Doboz

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Hivatkozás beillesztése az ajánlott irodalomhoz)
(Története fejezet létrehozása)
1. sor: 1. sor:
 +
== Története ==
 +
 +
Az írásos emlékek Doboz nevét először 1075-ben említik. Doboz a XV. század elejétől 1566-ig a gyulai uradalomhoz tartozott. A település lakosai a középkorban főként állattenyésztéssel foglalkoztak. A dinnyetermesztés a XVII. században jelent meg a település gazdasági életében. Doboz már a XVI. században református község volt. Az 1685. évi pusztítás után a lakatlanná vált faluban a lakosok csak 1713-ban telepedtek meg újra. Doboz 1798-ban került a Wenckheim család birtokába. A Wenkheim család nevéhez még napjainkban is több épület köthető. 1884-ben cselédek és napszámosok Olvasókört alapítottak.
 +
Bartók Béla 1906-ban és 1917-ben népdalokat gyűjtött a településen. Illyés Gyula felesége [http://www.kozmutza.hu/magunkrol/kozmutza_flora.php Kozmutza Flóra] 1938-tól végzett öt éven át Doboz községben, nyári szabadsága idején, falusi nincstelenek gyermekein összehasonlító pszichológiai vizsgálatokat. Ennek a vizsgálatnak egy része megjelent Illyés Gyula Lélek és kenyér című művében.
 +
== Kapcsolódó irodalom ==
== Kapcsolódó irodalom ==

A lap 2011. október 3., 15:21-kori változata

Története

Az írásos emlékek Doboz nevét először 1075-ben említik. Doboz a XV. század elejétől 1566-ig a gyulai uradalomhoz tartozott. A település lakosai a középkorban főként állattenyésztéssel foglalkoztak. A dinnyetermesztés a XVII. században jelent meg a település gazdasági életében. Doboz már a XVI. században református község volt. Az 1685. évi pusztítás után a lakatlanná vált faluban a lakosok csak 1713-ban telepedtek meg újra. Doboz 1798-ban került a Wenckheim család birtokába. A Wenkheim család nevéhez még napjainkban is több épület köthető. 1884-ben cselédek és napszámosok Olvasókört alapítottak. Bartók Béla 1906-ban és 1917-ben népdalokat gyűjtött a településen. Illyés Gyula felesége Kozmutza Flóra 1938-tól végzett öt éven át Doboz községben, nyári szabadsága idején, falusi nincstelenek gyermekein összehasonlító pszichológiai vizsgálatokat. Ennek a vizsgálatnak egy része megjelent Illyés Gyula Lélek és kenyér című művében.

Kapcsolódó irodalom


Külső hivatkozások

A lap eredeti címe: „http://bekeswiki.bmk.hu/index.php/Doboz
Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök