Gyóni Géza (1884–1917)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Kategória beillesztése)
(Ell+jav)
1. sor: 1. sor:
-
költő
+
költő, újságíró
-
'''Gyónon (Pest megye) született '''1884'''. [[június 25.|június 25]]-én.''' '''Eredeti neve Áchim Géza''', a Gyóni nevet szülőfalujáról vette fel. '''A család [[Békéscsaba|békéscsabai]] eredetű, a költő másod-unokatestvére a legendás hírű paraszt-politikusnak, [[Áchim L(iker) András (1871-1911)|Áchim Andrásnak]].''' Apja, Áchim Mihály, Gyón község evangélikus lelkésze volt. Édesanyját - aki hat gyermeknek adott életet - tízéves korában vesztette el.
+
== Élete ==
-
Gyóni Géza '''gyermekkorát a szülői házban töltötte'''. '''[[1894]]-ben került Szarvasra''', ahol apai nagybátyja, Áchim Ádám evangélikus esperes gondjaira bízva '''végezte el a gimnázium I-VI. osztályát'''. Szarvason Kemény Gáborral együtt diáklapot szerkesztett Sic itur ad astra címmel. A nagybácsi halála után, '''[[1900]] szeptemberében került Csabára'''. Középiskolai tanulmányait a város gimnáziumában fejezte be, '''[[1902]]-ben tett érettségi vizsgát'''. Gyóni '''költői fejlődésében jelentős szerepet játszott a [[Rell Lajos (1874-1952)|Rell Lajos]] által irányított Önképzőkör'''. Számos önképzőköri dicséret, iskolai szereplés és országos nyilvánosság (az Új Idők-ben és a Képes Családi Lapok-ban jelentek meg versei) fűződött a békéscsabai évekhez.  
+
'''Gyónon (Pest megye) született 1884. június 25-én. Eredeti neve Áchim Géza''', a Gyóni nevet szülőfaluja nyomán vettel fel az első kötete megjelenését követően. A család békéscsabai eredetű, a költő '''másod-unokatestvére Áchim Andrásnak'''. '''Apja, Áchim Mihály''', Gyón község evangélikus lelkésze volt. '''Édesanyját, Becker (Bekker) Gizellát''' tízéves korában vesztette el.  
-
Tanulmányait a pozsonyi evangélikus teológiai akadémián folytatta. Másodéves teológus korában munkatársa volt a Nyugat-magyarországi Híradónak ([[1903]]), s '''[[1904]] januárjában megjelent első kötete Versek címmel'''. A teológiáról azonban öngyilkossági kísérlete miatt -mely máig tisztázatlan amerikai párbaj következménye volt - távoznia kellett.  
+
Gyóni Géza gyermekkorát a szülői házban töltötte, Gyónon végezte el az elemi iskolát. '''1894-ben került Szarvasra''', ahol apai nagybátyja, Áchim Ádám evangélikus esperes gondjaira bízva - és a parókián lakva - '''végezte el a Szarvasi Evangélikus Gimnázium I-VI. osztályát'''. A lelkész fiaként Géza is papnak tanult. Az 1896/97-es tanévtől kezdve öccse, Mihály is Szarvasra került a nagybácsihoz. Szarvason Kemény Gáborral együtt '''diáklapot szerkesztett''' „Sic itur ad astra” címmel, mely először közölt Gyóni-verset. Géza lelkesen elkezdte egy fekete noteszba feljegyezni írásait.
-
Felépülése után Gyónón volt jegyző gyakornok. Itt lapot indított Alsódabas és Vidéke címmel, melyet másfél év múlva anyagi gondok miatt kénytelen volt beszüntetni. [[1906]]-tól [[1908]]-ig Budapesten közigazgatási tanfolyamot végzett. '''[[1910]]-től újságírással foglalkozott''': a Soproni Napló, majd a Sopron című lap szerkesztője lett. '''Közben [[1909]]-ben és [[1912]]-ben néhány hónapra behívták katonának.''' [[1913]] februárjában Szabadkára, a Bácskai Hírlaphoz került segédszerkesztőnek, emellett pedig a Színházi Újság szerkesztőjeként tevékenykedett.  
+
A nagybácsi halálát követően a diákkamrába lettek elszállásolva. Azonban apjuk nem szerette volna, hogy ez a légkör megrontsa gyermekeit – mint Petőfi Zoltánt -, ezért '''1900 szeptemberében Csabára kerültek'''. Géza a Vidovszky Béla, gyomai jegyző házában lakott. A család csabai rokona, Áchim Károly a gimnáziumban volt tornatanár. Barátaival diákbandát alapított, ahol ő volt a brácsás. Az együttest szívesen hívták esküvőkre, névnapokra, ahonnan pénzt sosem fogadtak el, a vacsora miatt azonban szívesen zenéltek. A csapat a „Zöldfa” vendéglő eloltásában is segítettek. Az iskolában padtársa Szolár Ferenc volt, osztályfőnöke dr. Rell Lajos.
-
'''[[1914]]. [[augusztus l.|augusztus l]]-jén''', mint a korneuburgi pionírezred póttartalékos közlegénye, '''indult el a lengyelországi Przemyslbe'''. Kezdetben hatottak rá a háborús propaganda szólamai, később azonban egyre jobban kiábrándult a háborúból, és '''a harctéren szenvedő katonák kétségbeesését és vágyait szólaltatta meg verseiben'''. '''[[1915]]-ben orosz fogságba esett''', s a krasznojarszki fogolytáborba került. '''Háborodott elmével halt meg 33. születésnapján [[1917]]. [[június 25.|június 25]]-én a szülőföldjétől távol eső fogolytáborban.'''
+
Gyóni '''költői fejlődésében jelentős szerepet játszott a Rell Lajos által irányított Önképzőkör''', bár kezdetben nem arat sikert, a Március idusán c. verse hozott számára dicsőséget.  1901 májusában Budapesten országos középiskolai tornaversenyen indult szertornából, de eredményt nem ért el. Adománygyűjtési feladatokat is kapott (szuplikáció) országszerte. Bár október 6-án nem emlékezhettek meg az aradi vértanúk kivégzéséről, Rell tanár úr támogatásával Géza elszavalta a „Márciustól-Októberig” című versét. A Rudolf-Főgimnázium-avató ünnepségén Géza és Katona Sándor adta elő a „Marót bán” című jelenetet.  
-
Emlékét több helyen őrzi Békéscsaba: az [[Auróra Kör|Aurora Kör]] indítványára [[1927]]-ben, halálának 10. évfordulója alkalmából utcát neveztek el róla. A Rudolf Gimnázium falán az [[1930]]-as években elhelyezett emléktábla az egykori tanítvány emléke előtt tiszteleg. Az [[1975]]-ben felavatott szoborsétányon Pátzay Pál Gyónit ábrázoló alkotása tekinthető meg. [[1992]]-ben a [[Munkácsy Mihály Múzeum|Munkácsy Mihály Múzeumban]] kiállítást rendeztek emlékére.
+
Középiskolai tanulmányait '''a Békéscsabai Evangélikus Gimnáziumában''' fejezte be, '''1902-ben jelesre érettségizett'''. Számos önképzőköri dicséret, iskolai szereplés és országos nyilvánosság (a Képes Családi Lapok-ban és az Új Idők-ben és jelentek meg versei, utóbbira fogadást is kötött) fűződött a békéscsabai évekhez.
-
== Művei ==
+
Tanulmányait '''1902 szeptemberétől a pozsonyi evangélikus teológiai akadémián folytatta'''. Másodéves teológus korában '''korrektor munkatársa volt a Nyugat-magyarországi Híradónak (1903), s 1904 januárjában megjelent első kötete Versek címmel'''. Teológiai tanulmányait apjára való tekintettel folytathatta öngyilkossági kísérlete (1904. január 24.) ellenére - mely máig tisztázatlan amerikai párbaj következménye volt. Ugyan beiratkozott a következő tanévre is, de mivel nem szerzett kollokviumot, '''1905. augusztus 20-án a Theológiai Akadémia elbocsátotta'''.
 +
Felépülése után egyértelművé vált számára, hogy nem szolgálhatja Istent, ezért a hazát kívánja szolgálni. '''Gyónón lett jegyző gyakornok. Itt lapot indított Alsódabas és Vidéke címmel''', melyet másfél év múlva anyagi gondok miatt kénytelen volt beszüntetni. 1906-tól 1908-ig '''Budapesten közigazgatási tanfolyamot végzett'''. Időközben megbánja, hogy a közhivatali pályát választotta. Szívesen ír verseket, melyeket megjelentet Kiss József „A Hét” című folyóiratban, de írásai megjelentek az Új Időkben és a Pesti Naplóban is. Költői stílusára jelentős hatással volt, amikor '''1907-ben Boszniába került póttartalékosnak'''. Az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregének viszontagságai megviselik, pacifista érzéseket fogalmazott meg. '''1910-től újságírással kezdett foglalkozni''': több ízben a Soproni Napló, majd a Sopron című  napi-, később hetilap szerkesztője lett. Még '''1909-ben, valamint 1912-ben néhány hónapra behívták katonának'''. Az élmények antimilitarista szemléletű költeményeket eredményeztek. Erőteljes hatással volt írásaira Ady Endre, '''„az Ady fémjelezte modernség egyik legjellegzetesebb alakja”'''-ként emlegették. '''1913 februárjában Szabadkára''', a Bácskai Hírlaphoz '''került''' segédszerkesztőnek, emellett pedig a Színházi Újság szerkesztőjeként tevékenykedett.
 +
 +
'''1914. augusztus 1-jén''', mint a korneuburgi pionírezred póttartalékos közlegénye, '''indult el a lengyelországi Przemyslbe'''. '''Kezdetben hatottak rá a háborús propaganda szólamai''', ő maga is a háborúra buzdított – szembefordulva Ady háború ellenzésével. Gyóni ünnepelt magyar költő lett. Később a háborús élmények hatására, valamint a halál megtapasztalását követően '''egyre jobban kiábrándult a háborúból, és a harctéren szenvedő katonák kétségbeesését, illetve vágyait szólaltatta meg verseiben'''. Kifejezte a gyűlöletet azokkal szemben, akik otthon maradtak a háború idején a "Csak egy éjszakára…" című művével, ami aztán igazán népszerűvé tette. A fronton '''a Tábori Újság közli írásait. 1915-ben orosz fogságba esett''', s a krasznojarszki fogolytáborba került. Utolsó írásaiban az orosz forradalom pártolása is megjelenik (Egy gyöngéd lelkű grófnőhöz, Fogoly honvéd testamentuma). '''Háborodott elmével halt meg 33. születésnapján 1917. június 25-én a szülőföldjétől távol eső orosz fogolytáborban.''' Temetésére június 27-én került sor, a szertartást német evangélikus lelkész végezte, búcsúbeszédet Zalán Gyula országgyűlési képviselő mondott.
 +
 +
== Emlékezete ==
 +
* 1901-ben osztálytársa Vidovszky Béla olajfestményt készített Gyóni Gézáról. A kép lelőhelye 1983-ig ismeretlen volt, a Békés Megyei Népújság hirdetésének köszönhetően került elő, a Munkácsy Múzeumban nyíló emlékkiállításon került kiállításra.
 +
 +
* Az Aurora Kör indítványára 1927-ben, halálának 10. évfordulója alkalmából utcát neveztek el róla.
 +
 +
* Az 1975-ben felavatott szoborsétányon Pátzay Pál Gyónit ábrázoló alkotása tekinthető meg. 1992-ben a Munkácsy Mihály Múzeumban kiállítást rendeztek emlékére.
 +
 +
== Emléktáblái ==
 +
Gyóni Géza-emléktáblát az ország különböző pontjain, de még a határon túl is találhatunk:
 +
* Szabadka (1917. november 29.) – egykori lakhelyén.
 +
* Sopron (1918. december 7.) – lakott az épületben.
 +
* Békéscsaba (1922. október 22.) - a Békéscsabai Evangélikus Gimnázium falán.
 +
* Szarvas (1927. május 25.) - a szarvasi gimnázium falán.
 +
* Dabas-Gyón (1927. június 26.) – szülőházán (Luther u. 14.). Itt 1918 és 1927 között egy másik Gyóni-emléktábla volt.
 +
* Dabas-szőlő (1927. június 26.) - a Parragh-pincénél; a kecskeméti Kossuth-szobor avatását ünnepelte itt társaival.
 +
* Budapest, 7. kerület (1932. június 19.) - lakott a Damjanich u. 28/a alatti házban.
 +
* Budapest, Ferencváros-Tisztviselőtelepi Ref. Gyülekezet Emlékezet Templomának díszhelye (1947. június 1.)
 +
* Békéscsaba, Andrássy-Gyóni utca sarkán (1984 júniusa)
 +
* Przemysl (2010. június 6.)
 +
 +
== Művei ==
* Az élet szeretője. Budapest: Szépirod. K., 1984. p. 229.
* Az élet szeretője. Budapest: Szépirod. K., 1984. p. 229.
* Csak egy éjszakára. Válogatott versek. Budapest: Szépirod. K., 1959. p. 237. Több kiad.
* Csak egy éjszakára. Válogatott versek. Budapest: Szépirod. K., 1959. p. 237. Több kiad.
25. sor: 50. sor:
* Versek. Béke, háború, fogság. Budapest: Athenaeum, 1923. p. 196. Több kiad.  
* Versek. Béke, háború, fogság. Budapest: Athenaeum, 1923. p. 196. Több kiad.  
* Versek. Pozsony: Wigand ny., 1904. p. 143.
* Versek. Pozsony: Wigand ny., 1904. p. 143.
 +
* [http://mek.oszk.hu/00600/00664/00664.htm Gyóni Géza összes versei a MEK-oldalán]
-
== Kapcsolódó irodalom ==
+
== Források ==
-
 
+
* A béke katonája : írások, visszaemlékezések Gyóni Gézáról. szerk.: Valentyik Ferenc. Lakitelek : Antológia Kiadó, 2014. 325-327. p Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
-
* Balogh István: Gyóni Géza szibériai életrajza. Budapest: A Szerző, 1927. p. 192.
+
* A békéscsabai ág. h. ev. Rudolf-Főgumnázium LVII. értesítője az 1922/23. iskolai évről. Közzéteszi: Rell Lajos. Békéscsaba : Körösvidék, 1923. 3-4. p  Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
 +
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/Szarvas_33225_agostai_gimnazium_33299_1926/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=10&layout=s A szarvasi ág. h. ev. gimnázium értesítője az 1926/27. iskolai évről. Közzéteszi: Saskó Samu. Szarvas : Gimn., 1926. 11-20. p] (Látogatva: 2017.08.25.)
 +
* Balogh István: Gyóni Géza szibériai életrajza. Budapest: A Szerző, 1927. p. 192. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
* Beck Zoltán: Gyóni Géza diákévei Békés megyében. A csabai évek. In: Békés Megyei Népújság. 19. évf. (1964. május 17.) 114. sz. p. 9.
* Beck Zoltán: Gyóni Géza diákévei Békés megyében. A csabai évek. In: Békés Megyei Népújság. 19. évf. (1964. május 17.) 114. sz. p. 9.
* Beck Zoltán: Gyóni Géza diákévei Békés megyében. A szarvasi évek. In: Békés Megyei Népújság. 19. évf. (1964. május 10.) 108. sz. p. 8.
* Beck Zoltán: Gyóni Géza diákévei Békés megyében. A szarvasi évek. In: Békés Megyei Népújság. 19. évf. (1964. május 10.) 108. sz. p. 8.
-
* Benedek Marcell: Magyar irodalmi lexikon. 1. köt. Budapest: Akadémiai K., 1963. p. 415.
+
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1983_05/?pg=98&layout=s Békés Megyei Népújság, 38. évf. 112. szám, 1983. május 13. 3.p] (Látogatva: 2017.08.28.)
 +
* Benedek Marcell: Magyar irodalmi lexikon. 1. köt. Budapest: Akadémiai K., 1963. 415. p Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
* Fábián Miklós: Gyóni Géza, 1884-1917. Tanulmány és bibliográfia. Dabas: Dabas Nagyközs. Tanács, PMKK., 1984. p. 126.
* Fábián Miklós: Gyóni Géza, 1884-1917. Tanulmány és bibliográfia. Dabas: Dabas Nagyközs. Tanács, PMKK., 1984. p. 126.
* Fábián Miklós: Gyóni Géza, 1884-1917. Tanulmány és bibliográfia. Dabas: Dabas Nagyközs. Tanács,PMKK., 1984. p. 5., 8., 9. tábla (Kép)
* Fábián Miklós: Gyóni Géza, 1884-1917. Tanulmány és bibliográfia. Dabas: Dabas Nagyközs. Tanács,PMKK., 1984. p. 5., 8., 9. tábla (Kép)
 +
* Fischer Edit: Gyóni Géza szarvasi és békéscsabai diákévei In. „Ez a mi munkánk” : a békéscsabai Rózsa Ferenc Gimnázium és Szakközépiskola KISZ érdeklődési körének (Kner Imre Tudományos Diáktársaság) dolgozatai. szerk.: Papp János. Békéscsaba, 1972. 7-16. p Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
* Gulyás Pál: Magyar írók élete és munkái. 1. köt. Budapest: Magyar Könyvtárosok és Levéltárosok Egyes., 1990. p. 57-62. (Áchim Géza)
* Gulyás Pál: Magyar írók élete és munkái. 1. köt. Budapest: Magyar Könyvtárosok és Levéltárosok Egyes., 1990. p. 57-62. (Áchim Géza)
* Gyóni Géza: Az élet szeretője. Budapest: Szépirod. K., 1984. p. 3. (Kép)
* Gyóni Géza: Az élet szeretője. Budapest: Szépirod. K., 1984. p. 3. (Kép)
* Gyóni Géza: Lengyel mezőkön, tábortűz mellett. Budapest: Orsz. Hadsegélyező Biz., 1915. Előzéklap (Kép)
* Gyóni Géza: Lengyel mezőkön, tábortűz mellett. Budapest: Orsz. Hadsegélyező Biz., 1915. Előzéklap (Kép)
 +
* Gyóni Ferenc: „Az én utam” In. A béke katonája: írások, visszaemlékezések Gyóni Gézáról. szerk.: Valentyik Ferenc. Lakitelek : Antológia Kiadó, 2014. 7-30. p
 +
* Hegedűs Géza: Arcképvázlatok : száz magyar író. Budapest : Móra Ferenc Könyvkiadó, 1980. 248-250.p
* Kenyeres Ágnes: Magyar életrajzi lexikon. 1. köt. Budapest: Akadémiai K., 1967. p. 639.
* Kenyeres Ágnes: Magyar életrajzi lexikon. 1. köt. Budapest: Akadémiai K., 1967. p. 639.
* Kispéter András: Gyóni Géza kálváriája. In: Irodalomtörténet. 47. évf. (1985.) 1. sz. p. 61-78.
* Kispéter András: Gyóni Géza kálváriája. In: Irodalomtörténet. 47. évf. (1985.) 1. sz. p. 61-78.
* Költő a viharban. Gyóni Gézáról. Syposs Zoltán: Alkonyi órák. Életrajzok. Budapest: Szépirod. K., 1980. p. 32-53.
* Költő a viharban. Gyóni Gézáról. Syposs Zoltán: Alkonyi órák. Életrajzok. Budapest: Szépirod. K., 1980. p. 32-53.
 +
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/NapiHirek_1927_05_2/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22%2Beml%C3%A9kt%C3%A1bla&pg=142&layout=s Napi Hírek, 1927. május 21.] (Látogatva: 2017.08.25.)
* Papp János: Gyóni Géza szarvasi és csabai évei. In: Békés Megyei Népújság. 25. évf. (1970. március 18.) 65.sz. p. 5.
* Papp János: Gyóni Géza szarvasi és csabai évei. In: Békés Megyei Népújság. 25. évf. (1970. március 18.) 65.sz. p. 5.
 +
 +
== Kapcsolódó irodalom ==
 +
* … de miért éppen Gyóni Géza? In. "Előüzent Ferenc Jóska" : tallózás első világháború emlékek között. Békéscsaba : Munkácsy Mihály Múzeum, 2014. 37-53.p
 +
* [https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/Kapu_2013_09/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=58&layout=s Csohány János: Gyóni Géza ébresztése In. Kapu, 25. évf. 9. szám, 2013. szeptember. 57-60. p]
 +
* [https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/Szephalom_23/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=372&layout=s Csohány János: Gyóni Géza ébresztése. In. Széphalom 23. kötet, 2013. 371-378. p]
 +
* [https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/Honismeret_1977/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=335&layout=s Fábián Miklós: A Gyóni Géza Baráti Kör In. Honismeret, 4. évf. 5. szám, 1977. 54.p]
 +
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_PEST_Studia_03/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=402&layout=s G. Sin Edit: Gyóni Géza Pest megyében és Budapesten töltött évei (1906-1910) In. Studia Comitatensia 3. : tanulmányok Pest megye múzeumaiból. szerk.: Ikvai Nándor. Szentendre : Pest megyei Múzeumok Igazgatósága, 1975. 401 - 432.p]
 +
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/EvangelikusMonografiak_036/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=98&layout=s Gyóni Géza In. Szigethy Lajos: Luther lelke : hangulatképek a lutheránus magyarság multjából. 2. kötet. Budapest : Evangélikus Tanáregyesület, 1927.]
 +
* [https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/Honismeret_2007/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=253&layout=s Horváth József: Kilencven éve halt meg Gyóni Géza In. Honismeret, 35. évf. 3. szám, 2007. 20-21. p]
 +
* [https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/BudapestiSzemle_1915_163/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=137&layout=s Kéki Lajos: A háború magyar énekese]
 +
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/ProtestansTanugyiSzemle_1944/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=174&layout=s Kemény Gábor: Gyóni Géza emléke In. Protestáns Tanügyi Szemle, 18. évf. 7. szám, 1944. július.]
 +
* [https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/IrodalomTortenet_1985/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=62&layout=s Kispéter András: Gyóni Géza kálváriája In. Irodalomtörténet, 17. évf. 1. szám, 1985. 61-78. p]
 +
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/Evangelikus_Naptar_1967/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=116&layout=s Koren Emil: Gyóni Géza In. Evangélikus Naptár, 1967. 115-118. p]
 +
* [https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/HadtortenelmiKozlemenyek_2008/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=108&layout=s Kovács László: Gyóni Géza földi maradványainak sorsa. In. Hadtörténelmi Közlemények, 121. évf. 1. szám, 2008.]
 +
* [https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/Honismeret_1993/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=19&layout=s Kovássy Zoltán: Gyóni Géza emlékére In. Honismeret, 21. évf. 1. szám, 1993. 18-19. p]
 +
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/ORSZ_PIMU_Pimkonyvei_01_tenyek/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=154&layout=s R. Takács Olga: Gyóni Géza kultusza szülőföldjén a hatvanas-hetvenes években. In. Tények és legendák – tárgyak és ereklyék : a Petőfi Irodalmi Múzeum és az MTA Irodalomtudományi Intézete Kultusztörténeti Kutató Csoportja közös konferenciájának megszerkesztett anyaga. szerk.: Kalla Zsuzsa. 153-162.p]
 +
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/Eletunk_1964/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=319&layout=s Smidt Lajos: Gyóni Géza levele. In. Életünk : irodalmi és művészeti antológia. 1964. II. kötet. 148-150.p]
 +
* [https://library.hungaricana.hu/hu/view/IrodalmiSzemle_1984/?query=%22gy%C3%B3ni%20g%C3%A9za%22&pg=697&layout=s Turczel Lajos: Gyóni Géza In. Irodalmi Szemle, 27. évf. 7. szám, 1984. szeptember. 642-649.p]
[[Kategória:Békéscsaba]]
[[Kategória:Békéscsaba]]
46. sor: 97. sor:
[[Kategória:Békéscsabai Százak]]
[[Kategória:Békéscsabai Százak]]
[[Kategória:Irodalmárok]]
[[Kategória:Irodalmárok]]
 +
[[Kategória:Újságírók]]
[[Kategória:Szarvas]]
[[Kategória:Szarvas]]
[[Kategória:Személyek]]
[[Kategória:Személyek]]

A lap 2017. augusztus 29., 12:19-kori változata

költő, újságíró

Tartalomjegyzék

Élete

Gyónon (Pest megye) született 1884. június 25-én. Eredeti neve Áchim Géza, a Gyóni nevet szülőfaluja nyomán vettel fel az első kötete megjelenését követően. A család békéscsabai eredetű, a költő másod-unokatestvére Áchim Andrásnak. Apja, Áchim Mihály, Gyón község evangélikus lelkésze volt. Édesanyját, Becker (Bekker) Gizellát tízéves korában vesztette el.

Gyóni Géza gyermekkorát a szülői házban töltötte, Gyónon végezte el az elemi iskolát. 1894-ben került Szarvasra, ahol apai nagybátyja, Áchim Ádám evangélikus esperes gondjaira bízva - és a parókián lakva - végezte el a Szarvasi Evangélikus Gimnázium I-VI. osztályát. A lelkész fiaként Géza is papnak tanult. Az 1896/97-es tanévtől kezdve öccse, Mihály is Szarvasra került a nagybácsihoz. Szarvason Kemény Gáborral együtt diáklapot szerkesztett „Sic itur ad astra” címmel, mely először közölt Gyóni-verset. Géza lelkesen elkezdte egy fekete noteszba feljegyezni írásait.

A nagybácsi halálát követően a diákkamrába lettek elszállásolva. Azonban apjuk nem szerette volna, hogy ez a légkör megrontsa gyermekeit – mint Petőfi Zoltánt -, ezért 1900 szeptemberében Csabára kerültek. Géza a Vidovszky Béla, gyomai jegyző házában lakott. A család csabai rokona, Áchim Károly a gimnáziumban volt tornatanár. Barátaival diákbandát alapított, ahol ő volt a brácsás. Az együttest szívesen hívták esküvőkre, névnapokra, ahonnan pénzt sosem fogadtak el, a vacsora miatt azonban szívesen zenéltek. A csapat a „Zöldfa” vendéglő eloltásában is segítettek. Az iskolában padtársa Szolár Ferenc volt, osztályfőnöke dr. Rell Lajos.

Gyóni költői fejlődésében jelentős szerepet játszott a Rell Lajos által irányított Önképzőkör, bár kezdetben nem arat sikert, a Március idusán c. verse hozott számára dicsőséget. 1901 májusában Budapesten országos középiskolai tornaversenyen indult szertornából, de eredményt nem ért el. Adománygyűjtési feladatokat is kapott (szuplikáció) országszerte. Bár október 6-án nem emlékezhettek meg az aradi vértanúk kivégzéséről, Rell tanár úr támogatásával Géza elszavalta a „Márciustól-Októberig” című versét. A Rudolf-Főgimnázium-avató ünnepségén Géza és Katona Sándor adta elő a „Marót bán” című jelenetet.

Középiskolai tanulmányait a Békéscsabai Evangélikus Gimnáziumában fejezte be, 1902-ben jelesre érettségizett. Számos önképzőköri dicséret, iskolai szereplés és országos nyilvánosság (a Képes Családi Lapok-ban és az Új Idők-ben és jelentek meg versei, utóbbira fogadást is kötött) fűződött a békéscsabai évekhez.

Tanulmányait 1902 szeptemberétől a pozsonyi evangélikus teológiai akadémián folytatta. Másodéves teológus korában korrektor munkatársa volt a Nyugat-magyarországi Híradónak (1903), s 1904 januárjában megjelent első kötete Versek címmel. Teológiai tanulmányait apjára való tekintettel folytathatta öngyilkossági kísérlete (1904. január 24.) ellenére - mely máig tisztázatlan amerikai párbaj következménye volt. Ugyan beiratkozott a következő tanévre is, de mivel nem szerzett kollokviumot, 1905. augusztus 20-án a Theológiai Akadémia elbocsátotta.

Felépülése után egyértelművé vált számára, hogy nem szolgálhatja Istent, ezért a hazát kívánja szolgálni. Gyónón lett jegyző gyakornok. Itt lapot indított Alsódabas és Vidéke címmel, melyet másfél év múlva anyagi gondok miatt kénytelen volt beszüntetni. 1906-tól 1908-ig Budapesten közigazgatási tanfolyamot végzett. Időközben megbánja, hogy a közhivatali pályát választotta. Szívesen ír verseket, melyeket megjelentet Kiss József „A Hét” című folyóiratban, de írásai megjelentek az Új Időkben és a Pesti Naplóban is. Költői stílusára jelentős hatással volt, amikor 1907-ben Boszniába került póttartalékosnak. Az Osztrák-Magyar Monarchia hadseregének viszontagságai megviselik, pacifista érzéseket fogalmazott meg. 1910-től újságírással kezdett foglalkozni: több ízben a Soproni Napló, majd a Sopron című napi-, később hetilap szerkesztője lett. Még 1909-ben, valamint 1912-ben néhány hónapra behívták katonának. Az élmények antimilitarista szemléletű költeményeket eredményeztek. Erőteljes hatással volt írásaira Ady Endre, „az Ady fémjelezte modernség egyik legjellegzetesebb alakja”-ként emlegették. 1913 februárjában Szabadkára, a Bácskai Hírlaphoz került segédszerkesztőnek, emellett pedig a Színházi Újság szerkesztőjeként tevékenykedett.

1914. augusztus 1-jén, mint a korneuburgi pionírezred póttartalékos közlegénye, indult el a lengyelországi Przemyslbe. Kezdetben hatottak rá a háborús propaganda szólamai, ő maga is a háborúra buzdított – szembefordulva Ady háború ellenzésével. Gyóni ünnepelt magyar költő lett. Később a háborús élmények hatására, valamint a halál megtapasztalását követően egyre jobban kiábrándult a háborúból, és a harctéren szenvedő katonák kétségbeesését, illetve vágyait szólaltatta meg verseiben. Kifejezte a gyűlöletet azokkal szemben, akik otthon maradtak a háború idején a "Csak egy éjszakára…" című művével, ami aztán igazán népszerűvé tette. A fronton a Tábori Újság közli írásait. 1915-ben orosz fogságba esett, s a krasznojarszki fogolytáborba került. Utolsó írásaiban az orosz forradalom pártolása is megjelenik (Egy gyöngéd lelkű grófnőhöz, Fogoly honvéd testamentuma). Háborodott elmével halt meg 33. születésnapján 1917. június 25-én a szülőföldjétől távol eső orosz fogolytáborban. Temetésére június 27-én került sor, a szertartást német evangélikus lelkész végezte, búcsúbeszédet Zalán Gyula országgyűlési képviselő mondott.

Emlékezete

Emléktáblái

Gyóni Géza-emléktáblát az ország különböző pontjain, de még a határon túl is találhatunk:

Művei

Források

Kapcsolódó irodalom

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök