Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (Orosháza)
A BékésWiki wikiből
„…akik az Úrban bíznak, erejük megújul, szárnyra kelnek, mint a sasok, futnak, és nem lankadnak meg, járnak, és nem fáradnak el.” (Ézsaiás 40,31)
Tartalomjegyzék |
Az iskola története
Hivatalos rövid elnevezés: Székács Elérhetőség |
Ugyan az intézményt 1996-ban alapították, története sokkal régebbre nyúlik vissza. Orosházán az evangélikus oktatás már a városalapítás évében, 1744-ben megkezdődött. A Zombáról a vallási türelmetlenség miatt az Alföldre települt családok vezetője, Dénes Sándor tanítóként hamar nekilátott a munkának.
A gimnáziumi oktatás megalakulására azonban egészen 1933-ig várnia kellett az orosháziaknak. Ekkor kapta meg az engedélyt a település a gimnáziumi előkészítő osztály kialakítására, majd ezt követően 1937-ben indult el hivatalosan az Orosházi Evangélikus Gimnázium. Az
egyházi iskolák államosítása következtében azonban 1948-ban Orosházán is megszűnt az egyházi képzés.
A rendszerváltást követően újra megnyílt a lehetőség az egyházak előtt az iskolaalapításra. Orosházán 1991-ben indult el az evangélikus
iskola újjászervezése Pintér János esperes, Győri Gábor igazgató lelkész és Musztafáné Horváth Györgyi pedagógus segítségével.
Az egyház visszakapta a helyi önkormányzattól az 1948-ban elvett ingatlanokat, illetve a volt iskolaépületek helyett csereingatlanként
megkapta a Hajnal utcai óvodai épületet és az egykori evangélikus gimnázium helyére épült 2. Számú Általános Iskolát.
Az akkori gyakorlatok szerint az intézmények vagy azonnal, vagy felmenő rendszerben váltak egyházivá. Orosházán utóbbi történt, így 1992. szeptember 1-jén két első osztállyal, de még a régi néven és fenntartóval indult újra az egyházi képzés.
A fenntartó- és a névváltásra 1996-ban került sor, így ettől kezdve az intézmény fenntartója az Orosházi Evangélikus Egyházközség, új neve pedig Orosházi Evangélikus Általános Iskola lett. Két évvel később a kezdetektől dédelgetett álom, a középiskolai képzés is megvalósult. Elindult a hatosztályos gimnázium 23 diákkal. Ezzel egy időben az intézmény neve is módosult, s belekerült a gimnázium megjelölés. Az új képzéssel együtt a régi épület is megújult, s az addigi kétemeletes iskola egy tetőtéri szinttel bővült.
További két évvel később újabb középiskolai képzés indult útjára az intézmény falain belül, ettől kezdve a hatosztályos mellett már négy évfolyamos gimnazistákat is fogad az iskola.
Ezzel az addigi általános iskola hagyományaihoz szép lassan újak társultak és társulnak folyamatosan: mint a Móricka-bál, mely a gólyák beavatását szolgálja; a Márton-bál, mely a szülők jótékonysági rendezvénye a fiatalokért; a mindenkori 11. osztályok közös partiumi tanulmánykirándulása. Végül 2004-ben elérkezett az első érettségi is, melyen 30 diák tett sikeres érettségi vizsgát.
Az óvodai, az általános iskolai és a gimnáziumi képzés összevonására 2008-ban került sor. Ekkor kapcsolódott a területileg is közel fekvő Hajnal utcai óvoda az intézményhez, melynek neve Orosházi Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnáziumra változott.
Öt évvel az első érettségit követően az akkori végzősök életre hívták a Kapocs Öregdiákok Körét, melyhez minden évben automatikusan csatlakoznak az újabb maturanduszok. Szintén 2009-hez kapcsolódik Székács József nevének felvétele. Az ünnepélyes névfelvételt a reformáció napján tartotta az intézmény egy ünnepi istentiszteleten. Emellett számos ehhez kapcsolódó eseményt tartottak, illetve elindították a mára hagyománnyá vált Székács-napokat, melynek keretein belül különféle versenyeket, eseményeket rendeznek.
A mára több mint ötszáz diákot befogadó iskola a 2010-11-es tanévre újabb épületszárnnyal gazdagodott, ahol többek között a korszerű oktatáshoz szükséges nyelvi labor, európai szintű rajzterem is található.
Iskolaigazgatók
Jantos Istvánné (1992-2010)
Fehér Borbála (2010-)
Sola Fide
Az egykori Orosházi Evangélikus Gimnázium és a jelenlegi intézmény pecsétjén is ez a felirat áll. Az „Egyedül hit által” nem csupán tisztelgés a múlt emléke előtt, hanem a hitvallása is az evangélikus iskolának.
Képzési forma
Az általános iskolában évfolyamonként két osztályban működik az oktatás. Hatodik után lehetőségük van a diákoknak hat évfolyamos gimnáziumban folytatni tanulmányaikat, mellyel párhuzamosan megmarad egy általános iskolai osztály is. A hatosztályos gimnáziumi képzésben emelt óraszámban tanítják az angol nyelvet, illetve második nyelvként németet és két évig latint is oktatnak. A hat évfolyamos mellett működik általános tantervű négyosztályos gimnáziumi képzés is. A képzési formákról bővebben:[1]
Kapocs Öregdiákok Köre
Az egykori érettségizőkben az iskola vezetésével közösen 2008 őszén fogalmazódott meg a gondolat, hogy a hagyományok és a kapcsolat ápolása érdekében valamilyen formában szerveződjenek egységbe az egykori végzősök. Így alakult meg 2009 elején a Kapocs Öregdiákok Köre, mely minden évben az iskola szalagavatóján egy szimbolikusan a maturanduszok kezére kötött kendővel fogadja soraiba őket. Az idősebbek jelképként szánják a fiataloknak az elnevezést és a kendőt, hogy az alma materrel való kapcsolatuk soha ne szakadjon meg.
Alapítványok
Evangélikus Általános Iskola Alapítvány [2]
Evangélikus Gimnázium Alapítvány [3]
Ravasz Antal Alapítvány [4]
Ravasz Erzsébet Helyesírási Alapítvány [5]
Sola Fide Alapítvány [6]
Új Reménység Alapítvány [7]
Testvériskolák
Paul-Gerhardt-Schule, Kahl-am-Main [8]
Nagykárolyi Elméleti Líceum
Galéria
Lásd még
Forrás
- Nagy Sándorné, Fehér Borbála (szerk.): Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium. Orosháza : Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium, 2002. Lelőhely: Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (A dokumentum elektronikus változata:[9])
- Fehér Borbála, Nagy Sándorné, Fülöp Béla (szerk.): Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium évkönyve 2002-2004. Orosháza : Orosházi [Evangélikus] Általános Iskola és Gimnázium igazgatósága, 2004. Lelőhely: Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (A dokumentum elektronikus változata:[10])
- Fehér Borbála, Kilián Szilvia (szerk.): Az Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium Jubileumi Évkönyve 2004-2006. Orosháza : Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium, 2006. Lelőhely: Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (A dokumentum elektronikus változata:[11])
- Fehér Borbála, Szőke-Kilián Szilvia (szerk.): Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium évkönyve 2006-2008. Orosháza : Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium, 2008. Lelőhely: Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (A dokumentum elektronikus változata:[12])
- Oláh Rita, Nagyné Györgyi Szilvia (szerk.): Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium Évkönyve [2008-2010]. Orosháza : Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium, 2010. Lelőhely: Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium (A dokumentum elektronikus változata:[13])
- Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium honlapja. In: [14] (Látogatva: 2012. 03. 20.)
Kapcsolódó irodalom
- Keller József, Fülöp Béla, Blahó János: A gimnázium története Orosházán 1933-1998. Orosháza : Táncsics Mihály Gimnázium és Szakközépiskola, 1999. Lelőhely: Justh Zsigmond Városi Könyvtár, Orosháza
- Fehér Borbála, Fülöp Béla (szerk.): Emléknapló. Orosháza : Orosházi Evangélikus Általános Iskola és Gimnázium, 2003. Lelőhely: Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium
- További képek a Székács József Evangélikus Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium életéből: [15] (iskola) ; [16] (óvoda). (Látogatva: 2012. 04 01.)
--Bmoni 2012. április 1., 23:55 (CEST)