Kecskeméti Gábor Kulturális, Sport és Turisztikai Központ (Békés)
A BékésWiki wikiből
Békés város több intézményének összevonásával 2012. január 1-jén kezdte meg működését a Kecskeméti Gábor Kulturális, Sport és Turisztikai Központ.
Tartalomjegyzék |
A Művelődési Központ története
Hazánk első kultúrotthona 1949. nov. 27-én létesült Békésen merőben új tartalommal. Létrejöttének nagy jelentősége volt, hiszen ezt követően kezdték el országszerte kiépíteni a kulturális otthonok hálózatát.A kultúrház legfontosabb helyisége egy hatalmas terem volt, ahol különböző tömegrendezvényeket tartottak. Az 56-os események a művelődési ház életében is nyomot hagytak. Működése kb. 1 hónapra teljesen megszűnt. 1956. nov. 9-én újra megnyitotta kapuit. Az épület földszintjén kapott helyet az 1200 kötetes hatalmas Városi Könyvtár, ahol hetenként változatos kulturális eseményeket rendeztek az olvasóknak. Mellette helyezkedett el a tágas olvasóterem. Itt kapott helyet 1977. novemberétől a Zenei Könyvtár is, amely az 1978-as júniusi földrengés óta szünetel. A gyerekekkel megismertették a hangszereket és kiemelkedő programjai között szerepelt a Békés-Tarhosi Zenei Napok.
A földrengés után nagyon sok irat, dokumentum elveszett, így kevés információ maradt ránk. Az épület veszélyessé vált, így lezárták. Ma már más névvel és más helyen áll az egykori művelődési központ. A Művelődési Központ új épülete az Ybl-és Széchenyi díjas Bodonyi Csaba tervei alapján több éven keresztül épült. A Művelődési Központ jelenlegi helyén 1992-ben kezdte meg működését. Az eredeti tervek alapján nagyobb lett volna, és a színházterem az Élővíz-csatornán ívelt volna át, de a munkálatok során kevesebb támogatást kapott a város. 2012. január 1-jén a Művelődési Központot a város más intézményeivel összevonták. A művelődési központ célja a lakosok kultúréletének felpezsdítése, rendszeressé tétele és annak fejlesztése. A szórakozási lehetőségeken kívül nagy hangsúlyt fektettek az ismeretterjesztésre is. Célcsoportja leginkább a 3 és 30 éves kor közötti ifjúság. Békés megye legtöbb kultúrotthonában működött tánccsoport vagy énekkar. A megye e vonatkozásban jelentős hagyományokkal rendelkezett. A tarhosi zeneiskola tanárai rendszeres segítséget adtak az énekkarok munkájához. A művelődési ház élete rendkívül változatos volt, különféle szakkörök, művészeti csoportok jöttek létre. A cigány lakossággal való foglalkozás módszertanát és eredményeit tekintve pedig a legjobb volt a megyében.
Közösségek
A kisebb-nagyobb csoportok az 1970-es években jöttek létre a szórakoztatás, tanulás céljából. Mára a csoportok neve megváltozott az emberek érdeklődési körének megfelelően szerveződtek újjá és alakultak újak, de legfontosabb feladatuk a szórakoztatás megmaradt.
Zeneóvoda
Tagjai óvodásokból, általános iskolásokból állt. A gyerekek játékos, csoportos foglalkozáson keresztül ismerkedtek meg a zene alapelemeivel. Foglalkozások hetente 2 alkalommal voltak. Városi ünnepségeken, társadalmi politikai rendezvényeken vettek részt.
A Körös Szövetkezet Ifjúsági Klub
A klubbot Domokos István könyvesbolti eladó vezette. Fő cél az volt, hogy az ifjúság szórakozva tudjon művelődni. Ennek érdekében olyan előadásokat tartottak, amelyek a fiatalokat érdekelte és szórakoztatta. Túlsúlyban a zenei jellegű programok voltak.
A Cigány Klub
Ez a klub 1972-ben alakult. A zenei nevelés keretében előadások, bemutatók hangoztak el. Cigányzene-népzene címmel. A klub tagjai önálló együttesként is működtek, dalokat mutattak be és közösen megtanulták azokat.
Alkotók Klubja
Képzőművészeti, népművészeti, zenei, irodalmi, film szekcióba tartozott. A zenei szekció műsorai minden városi rendezvényen ott vannak, elsősorban a zeneiskola tanárainak közreműködésére építve. Minden évben önálló estet tartottak a Városi Könyvtárban, melyre a belépés díjtalan volt.
A citera szakkör
Tagjai dolgozó, munkás fiatalok, vezetőjük Szegedi Imre volt. Városkörnyéki községekben, művelődési házak rendezvényein szerepeltek. Később 1975. novemberében megalakították a Városi Munkakórust, melynek vezetője Kökéndy József zeneiskolai tanár lett.
Galéria
Lásd még
Forrás
- Hevesi Magdolna: Békés Város Közművelődése a felszabadulástól napjainkig.Szeged 1979.IV.22.57.p.(szakdolgozat)Lelőhely:Békés Városi Püski Sándor Könyvtár
- Kecskeméti Gábor nevét veszi fel a kulturális központ. In: Beol. (Cikk, látogatva: 2012.07.20.)
- Rózsa György: Magyar Elsők 2.Budapest : Kossuth Kiadó, 2009. Lelőhely:Békés Városi Püski Sándor Könyvtár
Kapcsolódó irodalom
- Csende Béla: A művelődési otthonok negyedszázada Békés megyében 1949-1974. Békéscsaba : A Békés Megyei Tanács V.B. Művelődésügyi Osztálya. Lelőhely: Békés Városi Püski Sándor Könyvtár
- Nemes Dénes: Békés. Békés : Békés Város Tanácsa Idegenforgalmi Albizottsága, 1990. Lelőhely:Békés Városi Püski Sándor Könyvtár
Külső hivatkozások
- Gábor Kulturális Központ (A honlap látogatva: 2012.04.04.)
- Békés Városi Kulturális Központ (A térkép látogatva: 2012.04.04.))