A geszti remete

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Arany János Geszten)
(Az Arany János Emlékmúzeum)
8. sor: 8. sor:
== Az Arany János Emlékmúzeum ==
== Az Arany János Emlékmúzeum ==
-
Arany János otthonául szolgáló erdei lak '''a II. világháború során pusztult el'''. 1967-ben, a költő szülésének 150. évfordulóján vetődött fel az ötlet, hogy '''építsék azt újjá'''.  '''A régi helyén''' - Miklós Róbert kutató terve alapján - felújított lakot 1971. június 8-án nyitotta meg a Békés megyei Tanács, a Magyar Tudományos Akadémia és a Petőfi Irodalmi Múzeum a benne található '''[[Arany János Emlékmúzeum]]'''mal.  
+
Arany János otthonául szolgáló erdei lak '''a [[II. világháború]] során pusztult el'''. 1967-ben, a költő szülésének 150. évfordulóján vetődött fel az ötlet, hogy '''építsék azt újjá'''.  '''A régi helyén''' - [[Miklós Róbert]] kutató terve alapján - felújított lakot 1971. június 8-án nyitotta meg a [[Békés megyei Tanács]], a [[Magyar Tudományos Akadémia]] és a [[Petőfi Irodalmi Múzeum]] a benne található '''[[Arany János Emlékmúzeum]]'''mal.
== Arany Geszten írt művei ==
== Arany Geszten írt művei ==

A lap 2017. február 28., 21:39-kori változata

A Geszten található Tisza kastély területén álló kerti lak öt hónapon keresztül szolgált Arany János otthonául.

Tartalomjegyzék

Arany János Geszten

Arany János a Habsburg-ellenes politikai cikkei, valamint forradalmi költészete miatt heteken keresztül a Nagyszalonta környéki településeken bujkált az 1848/49-es forradalmat és szabadságharcot követően. Hivatalát elvesztette, családjával nehéz helyzetbe került. Egykori kollégiumi diáktársa, Kovács János ismerte bizonytalan helyzetét, ezért felajánlotta, hogy vállalja el a 14 éves Tisza Domokos oktatását. 1851. május 13-tól Geszten tanította Domokost görög és magyar nyelvre. Geszten ellátás mellett 400 pengő forint fizetést kapott.

Az épület

Egy udvarra nyíló kis szobát kapott a Tisza kastély első emeletén található pavilonban. Meleg időben szívesebben tartózkodott a kastélyparkban található bükk és szilfák által határolt zsúpfedeles egyszobás kerti lakban. Valószínűleg több versét, valamint epikai műveinek részeit is ebben a kis épületben írta. Szobájában mindig ott volt a ceruza éjjeli asztalán, amivel a sötétben gyertyát nem gyújtva teleírta a helység falát. A magányos lak mellett kedvelt helye volt a kastélypark 27 holdas szilvafasora.

Az Arany János Emlékmúzeum

Arany János otthonául szolgáló erdei lak a II. világháború során pusztult el. 1967-ben, a költő szülésének 150. évfordulóján vetődött fel az ötlet, hogy építsék azt újjá. A régi helyén - Miklós Róbert kutató terve alapján - felújított lakot 1971. június 8-án nyitotta meg a Békés megyei Tanács, a Magyar Tudományos Akadémia és a Petőfi Irodalmi Múzeum a benne található Arany János Emlékmúzeummal.

Arany Geszten írt művei

- Hajnali kürt

- A dajka sírja (1851. június)

- A gyermek és a szivárvány (1851. július)

- Domokos napra

A Geszten töltött hónapok alatt foglalkozott a Toldi középső részével és itt írta a Nagyidai cigányok első két énekét is.

Forrás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök