Petőfi Sándor-emléktábla (Okány)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Új oldal, tartalma: „Petőfi Sándor okányi látogatása emlékére 1956-ban táblát avatták a településen. == Az emléktábla == '''Helye:''' az Okányi Általános Iskola fal…”)
a (Kiegészítés)
 
(Egy közbeeső változat nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
-
Petőfi Sándor okányi látogatása emlékére [[1956|1956-ban]] táblát avatták a településen.
+
[[Petőfi Sándor (1823–1849)|Petőfi Sándor]] okányi látogatása emlékére [[1956|1956-ban]] táblát avatták a településen.
== Az emléktábla ==
== Az emléktábla ==
 +
[[Fájl:Petofi emlektabla Okany.jpg|bélyegkép|300px|Emléktábla]]
'''Helye:''' az Okányi Általános Iskola falán (Okány, Kossuth u. 5–9.)
'''Helye:''' az Okányi Általános Iskola falán (Okány, Kossuth u. 5–9.)
13. sor: 14. sor:
== Petőfi Okányban ==
== Petőfi Okányban ==
-
Petőfi okányi tartózkodásáról Kerényi Frigyesnek írt levelében számolt be: ''„Klasszikus nép a magyar kocsmáros, barátom. Fizetned kell, hogy szóljon hozzád egy-két szót, enni pedig fizetésért sem ád. Nem a. Ha kérsz tőle valamit, azt mondja, hogy nincs, vagy hogy ő biz ezért nem rak tüzet. Így jártam Bihar megye két helységében, Okányban és Körösladányban. Ettem is, nem is.”''
+
Petőfi okányi tartózkodásáról Kerényi Frigyesnek írt levelében számolt be: ''„Ha az Alföldön utazik az ember, s sáron kivül még a korcsmárosokkal is meggyül a baja. Klasszikus nép a magyar kocsmáros, barátom. Fizetned kell, hogy szóljon hozzád egy-két szót, enni pedig még fizetésért sem ád. Nem a. Ha kérsz tőle valamit, azt mondja, hogy nincs, vagy ő biz ezért nem rak tüzet. Így jártam Bihar-megye két helységében. Okányban és Körös-Ladányon. Ettem is, nem is; azt adtak, ami nekik tetszett, nem amit kértem, s ezt is úgy tették elém, mintha isten irgalmából adnák. De nem boszankodtam, sőt jól esett, igen, jól esett, mert ebből is láttam, hogy a magyar restel szolgálni, hogy nem termett szolgaságra, az angyalát is!”'' – Úti levelek Kerényi Frigyeshez (Pest, junius 25. 1847.)
 +
 
 +
== Lásd még ==
 +
* [[Petőfi Sándor (1823–1849)]]
== Forrás ==
== Forrás ==
-
* Házi Albert: Okány krónikája : a kezdetektől napjainkig. Okány : Községi Tcs., 1984. 71. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
+
* Petőfi Sándor: [https://mek.oszk.hu/06100/06125/html/petofiu0002.html Útirajzok. Budapest : Neumann Kht., 2002] (Látogatva: 2021. 08. 26.)
[[Kategória:Okány]]
[[Kategória:Okány]]
[[Kategória:Emléktáblák]]
[[Kategória:Emléktáblák]]
[[Kategória:1848/49]]
[[Kategória:1848/49]]
 +
[[Kategória:Petőfi 200]]

A lap jelenlegi, 2022. december 30., 14:18-kori változata

Petőfi Sándor okányi látogatása emlékére 1956-ban táblát avatták a településen.

Tartalomjegyzék

Az emléktábla

Emléktábla

Helye: az Okányi Általános Iskola falán (Okány, Kossuth u. 5–9.)

Anyaga: fehér márvány

Mérete:

Átadás dátuma: 1956. június 10.

Szövege: Petőfi Sándor 1847 jun. 10-én Okányban járt. Útja emlékére a táblát állitotta az ált. isk. irodalmi szakköre 1956. VI. 10.

Petőfi Okányban

Petőfi okányi tartózkodásáról Kerényi Frigyesnek írt levelében számolt be: „Ha az Alföldön utazik az ember, s sáron kivül még a korcsmárosokkal is meggyül a baja. Klasszikus nép a magyar kocsmáros, barátom. Fizetned kell, hogy szóljon hozzád egy-két szót, enni pedig még fizetésért sem ád. Nem a. Ha kérsz tőle valamit, azt mondja, hogy nincs, vagy ő biz ezért nem rak tüzet. Így jártam Bihar-megye két helységében. Okányban és Körös-Ladányon. Ettem is, nem is; azt adtak, ami nekik tetszett, nem amit kértem, s ezt is úgy tették elém, mintha isten irgalmából adnák. De nem boszankodtam, sőt jól esett, igen, jól esett, mert ebből is láttam, hogy a magyar restel szolgálni, hogy nem termett szolgaságra, az angyalát is!” – Úti levelek Kerényi Frigyeshez (Pest, junius 25. 1847.)

Lásd még

Forrás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök