Széchenyi Antal (1867–1924)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
Jzoltan (vitalap | szerkesztései)
(Új oldal, tartalma: „császári és királyi kamarás, Póstelek birtokosa == Élete == Sárvár-felsővidéki gróf Széchenyi Antal '''1867. szeptember 22-én szület…”)
Újabb szerkesztés →

A lap 2022. szeptember 2., 11:14-kori változata

császári és királyi kamarás, Póstelek birtokosa

Tartalomjegyzék

Élete

Sárvár-felsővidéki gróf Széchenyi Antal 1867. szeptember 22-én született Vasvörösváron, a mai Ausztriában. Dédnagyapja gróf Széchényi Ferenc, nagyapja Széchenyi István testvére, Széchenyi Pál. Édesapja sárvár-felsővidéki gróf Széchenyi Ferenc császári és királyi kamarás, édesanyja monyorókeréki és monoszlói gróf Erdődi Franciska csillagkeresztes palotahölgy.

Széchenyi Antal a gyermekkorát Vasvörösváron, majd a somogytarnócai kastélyban töltötte. Pécsett tanult, az érettségi után a budapesti tudományegyetem hallgatója lett. A katonai szolgálatot a 9. számú Nádasdy huszárezrednél töltötte.

1895. január 22-én megházasodott, gróf Wenckheim Frigyes és Krisztina lányát, gróf Wenckheim Krisztát (1874–1970) vette feleségül. Négy gyermekük született: Antoniette, Ilona, Ferenc és Károly.

Széchenyi Antal 1924. október 17-én hunyt el Nauheimben. Október 24-én a pósteleki kastélyparkban helyezték örök nyugalomra. Halála után a birtok irányítását a fia, Károly vette át. 1944 őszén a család elmenekült. A családtagok külföldön hunytak el.

Munkássága

A Széchenyi család Ókígyós, majd Borossebes után Póstelekre költözött, gazdálkodással foglalkoztak. 1906 és 1909 között Pósteleken háromszintes, neobarokk, 72 szobás kastélyt építtettek.

A császári és királyi kamarás Széchenyi Antal tagja volt a főrendi háznak és a vármegye törvényhatósági bizottságának, elnöke a Gyulai Állami Gyermekmenhelynek és a Körösvidék sajtóbizottságának. A Békésmegyei Általános Takarékpénztárnál, a Békési Szeszgyárnál és a Körösvidék Részvénytársaságnál az igazgatói teendőket látta el. 1909 és 1924 között a gyulai Alsó-Fehér-Körösi Ármentesítő Társulat elnöki tisztségét töltötte be.

Emlékezete

Sírhelyét a kastéllyal és a parkkal együtt feldúlták, a síremléket ellopták. A sírt 1999 októberében a Magyar Történelmi Családok Egyesülete helyreállította. Síremlékét 2007-ben áldatlan állapotban találta, majd rendbe hozta a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület.

Lásd még

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök