Fényes Imre (1917–1977)

A BékésWiki wikiből

fizikus

Tartalomjegyzék

Élete

Fényes Imre

Fényes Imre 1917. július 29-én született Kötegyánon.

Édesapja, a község főjegyzője – anyagi gondok miatt – öt elemit járattatott ki vele. Ezután a békéscsabai gimnázium tanulója lett. A harmadik osztály elvégzése után a családjával Szeghalomra költözött, alapítványi iskolába járt. Saját elmondása szerint a végletek embere volt, vagy nagyon jó, vagy nagyon rossz volt egy tárgyból, inkább a humán tárgyakat hanyagolta el. A szeghalmi tanulmányai alatt kezdetben nagyon érdekelte a kémia, kémikus akart lenni, de mire elérkezett az érettségi ideje a matematika, a fizika és a csillagászat kötötte le.

1937-ben a Budapesti Tudományegyetem bölcsészkarán kezdte meg felsőfokú tanulmányait. A természettudományokkal akart foglalkozni, majd rájött, hogy a matematika nem a legjobb választás számára, ezért egy évet kihagyott, és átiratkozott a műegyetemre. Gondjai voltak a rajzolással, ezért egy félév után távozott. Bekerült a Debreceni Református Kollégiumba, megismerte Karácsony Sándort és bár nem lett belőle „alexandrianus”, sokat tanult tőle. Pártfogót talált magának Gyulai Zoltán, a fizika tanszék vezetője személyében. 1940 őszén Gyulai Zoltánt áthelyezték a Kolozsvári Egyetemre, tanácsára Fényes Imre is vele tartott. Gyulai Zoltán végig egyengette az utat Fényes Imre előtt, segítette a tanulmányait, a hatására ösztöndíjat is kapott. Az első kollokviuma után felajánlották neki, hogy dolgozzon a kolozsvári egyetemen, majd 1943-ban ledoktorált.

1977. november 13-án hajnalban kapott szívrohamot, miközben éppen A fizika eredete c. művének az átiratán dolgozott.

Munkássága

1944 októberében, a felszabadulás után megválasztották az egyetem szakszervezeti főtitkárának, ami politikai funkció volt akkoriban. 1945 márciusában egyetemi tanárnak választották, az elméleti fizika tanszék vezetője lett, elkezdett a kvantumelmélettel foglalkozni. 1950-ben hazakerült, a Debreceni Egyetem Elméleti Fizika Tanszékének vezetésével bízták meg. Itt összeütközései támadtak, amit a pártközpont oldott meg. Ennek hatására belépett a pártba, pártbizottsági tag és a világnézeti oktatás reszortfelelőse lett. Ebben a feladatkörben a fizika és a filozófia integrálására törekedett.

1953-ban áthelyezték a Budapesti Tudományegyetemre, ahol tanszékvezető docensként dolgozott. 1960-ban újra kinevezték tanárnak, itt dolgozott egészen a haláláig.

Fényes Imre volt az első magyar tudós, aki előadást tartott és könyvet írt az irreverzibilis termodinamikáról, valamint aki kidolgozta a termodinamikai mozgásegyenletek megoldását.

Emlékezete

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök