Nyíri Lajos (1914–1998)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Oklevél kép elhelyezése)
a (Nyíri Lajos (1914-1998) lapot átneveztem Nyíri Lajos (1914–1998) névre: Hosszú kötőjel)
 
(7 közbeeső változat nincs mutatva)
3. sor: 3. sor:
== Élete ==
== Élete ==
-
[[Fájl:Nyiri lajos 19980407 800p.jpg|bélyegkép|A kép Felczánné Nyíri Mária, a táncpedagógus leánya tulajdona]]Nyíri Lajos ( 1914 - 1998) 1998. április 7-én, életének 84. évében elhunyt Nyíri Lajos táncpedagógus a gyomaendrődi RUMBA táncklub egykori klubvezető táncpedagógusa. Halálával nemcsak egy kiváló táncmester, hanem egy nagyszerű ember is eltávozott közülünk. Lajos bácsi, ahogyan az országban sokan csak így ismerték és szólították, azon táncpedagógusok közé tartozott, akik megteremtették a modern kori társastánctanítást, elindították Magyarországon a versenytánc mozgalmat. Munkássága eredményeként alakult ki és fejlődött a 60-as évek végén Békés megyében a társastánc mozgalom. 1972-ben, idősödő kora ellenére, vállalta el a táncpedagógus nélkül maradt – még csak néhány hónapja létező – gyomai táncklub vezetését. Kiváló pedagógiai adottságai, szervező készsége folytán hamar megerősödött és fejlődésnek indult a maroknyi táncos közösség. Néhány év múltán nemcsak klubközi versenyek győztesei, hanem országos bajnokságok ezüst és bronzérmes párjai is nevelkedtek a táncklubban. Lajos bácsi gyomaendrődi munkásságának tíz éve alatt megszilárdult a táncklub és egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Évente több és több gyermek iratkozott be a társastánc klubba, külföldi kapcsolatok jöttek létre, az egyéni versenyzés mellett megjelent a csoportos, formációs táncok műfaja. Ez utóbbiban elért eredményekért 1982-ben – Lajos bácsi Gyomaendrődről búcsúzásának évében – Nívó-díjban részesült a klub. Tanítónkkal a Gyomaendrődön töltött éveket követően sem szakadt meg a kapcsolatunk. Ő mindig atyai szeretettel gondolt volt tanítványaira, figyelemmel kísérte a táncklub sorsát. Mindig szívesen elfogadta a rendezvényeinkre szóló meghívást és őszinte büszkeséggel töltötte el táncosaink sikere. A húsz éves évfordulón megható szavakkal méltatta a jubileumot, s örömmel beszélgetett a régi ismerősökkel, volt táncosokkal; de már a tavalyi negyed százados évfordulón betegsége miatt nem tudott részt venni. A magnóról bejátszott megható üdvözlete és jókívánságai még most is fülünkbe csengenek. Fájó a tudat, hogy e szavak egy kiváló mester, egy talpig becsületes, gyerekeket, embereket szerető, önzetlen táncpedagógus búcsúzó szavai voltak tanítványaitól, a gyomaendrődi táncszerető közönségtől.
+
[[Fájl:Nyiri lajos 19980407 800p.jpg|bélyegkép|A kép Felczánné Nyíri Mária, a táncpedagógus leánya tulajdona]]
 +
 
 +
Lajos bácsi, ahogyan az országban sokan csak így ismerték és szólították, azon táncpedagógusok közé tartozott, akik megteremtették a modern kori társastánctanítást, elindították Magyarországon a versenytánc mozgalmat. '''Munkássága eredményeként alakult ki és fejlődött az 1960-as évek végén Békés megyében a társastánc mozgalom.''' [[1972|1972-ben]], idősödő kora ellenére, vállalta el a táncpedagógus nélkül maradt – még csak néhány hónapja létező – '''gyomai táncklub vezetését'''. Kiváló pedagógiai adottságai, szervező készsége folytán hamar megerősödött és fejlődésnek indult a maroknyi táncos közösség. Néhány év múltán nemcsak klubközi versenyek győztesei, hanem országos bajnokságok ezüst és bronzérmes párjai is nevelkedtek a táncklubban. Lajos bácsi gyomaendrődi munkásságának tíz éve alatt megszilárdult a táncklub és egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Évente több és több gyermek iratkozott be a társastánc klubba, külföldi kapcsolatok jöttek létre, az egyéni versenyzés mellett megjelent a csoportos, formációs táncok műfaja. Ez utóbbiban elért eredményekért [[1982|1982-ben]] – Lajos bácsi Gyomaendrődről búcsúzásának évében – '''Nívó-díjban részesült a klub'''. Tanítónkkal a Gyomaendrődön töltött éveket követően sem szakadt meg a kapcsolatunk. Ő mindig atyai szeretettel gondolt volt tanítványaira, figyelemmel kísérte a táncklub sorsát. Mindig szívesen elfogadta a rendezvényeinkre szóló meghívást és őszinte büszkeséggel töltötte el táncosaink sikere. A húsz éves évfordulón megható szavakkal méltatta a jubileumot, s örömmel beszélgetett a régi ismerősökkel, volt táncosokkal; de már a tavalyi negyed százados évfordulón betegsége miatt nem tudott részt venni. A magnóról bejátszott megható üdvözlete és jókívánságai még most is fülünkbe csengenek. Fájó a tudat, hogy e szavak egy kiváló mester, egy talpig becsületes, gyerekeket, embereket szerető, önzetlen táncpedagógus búcsúzó szavai voltak tanítványaitól, a gyomaendrődi táncszerető közönségtől.
 +
 
 +
Nyíri Lajos, a gyomaendrődi RUMBA táncklub egykori klubvezető táncpedagógusa '''[[1998]]. [[április 7.|április 7-én]], életének 84. évében hunyt el'''. Halálával nemcsak egy kiváló táncmester, hanem egy nagyszerű ember is eltávozott közülünk.  
== Elismerései ==
== Elismerései ==
-
[[Fájl:nyiri lajos 19731027 800p.jpg|bélyegkép|Elismerő Oklevél arról, hogy New Yorkban nemzetközi táncversenyen döntőbíró volt]]
+
 
-
* 1969 A Szocialista Kultúráért kitüntető jelvény
+
* 1969 A Szocialista Kultúráért kitüntető jelvény
-
* 1973 Elismerő Oklevél arról, hogy New Yorkban nemzetközi táncversenyen döntőbíró volt
+
* 1973 Elismerő Oklevél arról, hogy New Yorkban nemzetközi táncversenyen döntőbíró volt
-
* 1976 Dicsérő Oklevél a Békés Megyei Tanács Elnökétől
+
* 1976 Dicsérő Oklevél a Békés Megyei Tanács Elnökétől
-
* 1980 Békés megye Tanácsának Közművelődési díja
+
* 1980 Békés megye Tanácsának Közművelődési díja
-
* 1982 Az Osztrák Táncpedagógusok Szövetsége Dicsérő Oklevele
+
* 1982 Az Osztrák Táncpedagógusok Szövetsége Dicsérő Oklevele
-
* 1982 A Magyar Táncművészek Szövetségének elnöksége társastáncpedagógus nívódíja
+
* 1982 A Magyar Táncművészek Szövetségének elnöksége társastáncpedagógus nívódíja
-
* 1987 A Szocialista Kultúráért kitüntető jelvény
+
* 1987 A Szocialista Kultúráért kitüntető jelvény
 +
 
 +
== Képgaléria ==
 +
<Gallery widths="300px" heights="300px">
 +
Fájl:Nyiri lajos 19731027 800p.jpg|Elismerő Oklevél arról, hogy New Yorkban nemzetközi táncversenyen döntőbíró volt. A hagyaték oklevél Felczánné Nyíri Mária, a táncpedagógus leányának tulajdona.
 +
Fájl:Nyiri lajos 19820612 800p.jpg|Az Osztrák Táncpedagógusok Szövetsége Dicsérő Oklevele. A hagyaték oklevél Felczánné Nyíri Mária, a táncpedagógus leányának tulajdona.
 +
Fájl:Nyiri lajos 19820621 800p.jpg|A Magyar Táncművészek Szövetségének elnöksége társastánc-pedagógus nívódíja. A hagyaték oklevél Felczánné Nyíri Mária, a táncpedagógus leányának tulajdona.
 +
</Gallery>
 +
 
 +
[[Kategória: Személyek]]
 +
[[Kategória: Gyomaendrőd]]
 +
[[Kategória: Pedagógusok]]

A lap jelenlegi, 2021. március 14., 10:37-kori változata

táncpedagógus

Élete

A kép Felczánné Nyíri Mária, a táncpedagógus leánya tulajdona

Lajos bácsi, ahogyan az országban sokan csak így ismerték és szólították, azon táncpedagógusok közé tartozott, akik megteremtették a modern kori társastánctanítást, elindították Magyarországon a versenytánc mozgalmat. Munkássága eredményeként alakult ki és fejlődött az 1960-as évek végén Békés megyében a társastánc mozgalom. 1972-ben, idősödő kora ellenére, vállalta el a táncpedagógus nélkül maradt – még csak néhány hónapja létező – gyomai táncklub vezetését. Kiváló pedagógiai adottságai, szervező készsége folytán hamar megerősödött és fejlődésnek indult a maroknyi táncos közösség. Néhány év múltán nemcsak klubközi versenyek győztesei, hanem országos bajnokságok ezüst és bronzérmes párjai is nevelkedtek a táncklubban. Lajos bácsi gyomaendrődi munkásságának tíz éve alatt megszilárdult a táncklub és egyre nagyobb népszerűségre tett szert. Évente több és több gyermek iratkozott be a társastánc klubba, külföldi kapcsolatok jöttek létre, az egyéni versenyzés mellett megjelent a csoportos, formációs táncok műfaja. Ez utóbbiban elért eredményekért 1982-ben – Lajos bácsi Gyomaendrődről búcsúzásának évében – Nívó-díjban részesült a klub. Tanítónkkal a Gyomaendrődön töltött éveket követően sem szakadt meg a kapcsolatunk. Ő mindig atyai szeretettel gondolt volt tanítványaira, figyelemmel kísérte a táncklub sorsát. Mindig szívesen elfogadta a rendezvényeinkre szóló meghívást és őszinte büszkeséggel töltötte el táncosaink sikere. A húsz éves évfordulón megható szavakkal méltatta a jubileumot, s örömmel beszélgetett a régi ismerősökkel, volt táncosokkal; de már a tavalyi negyed százados évfordulón betegsége miatt nem tudott részt venni. A magnóról bejátszott megható üdvözlete és jókívánságai még most is fülünkbe csengenek. Fájó a tudat, hogy e szavak egy kiváló mester, egy talpig becsületes, gyerekeket, embereket szerető, önzetlen táncpedagógus búcsúzó szavai voltak tanítványaitól, a gyomaendrődi táncszerető közönségtől.

Nyíri Lajos, a gyomaendrődi RUMBA táncklub egykori klubvezető táncpedagógusa 1998. április 7-én, életének 84. évében hunyt el. Halálával nemcsak egy kiváló táncmester, hanem egy nagyszerű ember is eltávozott közülünk.

Elismerései

Képgaléria

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök