Kastélypark (Gerla)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Kategória megnevezés javítása)
(több alfejezet tartalmának bővítése)
11. sor: 11. sor:
== Növényzet ==
== Növényzet ==
-
Lenyűgöző látványt nyújt az évszázados platánfa és a 6 méter körméretű óriás kocsányos tölgy. A park különlegességei közé tartozik a pirosvirágú vadgesztenye, a pettezett levelű hegyi juhar és az egymás mellé ültetett hím és nővirágú bálványfa, valamint az épület tövébe ültetett 12 db oszlopos tiszafa.
+
Lenyűgöző látványt nyújt az évszázados platánfa és a 6 méter körméretű óriás kocsányos tölgy. A park különlegességei közé tartozik a pirosvirágú vadgesztenye, a pettyezett levelű hegyi juhar és az egymás mellé ültetett hím és nővirágú bálványfa, valamint az épület tövébe ültetett 12 db oszlopos tiszafa. A park vörös tölgyeit már kivágták. Országos nyilvántartásban van a kastélypark területén lévő 17 kocsányos tölgy, 2 molyhos tölgy, 5 oszlopos tölgy, 2 piramis tölgy. A parkban fellelhető további fafajok: korai juhar (5 példány), nyugati ostorfa (4), ezüstjuhar (4), ezüsthárs (2), vadgesztenye (3), pirosvirágú vadgesztenye (5), páfrányfenyő (1).
 +
A sportpálya mellett lévő az 1930-as évek táján ültett galagonyabokor még ma is hozza gyümölcseit. A hajdani kert jeles tagja volt a japánbirs, a mogyoró és a japánkóró. A franciakert maradványában 11 ezüstfát, 7 erdei fenyőt, 4 törökmogyorót, 8 tiszafát és 6 csörgőfát számolhatunk meg. 
== Állatvilág ==
== Állatvilág ==
 +
A park számos énekesmadár otthona.
 +
== Lásd még ==
== Lásd még ==
22. sor: 25. sor:
== Forrás ==
== Forrás ==
-
* Domokos Tamás - Kertész Éva - Réthy Zsigmond: Békéscsaba Megyei Jogú Város helyi védettségű természeti értékei. In : Natura bekesiensis. Békéscsaba : 2002. 51-52 p.  
+
* Domokos Tamás - Kertész Éva - Réthy Zsigmond : Békéscsaba Megyei Jogú Város helyi védettségű természeti értékei. In : Natura bekesiensis. Békéscsaba : 2002. 51-52 p. Lelőhely:Gerlai Általános Művelődési Központ, Munkácsy Mihály Múzeum
* Jakab Ágnes : A természet szeretetére való nevelés Gerlán. Békéscsaba : 2003. 20-22 p. (szakdolgozat). Lelőhely: Gerlai Általános Művelődési Központ  
* Jakab Ágnes : A természet szeretetére való nevelés Gerlán. Békéscsaba : 2003. 20-22 p. (szakdolgozat). Lelőhely: Gerlai Általános Művelődési Központ  
== Kapcsolódó irodalom ==
== Kapcsolódó irodalom ==
 +
* Szelekovszky László : Békés megye helyi védett természeti értékei. Körös-Maros Nemzeti Parkért Egyesület, Békéscsaba : 2000. ([http://ek.bmk.hu/jetspeed/portal/browser.psml?docID=587&secID=4365 elektronikus változat])
 +
* Szelekovszky László : Békés megye famatuzsálemei. Körös-Maros Nemzeti Parkért Egyesület, Békéscsaba : 2000. ([http://ek.bmk.hu/jetspeed/portal/browser.psml?docID=600&secID=4378 elektronikus változat])
== Külső hivatkozások ==
== Külső hivatkozások ==
-
 
+
* [http://wenckheim.hu Wenckheim.hu] (honlap)
[[Kategória:Természetvédelmi területek]][[Kategória:Természeti értékek]][[Kategória:Gerla]]
[[Kategória:Természetvédelmi területek]][[Kategória:Természeti értékek]][[Kategória:Gerla]]

A lap 2011. november 26., 07:45-kori változata

A gerlai kastélypark platánfája
Az egykori 6.6 ha területű kastélypark maradványa az 1854-60 körül épült gerlai Wenckheim kastélyt veszi körül. A II. világháború után a kastélyparkot nagy részét felparcellázták. A kastélypark legszebb része a lépcsőzetesen kaialakított franciakert volt. Hátrébb álltak a magasabb növények, a kastély felé közeledve pedig az alacsonyabb bokrok, cserjék.

Tartalomjegyzék

Adatok

Védetté nyilvánítás: 1989

Területe: jelenleg 2,2 ha (eredetileg 6,6 ha)

Helyrajzi száma: 18003-18005

Növényzet

Lenyűgöző látványt nyújt az évszázados platánfa és a 6 méter körméretű óriás kocsányos tölgy. A park különlegességei közé tartozik a pirosvirágú vadgesztenye, a pettyezett levelű hegyi juhar és az egymás mellé ültetett hím és nővirágú bálványfa, valamint az épület tövébe ültetett 12 db oszlopos tiszafa. A park vörös tölgyeit már kivágták. Országos nyilvántartásban van a kastélypark területén lévő 17 kocsányos tölgy, 2 molyhos tölgy, 5 oszlopos tölgy, 2 piramis tölgy. A parkban fellelhető további fafajok: korai juhar (5 példány), nyugati ostorfa (4), ezüstjuhar (4), ezüsthárs (2), vadgesztenye (3), pirosvirágú vadgesztenye (5), páfrányfenyő (1). A sportpálya mellett lévő az 1930-as évek táján ültett galagonyabokor még ma is hozza gyümölcseit. A hajdani kert jeles tagja volt a japánbirs, a mogyoró és a japánkóró. A franciakert maradványában 11 ezüstfát, 7 erdei fenyőt, 4 törökmogyorót, 8 tiszafát és 6 csörgőfát számolhatunk meg.

Állatvilág

A park számos énekesmadár otthona.

Lásd még

Forrás

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök