Horváth János (1823–1901)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)

A lap 2015. december 17., 15:52-kori változata

tanár, gimnáziumi igazgató

Tartalomjegyzék

Élete

Horváth János a Győr megyei Beziben 1823. december 22-én született. A soproni gimnáziumi tanulmányok után a jogakadémiát Győrben végezte el. A szabadságharcot Kossuth oldalán honvédtisztként harcolta végig. A forradalom bukása után sok katonatársával együtt Törökországba menekült. Hazatérve a császári sereg lovasezredébe sorozták közlegénynek, s Olaszországba vitték. Hat évig szolgálta - kényszerből - a császárt.

Életének következő állomása Orosháza volt, ahol magániskolát nyitott. Felfigyelt rá Haan Lajos csabai lelkész, aki 1864-ben áthívta Békéscsabára, hogy a városi gimnázium segítségére legyen mint tanár. 1865. július 18-án igazgató-tanárnak választották, amely tisztséget 1895. augusztus 15-ig töltött be.

Kiváló pedagógiai érzéke, előadókészsége, éleslátása és igen jó helyzetfelismerő képessége jelentős szerepet játszott az iskola fennmaradásáért vívott harcban. Mindig sikeresen szállt szembe az iskolát megszüntetni akaró véleményekkel. Tanári képesítést ugyan soha nem szerzett, de 30 éven át a gyakorlatban bebizonyította rátermettségét az oktató-nevelő munkára. Így külön miniszteri engedéllyel végezte a magyar és a latin nyelv tanítását. Tanítási feladatai mellett csaknem egy évtized fáradságos munkájával érte el, hogy az intézmény legelső iskolaépületéből 1892-re egy korszerűbb, egyemeletes algimnáziumi épületbe költözhetett. Iskolatörténeti írása az egyetlen olyan hiteles forrásanyag, mely a békéscsabai gimnáziumi oktatás kezdeti időszakával, első évtizedével részletesen foglalkozik. Ezek az értekezések a békéscsabai gimnázium értesítőiben jelentek meg, melynek 1865-től 1893-ig volt szerkesztője.

1893. október 9-én súlyos beteg lett, agyvérzést kapott. Az 1894-95-ös tanévben még próbálkozott ugyan tanítással, de nem sok eredménnyel, így 1895. március 9-én végleg kimaradt az iskolából s december 1-jétől nyugállományba került. Békéscsabán 1901. december 4-én hunyt el.

Emlékét az Evangélikus Gimnázium épületében emlékudvar és a benne felállított Horváth János szoborportré őrzi, mely Mladonyiczky Béla alkotása. 1910-ben Békéscsabán utcát neveztek el tiszteletére.

Művei

Forrás

Kapcsolódó irodalom

Kép

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök