Wenckheim József Antal (1780–1852)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(A család története)
1. sor: 1. sor:
== A család története ==
== A család története ==
-
A Hunt-Wenckheim család a német-római birodalom egyik legősibb és legnevesebb famíliájának egyike. A család a nevét Thüringia Wenck nevű településéről kapta.   A „Wenck” jelentése birtokszékhely, a „heim”-é pedig: oda való.  A család egyik ága Géza fejedelem idején telepedett le hazánkban.
+
A Hunt-Wenckheim család a német-római birodalom egyik legősibb és legnevesebb famíliájának egyike. A család a nevét Thüringia Wenck nevű településéről kapta. A „Wenck” jelentése birtokszékhely, a „heim”-é pedig: oda való.  A család egyik ága Géza fejedelem idején telepedett le hazánkban.
-
1802-ben I. Ferenc magyar királytól kapta a család egyik ága a grófi címet, Wenckheim József tábornok hősiességéért.   
+
1802-ben I. Ferenc magyar királytól kapta a család egyik ága a grófi címet, [[Wenckheim József]] tábornok hősiességéért.   
-
Báró Harruckern János György 10 évig volt Békés Vármegye főispánja. A Harruckern család leszármazottja Gruber Terézia, aki férjhez ment Wenckheim József tábornokhoz. Ebből a házasságból született 1780-ban gróf Wenckheim József Antal.
+
Báró [[Harruckern János György]] 10 évig volt Békés Vármegye főispánja. A Harruckern család leszármazottja [[Gruber Terézia]], aki férjhez ment [[Wenckheim József]] tábornokhoz. Ebből a házasságból született 1780-ban gróf Wenckheim József Antal.
== Élete ==  
== Élete ==  

A lap 2016. szeptember 19., 17:02-kori változata

A család története

A Hunt-Wenckheim család a német-római birodalom egyik legősibb és legnevesebb famíliájának egyike. A család a nevét Thüringia Wenck nevű településéről kapta. A „Wenck” jelentése birtokszékhely, a „heim”-é pedig: oda való. A család egyik ága Géza fejedelem idején telepedett le hazánkban. 1802-ben I. Ferenc magyar királytól kapta a család egyik ága a grófi címet, Wenckheim József tábornok hősiességéért. Báró Harruckern János György 10 évig volt Békés Vármegye főispánja. A Harruckern család leszármazottja Gruber Terézia, aki férjhez ment Wenckheim József tábornokhoz. Ebből a házasságból született 1780-ban gróf Wenckheim József Antal.

Élete

József Antalnak nagy műveltségű tanítói voltak (Somogyi János, Révai Pál). Tanulmányai befejeztével jegyzői hivatalt vállalt Arad vármegyében. Később átvette Békés, Kígyós, Székudvar és Aradszentmárton uradalmainak vezetését. Birtokait a magas szintű termelés és állattenyésztés jellemezte (arab ló, szarvasmarha, juh, sertés állomány; szélmalom, kőrejáró malom, vízi malom; akácfásítás).

1815-ben dohánykertészeket telepített Újkígyós területére.

A gróf támogatta a szegényeket, jótékonysági intézményeket és adományokkal segítette az 1848/49-es szabadságharcot is. Ő alapította a békési Főgimnáziumot, földterületet adományozott a békési Református Egyháznak.1810 körül Czigler Antal építésszel megépítette ókígyósi kastélyát. Háromszor nősült, feleségei (Klempay Regina Rozália, Feicht Anna, Scherz Krisztina) korán elhunytak. A gróf 1852-ben Pesten hunyt el, Scherz Krisztina mellé temették az ókígyósi családi kriptába.

Forrás

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök