Gerla

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Lásd még alfejezet áthelyezése)
(Az iskola fotójának beillesztése)
1. sor: 1. sor:
-
A település nevének, meglétének első írásos nyomai '''1295'''-ből származnak. Kőkorszaki leletek bizonyítják, hogy a település már korábban létezett. Gerláról származó szerpenti balta, kőcsákány foka, felakasztható csiszolókő jelenleg a gyulai múzeumban látható. A történelem során a Gerlát hol Gyulához, hol Dobozhoz, hol Békéscsabához csatolták. A Vata nemzetség egyik ága Gerlán rendezkedett be. A település a '''XIV-XV század'''ban az '''Ábrahámffy család''' birtoka volt. A család férfi ágának kihalása után (1580) a település hanyatlásnak indult. 1662-ben Wesselényi Ferenc nádor, mint uratlan birtokot '''Soldos István'''nak, '''Gombos György'''nek és '''Trombitás István'''nak ajándékozta más birtokokkal együtt. A település XVIII. században már a Wenckheim család birtokát képezte. A gerlai vadászkastélyt és magtárat 1854-1862 között a '''Wenkcheim család''' építette. A terveket '''Ybl Miklós''' készítette. 1888. tavaszán, a nagy csabai árvíz idején Gerla öles víz alatt úszott.
+
[[Fájl:Gerla_20030717_022.jpg|bélyegkép|Az iskola épülete (2003)]] A település nevének, meglétének első írásos nyomai '''1295'''-ből származnak. Kőkorszaki leletek bizonyítják, hogy a település már korábban létezett. Gerláról származó szerpenti balta, kőcsákány foka, felakasztható csiszolókő jelenleg a gyulai múzeumban látható. A történelem során a Gerlát hol Gyulához, hol Dobozhoz, hol Békéscsabához csatolták. A Vata nemzetség egyik ága Gerlán rendezkedett be. A település a '''XIV-XV század'''ban az '''Ábrahámffy család''' birtoka volt. A család férfi ágának kihalása után (1580) a település hanyatlásnak indult. 1662-ben Wesselényi Ferenc nádor, mint uratlan birtokot '''Soldos István'''nak, '''Gombos György'''nek és '''Trombitás István'''nak ajándékozta más birtokokkal együtt. A település XVIII. században már a Wenckheim család birtokát képezte. A gerlai vadászkastélyt és magtárat 1854-1862 között a '''Wenkcheim család''' építette. A terveket '''Ybl Miklós''' készítette. 1888. tavaszán, a nagy csabai árvíz idején Gerla öles víz alatt úszott.
-
A II. világháború után a vadászkastélyban iskola működött. A kastély parkja természetvédelmi terület. '''Gerlát 1958. január 1-jén önálló községgé nyilvánították. Önállósága 1984. január 1-jén megszűnt''', VIII. kerületként Békéscsabához csatolták. '''1998. szeptember 1.''' óta Gerlát '''kerékpárút''' köti össze Békéscsabával.
+
A II. világháború után a vadászkastélyban iskola működött. A megmaradt kastélypark természetvédelmi terület. '''Gerlát 1958. január 1-jén önálló községgé nyilvánították. Önállósága 1984. január 1-jén megszűnt''', VIII. kerületként Békéscsabához csatolták. '''1998. szeptember 1.''' óta Gerlát '''kerékpárút''' köti össze Békéscsabával.
== Lásd még ==
== Lásd még ==

A lap 2011. november 3., 23:03-kori változata

Az iskola épülete (2003)
A település nevének, meglétének első írásos nyomai 1295-ből származnak. Kőkorszaki leletek bizonyítják, hogy a település már korábban létezett. Gerláról származó szerpenti balta, kőcsákány foka, felakasztható csiszolókő jelenleg a gyulai múzeumban látható. A történelem során a Gerlát hol Gyulához, hol Dobozhoz, hol Békéscsabához csatolták. A Vata nemzetség egyik ága Gerlán rendezkedett be. A település a XIV-XV században az Ábrahámffy család birtoka volt. A család férfi ágának kihalása után (1580) a település hanyatlásnak indult. 1662-ben Wesselényi Ferenc nádor, mint uratlan birtokot Soldos Istvánnak, Gombos Györgynek és Trombitás Istvánnak ajándékozta más birtokokkal együtt. A település XVIII. században már a Wenckheim család birtokát képezte. A gerlai vadászkastélyt és magtárat 1854-1862 között a Wenkcheim család építette. A terveket Ybl Miklós készítette. 1888. tavaszán, a nagy csabai árvíz idején Gerla öles víz alatt úszott.

A II. világháború után a vadászkastélyban iskola működött. A megmaradt kastélypark természetvédelmi terület. Gerlát 1958. január 1-jén önálló községgé nyilvánították. Önállósága 1984. január 1-jén megszűnt, VIII. kerületként Békéscsabához csatolták. 1998. szeptember 1. óta Gerlát kerékpárút köti össze Békéscsabával.

Tartalomjegyzék

Lásd még

Forrás

Kapcsolódó irodalom


Külső hivatkozások

A lap eredeti címe: „http://bekeswiki.bmk.hu/index.php/Gerla
Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök