Diadalív (Szabadkígyós)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
Jzoltan (vitalap | szerkesztései)
(Új oldal, tartalma: „Az 1857-ben emelt, később ledöntött diadalív másolatát 2003-ban avatták fel Szabadkígyóson. == Története == '''Ferenc Jó…”)
Újabb szerkesztés →

A lap 2022. április 22., 15:18-kori változata

Az 1857-ben emelt, később ledöntött diadalív másolatát 2003-ban avatták fel Szabadkígyóson.

Tartalomjegyzék

Története

Ferenc József és felesége, Erzsébet (Sisi) 1857 tavaszán országjáró körútra indult. A császári pár 1857. május 25-én Ókígyósra is ellátogatott. A régi kastély (öregkastély) előtt a nyolcéves Wenckheim Krisztina „A kígyósi pusztán árva kislány vagyok” kezdetű verssel köszöntötte a vendégeket. A kastély mellett Ferenc József és Erzsébet tiszteletére Wenckheim Krisztina gyámjai diadalkaput építtettek. A 12 méter széles, 8 méter magas építmény feltehetően a család építésze, Czigler Antal alkotása volt. A diadalkapu oldalain az „Isten hozott” és az „Éljen a haza” feliratokat helyezték el, a vörös márványtábla szövege az uralkodói látogatásnak állított emléket. Az ország másik diadalívét Mária Terézia látogatása alkalmából Vácott építették.

1942. október 16-án Horthy Miklós kormányzó átvonult az ókígyósi diadalív alatt.

A kaput 19491950 telén Szávai Ferenc gépállomás-igazgató utasítására traktorokkal ledöntötték. A diadalkapu darabjaiból istállókat és melléképületeket építettek, a kovácsoltvas díszítést pedig eladták. A homlokzat összetört márványtábláját és a családi címert a Wenckheim-kastély kápolnájában helyezték el.

Korabeli fényképek alapján elkészítették az építmény tervét. A lerombolt diadalív újraépítése céljából 2002-ben baráti társaság jött létre. A Szent Anna-kápolna előtt felépült a diadalív másolata, az avatóünnepséget 2003. május 25-én tartották. Szabadkígyós és az emlékmű történetét Balogh József polgármester foglalta össze, köszöntőt dr. Habsburg Ottó, a Páneurópai Unió elnöke, az Európai Parlament bajorországi képviselője mondott. Az eseményen Habsburg György utazó nagykövet is részt vett. Szigeti Antal plébános megáldotta a diadalívet, majd szentmisét tartott a Szent Anna-kápolnában.

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök