Neumann Gábor (1940–1944)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Külső hivatkozások: Helyesírási hiba javítása)
(Élete: Belső hivatkozás javítása -> Szent István tér)
3. sor: 3. sor:
== Élete ==  
== Élete ==  
-
[[Fájl:Neumann_gabor.jpg|bélyegkép|Neumann Gábor Mihály]]'''Neumann Gábor Mihály [[1940]]. [[Február 10.|február 10-én]] született Békéscsabán a [[Szent István tér (Békéscsaba|Szent István tér]] tér 9. szám alatt.''' Az anyakönyvi bejegyzés szerint születésekor édesanyja, Róna Margit 26, édesapja Neumann Elek földbirtokos 39 esztendős volt. Bár a világ Gáborként ismeri, szülei a Gábor Mihály nevet adták neki. Az anyakönyvi bejegyzést Maján Gyula készítette február 16-án a 131-es sorszám alatt.
+
[[Fájl:Neumann_gabor.jpg|bélyegkép|Neumann Gábor Mihály]]'''Neumann Gábor Mihály [[1940]]. [[Február 10.|február 10-én]] született Békéscsabán a [[Szent István tér (Békéscsaba)|Szent István tér]] tér 9. szám alatt.''' Az anyakönyvi bejegyzés szerint születésekor édesanyja, Róna Margit 26, édesapja Neumann Elek földbirtokos 39 esztendős volt. Bár a világ Gáborként ismeri, szülei a Gábor Mihály nevet adták neki. Az anyakönyvi bejegyzést Maján Gyula készítette február 16-án a 131-es sorszám alatt.
'''A kisfiú és szülei neve szerepel a békéscsabai neológ zsidók névjegyzékében a 194-es sorszám alatt.''' (A névjegyzék az M.K. Debreceni Csendőrkerület 6. Nyomozói alosztályának iratai között maradt fenn.)  
'''A kisfiú és szülei neve szerepel a békéscsabai neológ zsidók névjegyzékében a 194-es sorszám alatt.''' (A névjegyzék az M.K. Debreceni Csendőrkerület 6. Nyomozói alosztályának iratai között maradt fenn.)  

A lap 2014. február 25., 13:06-kori változata

Neumann Gábor a holokauszt gyermekáldozatainak arcaként vált ismertté. A Yad Vasem Intézet a holokauszt gyermekáldozatainak megjelenítésére az ő fényképét és emléklapját használja, melyet több külföldi és magyar sajtó is leközölt.

Tartalomjegyzék

Élete

Neumann Gábor Mihály
Neumann Gábor Mihály 1940. február 10-én született Békéscsabán a Szent István tér tér 9. szám alatt. Az anyakönyvi bejegyzés szerint születésekor édesanyja, Róna Margit 26, édesapja Neumann Elek földbirtokos 39 esztendős volt. Bár a világ Gáborként ismeri, szülei a Gábor Mihály nevet adták neki. Az anyakönyvi bejegyzést Maján Gyula készítette február 16-án a 131-es sorszám alatt.

A kisfiú és szülei neve szerepel a békéscsabai neológ zsidók névjegyzékében a 194-es sorszám alatt. (A névjegyzék az M.K. Debreceni Csendőrkerület 6. Nyomozói alosztályának iratai között maradt fenn.)

Gábort és szüleit 1944 májusában a többi kétezer békéscsabai zsidóval együtt 100, a zsidók számára kijelölt házakban helyezték el. Június első heteiben a város zsidóságát átköltöztették a dohánybeváltó/szárító épületeibe. A 8 darab 42x15 méteres két emeletes egyterű, szellős épületben összesen 4000 zsidót helyeztek el. A békéscsabai gettóba Békéscsaba és Békés megye több településének zsidóságát gyűjtötték össze.

Békéscsabáról két "halálvonat" indult. Gábor adatlapján szereplő halálozási dátum szerint valószínűsíthető, hogy a Naumann családot a második vonattal, június 26-án deportálták. A kassai katonai állomásparancsnokság szerint, a Kassán a békéscsabai Auschwitzba tartó, 3118 személyt szállító,marhavagonokból álló vonat 1944. június 27-én haladt át Kassán. Egy-egy vagonban 80-90 embert helyeztek el. A vagonban egy vödör szolgált toalettként, egyben pedig ivóvíz volt. Amikor a szerelvény 29-én megérkezett Auschwitz-Birkenauba azonnal elkezdték a szelektálást. A munkaképeseket a fogolytáborban helyezték el, a többieket megsemmisítették. Amennyiben Gábor túlélte a három napos megpróbáltatásokkal teli utazást, az elsők között, a megérkezés napján küldhették a gázkamrába.

Forrás

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök