával épült meg az iskola és plébánia Mezőberényben. Adományaival a mezőberényi nőegyletet is segítette. 1888-ban a templom mellett lelkészi lak kialakítására 4000 koronát adományozott.
Végrendeletében megalapította a horgosi árvaházat. Ezzel édesapja tervét teljesítette, mivel tizennégy gyermeke közül csak négy élte meg a felnőttkort.
Lánya az alapítvány nevét 1895-ben édesanyja tiszteletére „Fejérváry Miklósné született Kárász Karolina és horgosi és szentpéteri Kárász Miklós alapítványra" változtatta.
Emlékezete
- Tiszteletére 1912-ben emléktáblát állítottak a davenporti katolikus templom szentélyében, melynek felirata: Karolina Kárász / de horgos et szentpére / consors / Nikolai Fejérváry / de románfalva / uxor optima mater optima / pauperum consolatrix / tranoceanico domicilio commorans / loci sui natalis in caritate memor / huius ecclesiae moenia / ad cloriam dei extrui curavit / AD MDCCCLXXXVI
- Mikszáth Kálmán a Demokraták című novellájában leírta a család történetének egy részét. A novellában leveleki Molnár Pál megfelel Kárász Karolina férjének.
- A család levelezett Mikszáth Kálmánnal, Kossuth Lajossal, Újházy Lászlóval, valamint korábbi magyar, későbbi amerikai katonatisztekkel, mint például Asbóth Sándorral és Zágonyi Károllyal. Férjének Jósika Miklóssal való levelezése kötetben is megjelent Idegen, de szabad hazában címmel.
Források
- Halálozások. In: Vasárnapi Ujság, 37. évf. 37. szám (1890. szeptember 14.) (Látogatva: 2020. 08. 13.)
- Nagygyörgy Zoltán: A Fejérváry és Kárász család nemes cselekedetei. In:A Móra Ferenc Múzeum Évkönyve : történeti tanulmányok : Studia Historica 11. Szerk.: Zombori István. Szeged : Móra Ferenc Múzeum, 2008. 55–80. p. (Látogatva: 2020. 08. 13.)
- Kovács Anett: Epizódok Fejérváry Celesztina életéből. Mezőberény : Orlai Petrics Soma Kulturális Központ, 2011
Kapcsolódó irodalom
- History of Davenport and Scott County Iowa. Davenport : Brookhaven Press, 2000
- Jósika Miklós: "Idegen, de szabad hazában". Budapest : Szépirodalmi Könyvkiadó, 1988 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
- Mikszáth Kálmán: Demokraták. Budapest : Lampel, 1923
- Nagygyörgy Zoltán: A Kárász család története (kézirat)