Batthyány–Geist-kastély (Kondoros)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
a (Kiegészítés)

A lap 2021. április 21., 10:24-kori változata

A vadászkastély Kondoros külterületén (Csákópuszta), a Nagyszénás–Orosházi út mentén áll.

Tartalomjegyzék

Története

Jelenet a csákói vadászatokból az 50-es évekből
A kastély 2019-ben

A romantikus stílusú „csákói vadásztanya” néven is ismert kastély felépítése gróf Batthyány László nevéhez köthető. Az egyemeletes főépület és a földszintes tiszttartói kúria 1844 és 1851 között épült. A csákópusztai majorban álló rezidencia egy négyzetes toronnyal rendelkezett. A kastély terveit egyes feltételezések szerint Ybl Miklós és Pollack Ágoston készítette, azonban bizonyító adat vagy terv nem áll rendelkezésünkre. A csákói vadásztársaság 1851-es megalapításakor már állt a pihenő- és szálláshelynek használt építmény. A társaság alapítói között volt Batthyány László is. A kastélyról báró Orczy Béla készített festményt. Batthyány Lajos, Magyarország első miniszterelnöke egyik látogatása során fát ültetett a kastély parkjában.

A csákópusztai uradalmat az 1850-es évek második felében – a gyertyagyárral rendelkező és sertéskereskedelemmel foglalkozó – Geist Gáspár vette bérbe. 1858-tól 1880-ig Petőfi Sándor öccse, Petőfi István volt az uradalmi tiszttartó. 1863-ra egy új épületszárnnyal összekötötték a kastélyt és a kúriát, a létesítmény H alaprajzot kapott, amit az 18631864-es II. katonai felmérés térképén is szerepeltettek. Geist Gáspár több birtokot is vásárolt a környéken, 1871-ben Csákópuszta tulajdonosa lett. 1872-ben elhunyt Geist Gáspár, a birtokot utódai örökölték. A majorban a kastély mellett cselédlakások, istállók és magtárak voltak. A rezidenciához nagyjából 25 hektáros park tartozott. Nagy hírnévre tettek szert az uradalom angol pej lovai, angol agarai és juhai. Geist Gáspár fia, Gyula halála után özvegye kápolnát építtetett a parkban. A 20. század elején a kastélyt átépítették, a homlokzatát kései historizáló, romantikus elemekkel díszítették.

A II. világháborút és az államosítást követően a kastélyépületben óvoda és iskola kezdte meg működését, később termelőszövetkezeti központot helyeztek el benne. Egy 1951-ben készült leírás szerint a kastélyban 28 szoba kapott helyet. A raktárként funkcionáló épület a rendszerváltozás után az önkormányzat tulajdonába került. 1999 és 2005 között a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnak köszönhetően felújították, helyreállították a létesítményt. A kastély napjainkban üresen áll. 2015-ben befejeződött a kastélykert rendbetétele.

Lásd még

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök