Csabagyöngye Kulturális Központ (Békéscsaba)

A BékésWiki wikiből

A lap korábbi változatát látod, amilyen Jzoltan (vitalap | szerkesztései) 2021. március 18., 08:54-kor történt szerkesztése után volt.
Csabagyöngye Kulturális Központ

A Csabagyöngye Kulturális Központ komplex közművelődési és kulturális feladatokat lát el. Az intézmény a megyeszékhely belvárosában, a Békés Megyei Könyvtár közvetlen szomszédságában található. A kulturális központ a nevét Stark Adolf világszerte ismert szőlőfajtájáról, a Csabagyöngyéről kapta. Anno itt állt a híres szőlőnemesítő lakóháza, akinek emlékét az épület falára helyezett tábla is őrzi.

Tartalomjegyzék

Története

A Csabagyöngye Kulturális Központ 2013. január 22-én, a magyar kultúra napján nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.

"Csabai Ifiház"

A békéscsabai Ifjúsági Ház és Általános Társaskör, közismert nevén „Csabai Ifiház” a Csabagyöngye Kulturális Központ jogelődje. A Munkácsy Mihály Emlékház 1988-tól került az intézmény irányítása alá. Az 2010. január 1-jétől a közművelődési rendszerben összevonások történtek a városban, így a központ működési körébe kerültek a településrészi művelődési házak is. Telephelyeként kapcsolódott a Mezőmegyeri Arany János Művelődési Ház, a Lencsési Közösségi Ház, a Meseház és a Jaminai Közösségi Ház a komplexumhoz, ezen kívül 1999-től 2015-ig gondozta a Turinform Irodát. A központi egység 2010 végétől a felújítási munkák befejezéséig az Andrássy úti Társaskörben végezte tevékenységeit. 2015-től a várostól megkapta a Munkácsy Mihály Emlékház melletti parkot, 2016-ban pedig a város legöregebb lakóházát, a Molnárházat üzemeltetésre.

Agóra projekt

A „kultúra várost épít" elv keretében kiírt Agóra programra tizenkét megyei jogú város adott be pályázatot, ebből nyolc település, köztük Békéscsaba nyert el 1 és 1,75 milliárd forint közötti összeget. A keretből a belvárosban lévő, 1969-ben épült régi Ifjúsági Ház helyén, az ötszintes épület teljes átalakításával és kibővítésével, új kulturális központot alakítottak ki.

A város vezetése 2011. augusztus 26-án írta alá az Agóra projekt kivitelezési szerződését a Strabag-MML Kft-vel. Az 1,75 milliárd forintos központi költségvetési támogatást még további 250 millió forint önerővel egészítették ki, így a beruházás összköltsége meghaladta a 2 milliárd forintot. A beruházásnak köszönhetően az épület területe 2520-ról 6000 négyzetméterre bővült.

Az új épület

A beruházás eredményeképpen Békéscsaba egy olyan modern multifunkcionális létesítménnyel gazdagodott, amely alkalmas közösségi, közművelődési és képzési programok, illetve rendezvények befogadására és szervezésére is.

Az IFIHÁZ bontási munkáit 2010. márciusában, az építkezést pedig májusban kezdték el. Az IFIHÁZ előadótermét, amely Békéscsaba legjellegzetesebb épületei közé tartozott, lebontották. A meglévő négyemeletes épületet a szerkezetéig visszabontották, s elé egy egyemeletes épületet emeltek. Az épületkomplexumban helyet kapott számos közösségi helyiség, kiállító helyiség, egy étterem, egy kávézó, az emeleten pedig egy 400 négyzetméteres kiállító terem. A főépület foglalkoztató és irodaépületi funkciókat lát el. A földszint és az előadóterem helyén kialakított tér, ahol a hangversenyterem és a multifunkcionális terem található, több, mint ezer fő befogadására alkalmas helyiséggé alakítható át.

Az épület teljes mértékben akadálymentesített, hasznos alapterülete pedig meghaladja a hatezer négyzetmétert. Az épület termei korszerű technikával felszereltek, némelyikük igény szerint egybenyitható. A helyiségek hangszigeteltek, klimatizáltak, programtól függően átrendezhetőek.

Az épület jellegzetes díszítő motívuma a szőlőlevél.

Szolgáltatások

A kulturális központ kínálatát nyári táborok, tematikus sorozatok, könnyűzenei koncertek, ismeretterjesztő előadások és időszaki művészeti kiállítások is színesítik.

Az épületben kaptak helyet:

Képgaléria

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök