Wenckheim-kastély (Doboz)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
a (Wenckheim kastély (Doboz) lapot átneveztem Wenckheim-kastély (Doboz) névre: Helyesírás javítása)
(Formázás)
1. sor: 1. sor:
-
A dobozi Wenckheim kastély a település központjában található, a Kossuth tér 15 szám alatt.  
+
A dobozi Wenckheim kastély a település központjában található, a '''Kossuth tér 15.''' szám alatt.  
Az évek során bekövetkezett átalakítások miatt műemléki jellege megszűnt. 1948 óta a kastély épülete a Dobozi Általános Iskola diákjainak ad otthont.  
Az évek során bekövetkezett átalakítások miatt műemléki jellege megszűnt. 1948 óta a kastély épülete a Dobozi Általános Iskola diákjainak ad otthont.  
6. sor: 6. sor:
-
[[File:Doboz_iskola_foto_va.jpg‎|bélyegkép|Általános Iskola (2006)]]Az 1944-ben 52 szobával rendelkező kastély három részletben nyerte el jelenlegi formáját.
+
[[File:Doboz_iskola_foto_va.jpg‎|bélyegkép|Általános Iskola (2006)]]'''Az [[1944]]-ben 52 szobával rendelkező kastély három részletben nyerte el jelenlegi formáját.'''
Először a főútra néző vadászkastély készült el, jelenleg egy élelmiszerüzlet található itt.  
Először a főútra néző vadászkastély készült el, jelenleg egy élelmiszerüzlet található itt.  
-
A gyulai Czigler Antal uradalmi építész tervei alapján Wenckheim Rudolf építtette a vadászkastély földszintes épületét, helyszínt biztosítva a vadászatok utáni pihenésnek, vendéglátásnak.
+
'''A gyulai Czigler Antal uradalmi építész tervei alapján Wenckheim Rudolf építtette a vadászkastély földszintes épületét''', helyszínt biztosítva a vadászatok utáni pihenésnek, vendéglátásnak.
-
1850-ben elkészült a kastély emeleti része - jelenleg Kastély Kávézó - és annak folytatása a főúttal párhuzamosan, mely a mai iskola épületrészét képezi. Az épület ekkor kapta az „U„ alakot, ezzel közel egy időben, 1852-ben Ybl Miklós tervei alapján elkészült a romantikus stílusú versenyistálló és kocsiszín, majd a diadalíves zabsilós magtár is.
+
'''[[1850]]'''-ben elkészült a kastély emeleti része - jelenleg Kastély Kávézó - és annak folytatása a főúttal párhuzamosan, mely a mai iskola épületrészét képezi. Az épület ekkor kapta az „U„ alakot, ezzel közel egy időben, '''[[1852]]-ben [[Ybl Miklós (1814-1891)|Ybl Miklós]] tervei alapján elkészült a romantikus stílusú versenyistálló és kocsiszín''', majd a diadalíves zabsilós magtár is.
-
Doboz az uradalom központja lett, innen irányították a vésztői és csorvási birtokokat is.
+
[[Doboz]] az uradalom központja lett, innen irányították a vésztői és csorvási birtokokat is.
   
   
-
Wenckheim Dénes az 1900-as évek elején építtette meg az udvarban található manzárdtetős, palával fedett bástyaszerű emeletes részt, historizáló stílusban.
+
[[Wenckheim Dénes]] az [[1900-as évek]] elején építtette meg az udvarban található manzárdtetős, palával fedett bástyaszerű emeletes részt, historizáló stílusban.
-
Az emeletre márvány lépcső vezet. Erkélyes szobájából szép kilátás nyílt a kastélyparkra. A szobákban a falszínekhez alkalmazkodó gyönyörű csempekályhák kerültek. Az ebédlőbe Belgiumból hozatták a 4 méter magas hófehér csempekályhát. Az emelet volt a grófné és a gyerekek lakosztálya. A kastély főúri módon, igényesen volt berendezve. A földszinten található a nagy ebédlő, mely többek között a vadászvacsorák helyszínéül szolgált, sok híres ember megfordult a kastélyban egy-egy vadászat alkalmával, többek között Horthy Miklós kormányzó. Az 1940-es évekre Wenckheim Lajos gróf igazi vidéki rezidenciává alakíttatja a kastélyt. A folyosók falán több száz gyönyörű és értékes őz- és szarvasagancs-gyűjtemény volt. Főúri körökben számon tartották a dobozi vadászkastélyt.  
+
Az emeletre márvány lépcső vezet. Erkélyes szobájából szép kilátás nyílt a kastélyparkra. A szobákban a falszínekhez alkalmazkodó gyönyörű csempekályhák kerültek. Az ebédlőbe Belgiumból hozatták a 4 méter magas hófehér csempekályhát. Az emelet volt a grófné és a gyerekek lakosztálya. A kastély főúri módon, igényesen volt berendezve. A földszinten található a nagy ebédlő, mely többek között a vadászvacsorák helyszínéül szolgált, sok híres ember megfordult a kastélyban egy-egy vadászat alkalmával, többek között '''Horthy Miklós kormányzó'''. Az 1940-es évekre '''Wenckheim Lajos gróf''' igazi vidéki rezidenciává alakíttatja a kastélyt. A folyosók falán több száz gyönyörű és értékes őz- és szarvasagancs-gyűjtemény volt. Főúri körökben számon tartották a dobozi vadászkastélyt.  
-
Jelenleg az impozáns épület 9 tanteremnek ad helyet. 1996-ban egy új szárnnyal bővült az épület, melyben újabb tantermek kerültek kialakításra. A régi és új épületegyüttes modern számítógépteremmel, fejlesztő teremmel, valamint interaktív táblákkal felszerelt szaktantermekkel várja a dobozi diákokat.
+
 
 +
'''Jelenleg az impozáns épület 9 tanteremnek ad helyet.''' [[1996]]-ban egy új szárnnyal bővült az épület, melyben újabb tantermek kerültek kialakításra. A régi és új épületegyüttes modern számítógépteremmel, fejlesztő teremmel, valamint interaktív táblákkal felszerelt szaktantermekkel várja a dobozi diákokat.

A lap 2014. december 2., 16:24-kori változata

A dobozi Wenckheim kastély a település központjában található, a Kossuth tér 15. szám alatt. Az évek során bekövetkezett átalakítások miatt műemléki jellege megszűnt. 1948 óta a kastély épülete a Dobozi Általános Iskola diákjainak ad otthont.


A kastély története

Általános Iskola (2006)
Az 1944-ben 52 szobával rendelkező kastély három részletben nyerte el jelenlegi formáját.

Először a főútra néző vadászkastély készült el, jelenleg egy élelmiszerüzlet található itt. A gyulai Czigler Antal uradalmi építész tervei alapján Wenckheim Rudolf építtette a vadászkastély földszintes épületét, helyszínt biztosítva a vadászatok utáni pihenésnek, vendéglátásnak. 1850-ben elkészült a kastély emeleti része - jelenleg Kastély Kávézó - és annak folytatása a főúttal párhuzamosan, mely a mai iskola épületrészét képezi. Az épület ekkor kapta az „U„ alakot, ezzel közel egy időben, 1852-ben Ybl Miklós tervei alapján elkészült a romantikus stílusú versenyistálló és kocsiszín, majd a diadalíves zabsilós magtár is. Doboz az uradalom központja lett, innen irányították a vésztői és csorvási birtokokat is.

Wenckheim Dénes az 1900-as évek elején építtette meg az udvarban található manzárdtetős, palával fedett bástyaszerű emeletes részt, historizáló stílusban. Az emeletre márvány lépcső vezet. Erkélyes szobájából szép kilátás nyílt a kastélyparkra. A szobákban a falszínekhez alkalmazkodó gyönyörű csempekályhák kerültek. Az ebédlőbe Belgiumból hozatták a 4 méter magas hófehér csempekályhát. Az emelet volt a grófné és a gyerekek lakosztálya. A kastély főúri módon, igényesen volt berendezve. A földszinten található a nagy ebédlő, mely többek között a vadászvacsorák helyszínéül szolgált, sok híres ember megfordult a kastélyban egy-egy vadászat alkalmával, többek között Horthy Miklós kormányzó. Az 1940-es évekre Wenckheim Lajos gróf igazi vidéki rezidenciává alakíttatja a kastélyt. A folyosók falán több száz gyönyörű és értékes őz- és szarvasagancs-gyűjtemény volt. Főúri körökben számon tartották a dobozi vadászkastélyt.

Jelenleg az impozáns épület 9 tanteremnek ad helyet. 1996-ban egy új szárnnyal bővült az épület, melyben újabb tantermek kerültek kialakításra. A régi és új épületegyüttes modern számítógépteremmel, fejlesztő teremmel, valamint interaktív táblákkal felszerelt szaktantermekkel várja a dobozi diákokat.


Képgaléria


Források

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök