Munkácsy Mihály Emlékház (Békéscsaba)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Külső hivatkozások: Rendezés, zárójelezés)
a (Képek feltöltése)
 
(9 közbeeső változat nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
-
A Munkácsy Mihály Emlékház [[Békéscsaba|Békéscsabán]], a '''Gyulai út 5. szám alatt''' található, az egykori Steiner, később Omaszta-kúria helyén. Megközelíthető gyalog (a Szent István tértől körülbelül 10 perc séta), illetve autóbusszal is.
+
[[Fájl:Munkacsy Emlekhaz 2022 1.jpg|bélyegkép|300px|Munkácsy Emlékház]]
 +
A klasszicista stílusú, egykori '''Steiner–Omaszta-kúriában''' működő Munkácsy Mihály Emlékház [[Békéscsaba|Békéscsabán]], a '''Gyulai út 5. szám alatt''' található. A '''műemlék épület'''hez tartozó istálló napjainkban is látható.
 +
 
 +
Megközelíthető gyalog (a Szent István tértől körülbelül 10 perc séta), illetve autóbusszal is.
== Története ==
== Története ==
 +
[[Fájl:Steiner Omaszta kuria ltk vati mv 9 06.jpg|bélyegkép|300px|A békéscsabai Steiner–Omaszta-kúria – ma Munkácsy Mihály Emlékház, 1951 (LTK/VÁTI/MV/9/06) – Lechner Tudásközpont, Dokumentációs Központ / Fotótár, VÁTI (Városépítési Tudományos és Tervező Intézet)]]
 +
[[Fájl:Munkacsy emlektabla Emlekhaz.jpg|bélyegkép|180px|Az emlékház falán felavatott emléktábla]]
-
A saját korában Békéscsaba legszebbjeként számon tartott '''klasszicista udvarház''' a 19. század közepén, '''1843 és 1850 között''' épült, '''építtetője Steiner Jakab''', uradalmi tiszttartó volt. Steinerék, a szülők halála után '''befogadták [[Munkácsy Mihály (festőművész)|Munkácsy Mihály]] húgát''', Gizellát, s minthogy Mihály Békéscsabára került Reök Istvánhoz, ő maga is sokat időzött a családnál. '''Életének talán legszebb emlékei''' kötötték ehhez a házhoz.
+
A saját korában Békéscsaba legszebbjeként számon tartott '''klasszicista kúria [[1843]] és [[1850]] között épült, építtetője''' a település egyik legvagyonosabb embere, az Apponyi család uradalmi tiszttartója, '''Steiner Jakab''' volt. A kúria '''köré angolparkot telepítettek'''.
-
'''1853-ban''' – a tragikus betyártámadást követően - meghalt Steinerné, az özvegyen maradt '''Steiner eladta a házat''', ő maga pedig elköltözött Csabáról. A kúriát a '''20. század közepéig az Omaszták''' (Omaszta József és neje, majd gyermekei)''' lakták''', majd a ll. világháború után, az államosításokat követően pártházként működött. A rendszerváltás után, még '''1989-ben''' döntést hoztak az épület '''teljes rekonstruálására''', melyet Sisa Béla, a Műemlékvédelmi Hivatal szakértője vezetett.  
+
Steiner Jakab [[Munkácsy Mihály (1844–1900)|Munkácsy Mihály]] anyai nagynénjével, Reök Karolinával házasodott össze. Miután a szülei elhunytak, Munkácsy Mihály Reök Istvánhoz, '''húga, Gizella Steinerékhez került'''. '''Munkácsy Mihály sok időt töltött a Steiner családnál''', visszaemlékezésében „nagyon csinos házként” említi meg a kúrát. Életének talán legszebb emlékei kötötték ehhez a házhoz.
-
A kiállítóhely '''21 képet – kész műveket, tanulmányokat és vázlatokat - kapott a Nemzeti Galériától''' hosszú lejáratú letéttel. Az '''Emlékház ünnepélyes megnyitására 1994. május 18-án''' került sor, akkori köztársasági elnökünk, Göncz Árpád részvételével.
+
[[1852]]. [[december 6.|december 6-án]] az épület falai között tartózkodott a fiatal Munkácsy, amikor '''betyártámadás érte a kúriát'''. [[1853]] januárjában elhunyt a fosztogatás során bántalmazott Steiner Jakabné Reök Karolina, az özvegyen maradt '''Steiner eladta a házát''', majd elköltözött Csabáról. A kúriát [[1854|1854-től]] a 20. század közepéig '''rozváczi Omaszta József és neje, később gyermekeik lakták'''. Omaszta Ilona az evangélikus egyházra hagyta a család bútorait, képeit.
 +
 
 +
Az államosításokat követően tejbegyűjtő működött a kibővített épületben. Később az ingatlan '''pártháznak és lakásoknak adott otthont'''. A kúriától leválasztott angolparkban pedagóguslakásokat létesítettek.
 +
 
 +
A rendszerváltás után, [[1989|1989-ben]] döntést hoztak az épület teljes helyreállításáról, melyet '''[[Sisa Béla (1942–2021)|Sisa Béla]]''', a Műemlékvédelmi Hivatal szakértője vezetett. A kiállítóhely '''21 Munkácsy képet''' – kész műveket, tanulmányokat és vázlatokat kapott a Nemzeti Galériától. A '''Munkácsy Mihály Emlékház''' ünnepélyes megnyitására a festőművész születésének 150. évfordulóján, [[1994]]. [[május 18.|május 18-án]] került sor Göncz Árpád köztársasági elnök részvételével. Az emlékház [[2002|2002-ben]] első alkalommal adott otthont a '''Kisnemesi Otthonok Országos Találkozójának''', a Békéscsabán évente megrendezésre kerülő műemléki rendezvénynek. [[2004|2004-ben]] befejeződött a Munkácsy Emlékház épületének külső felújítása.
 +
 
 +
A '''[[Munkácsy Negyed (Békéscsaba)|Munkácsy Negyed]]''' kialakítása keretében megújult az emlékház és az Omaszta park, berendeztek egy új állandó kiállítást, továbbá az épületben helyet kapott a [[Munkácsy Cukrászda és Csabai Kolbászda (Békéscsaba)|Munkácsy Cukrászda]].
 +
 
 +
Munkácsy Mihály vendégeskedésének '''[[Munkácsy Mihály-emléktábla (Békéscsaba, Munkácsy Emlékház)|emléktábla]]''' állít emléket az emlékház falán.
== Az épület ==
== Az épület ==
-
A ház teljesen körbejárható, helységei egybe nyílóak. Az előcsarnokot '''Pásztor János Munkácsy-mellszobra''' díszíti. Munkácsy képei a '''négy Munkácsy-teremben''' láthatóak, négy különböző művészeti korszakából, időrendi sorrendben. A kiállított művek megtekintésével a látogató ízelítőt kap a művész ifjúkori, kiforrott, párizsi és colpach-i, illetve érett alkotói korszakából.
+
A földszintes kúriaépület teljesen körbejárható, helységei egybe nyílnak. Az előcsarnokot '''Pásztor János szobrászművész Munkácsy mellszobra''' díszíti. '''Négy teremben Munkácsy négy művészeti korszakának képeit állították ki''' időrendi sorrendben. A kiállított művek megtekintésével a látogató ízelítőt kap a festőművész ifjúkori, kiforrott párizsi és colpach-i, valamint az érett alkotói korszakából.
-
A '''Zöldszalonban''' [[Haan Antal (1827-1888)|Haan Antal]], a '''Vörös Szalonban''' Veres Gusztáv, Omasztákról készült festményei találhatóak. Az Emlékház minden helységére a finom, úri elegancia jellemző. A falakat eredetileg selyemtapéta, a mennyezetet freskók díszítették.
+
A Zöld szalonban '''[[Haan Antal (1827–1888)|Haan Antal]]''', a Vörös szalonban '''[[Veres (Cservenák) Gusztáv (1857–1918)|Veres Gusztáv]]''' Omasztákról készült festményeit helyezték el. Az emlékház minden helyiségére a finom úri elegancia jellemző. A falakat eredetileg selyemtapéta, a mennyezetet freskók díszítették.
-
Berendezésének részét képzik az egykori Omaszta-házból származó '''eredeti, korabeli bútorok''', melyre egy ideig az evangélikus egyház vigyázott. Restaurálásukban a Munkácsy Mihály Múzeum, a Nemzeti Galéria, a szegedi Móra Ferenc Múzeum és a Műemlékvédelmi Hivatal munkatársai is részt vettek.
+
A berendezések között megtalálhatók az evangélikus egyház által megőrzött egykori '''Omaszta-kúriából származó eredeti bútorok''', melyek restaurálásában a [[Munkácsy Mihály Múzeum (Békéscsaba)|Munkácsy Mihály Múzeum]], a Nemzeti Galéria, a szegedi Móra Ferenc Múzeum és a Műemlékvédelmi Hivatal munkatársai is részt vettek. A múzeumi fogadóban az Omaszták tükrös szekrénye, a Zöld szalonban késő biedermeier bútoraik, a 4. Munkácsy teremben pedig szecessziós ülőgarnitúrájuk tanúskodik a kor (közép)nemesi szokásairól és ízlésvilágáról. A Munkácsy első korszakának emléket állító teremben megtalálható egy '''[[1850|1850-ben]] gyártott utazóláda''', ami '''az Omaszta-hagyaték legrégebbi darabja'''.
-
A múzeumi fogadóban az '''Omaszták tükrös szekrénye''', a Zöldszalonban késő '''biedermeier bútoroaik''', a 4. Munkácsy teremben pedig '''szecessziós ülőgarnitúrájuk''' tanúskodik a kor (közép)nemesi szokásairól és ízlésvilágáról. A festő első korszakának emléket állító teremben található egy '''1850-es gyártású utazóláda''', az Omaszta-hagyaték legrégebbi darabja is.
+
== Lásd még ==
 +
* [[Kisasszony-szobor (Békéscsaba)]]
 +
* [[Munkácsy Cukrászda és Csabai Kolbászda (Békéscsaba)]]
 +
* [[Munkácsy Mihály (1844–1900)]]
 +
* [[Munkácsy Negyed (Békéscsaba)]]
-
== Forrás ==
+
== Képgaléria ==
 +
<Gallery widths="300px" heights="300px">
 +
Fájl:Munkacsy Emlekhaz 2018.jpg|Munkácsy Emlékház (2018)
 +
Fájl:Munkacsy emlekhaz 2022 2.jpg|Az emlékház déli oldala
 +
Fájl:Munkacsy Emlekhaz 2022 3.jpg|
 +
Fájl:Omaszta park 2022 1.jpg|A helyreállított Omaszta park
 +
Fájl:Omaszta park 2022 2.jpg|A kerti pavilon
 +
Fájl:Bcs Kisasszony 1.jpg|Kisasszony-szobor
 +
Fájl:Munkacsy Emlekhaz 2022 6.JPG|Ebédlő
 +
Fájl:Munkacsy Emlekhaz 2022 5.JPG|Férfiszalon
 +
Fájl:Munkacsy Emlekhaz 2022 4.JPG|Vörös szalon
 +
Fájl:Munkacsy Emlekhaz 2022 7.JPG|Női szalon
 +
</Gallery>
-
* [http://www.munkacsyhaz.hu/index.php?module=pages&op=index&id=55 Az emlékház története.] In: Munkácsy Mihály Emlékház (Látogatva: 2014.01.23.)
+
== Források ==
-
* Lenthár Márta: Munkácsy vendégeket vár a kúriába. Újabb kinccsel gazdagodik Békéscsaba. In: Békés Megyei Hírlap 49. (május 7-8) 107. 6.p.
+
* Az emlékház története. In: [http://www.munkacsyhaz.hu/index.php?module=pages&op=index&id=55 Munkácsy Mihály Emlékház honlapja] (Látogatva: 2014. 01. 23.)
-
* [http://www.munkacsyhaz.hu/index.php?module=pages&op=index&id=56 A műemlék épület leírása.] In: Munkácsy Mihály Emlékház (Látogatva: 2014.01.23.)
+
* A kisnemesi otthonok találkozójának 12 éve : képeskönyv. Szerk. és az összefoglalót írta: Mészáros Zsuzsanna. Békéscsaba : Munkácsy Emlékház, 2013 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* A műemlék épület leírása. In: [http://www.munkacsyhaz.hu/index.php?module=pages&op=index&id=56 Munkácsy Mihály Emlékház honlapja] (Látogatva: 2014. 01. 23.)
 +
* Gyemendi Réka: Megújult az emlékház. In: [https://behir.hu/web/content/merleg/2021/12/csabai-merleg-2021-12.pdf Csabai Mérleg, 31. évf. 12. szám (2021. június 17.) 8. p.] (Látogatva: 2022. 06. 16.)
 +
* Lenthár Márta: Munkácsy vendégeket vár a kúriába. Újabb kinccsel gazdagodik Békéscsaba. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1994_05/?pg=109&layout=s Békés Megyei Hírlap 49. évf. 107. szám (1994. május 7–8) 6. p.] (Látogatva: 2014. 01. 23.)
 +
* Nyemcsok László: Befejeződött a felújítás a Munkácsy Emlékházban. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2004_12/?pg=288&layout=s Békés Megyei Hírlap, 59. évf. 296. szám (2004. december 20.) 14. p.] (Látogatva: 2022. 06. 17.)
 +
* Virág Zsolt: Magyar kastélylexikon : Békés megye kastélyai és kúriái. Budapest : Fo-Rom Invest, 2009. 17–19. p. (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
== Kapcsolódó irodalom ==
== Kapcsolódó irodalom ==
-
 
+
* 20 éves a Munkácsy Emlékház. Szerk. és az előszót írta: Mészáros Zsuzsanna. Békéscsaba : Munkácsy Emlékház, 2014 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Bakó Zsuzsanna: A békéscsabai Munkácsy Mihály Emlékház. Békéscsaba, Új Művészet, 5. 11. 54-56. P.
+
* A Munkácsy-emlékház a kúriában. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2001_04/?pg=185&layout=s Békés Megyei Hírlap, 56. évf. 90. szám (2001. április 18.) 6. p.]
-
* Békéscsaba anno. A Munkácsy Mihály Emlékház. In: Heti Mérleg 4.évf. (1994) 20.sz. 8. P. [http://csabaimerleg.hu/adat/dokumentumtar/hu302_csabai_merleg_1994_20.pdf Elektronikus változat]
+
* Bakó Zsuzsanna: A békéscsabai Munkácsy Mihály Emlékház. In: Új Művészet, 5. évf. 11. szám (1994. november) 54–56. p.
-
* Elfogadták a Munkácsy Emlékház kertépítészeti pályázatát. Békés Megyei Hírlap 49. (jan. 20.) 16. 1. p.
+
* Békéscsaba legszebb háza. In: [https://behir.hu/web/content/merleg/1993/29/csabai-merleg-1993-29.pdf Heti Mérleg, 3. évf. 29. szám (1993. augusztus 5.) 3. p.]
-
* Fábián István: Jubilál a Munkácsy Emlékház. A klasszicista kúriában huszonegy festmény. Békés Megyei Hírlap 59. (2004.máj.21.) 118. 7.P.
+
* Czeglédi Imre: Az „Omaszta” kúria. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1985_08/?pg=22&layout=s Békés Megyei Népújság, 40. évf. 181. szám (1985. augusztus 3.) 7. p.]
-
* Kürti Katalin: Újra Magyarországon a Golgota. Békés Megyei Hírlap 48. (ápr. 10-12.) 84. 7. p.
+
* Czeglédi Imre: Munkácsy-emlékek nyomában Békéscsabán. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1975_05/?pg=26&layout=s Békés Megyei Népújság, 30. évf. 103. szám (1975. május 4.) 7. p.]
-
* Munkácsy Mihály Emlékház létesül Békéscsabán. Jövőre lesz a százötven éves jubileum. Békés Megyei Hírlap 48. (máj. 18.) 114. 1. p.
+
* Czeglédy Imre: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_BEKE_BMMK_17/?pg=0&layout=s Munkácsy Békés megyében. Békéscsaba : Békés Megyei Múzeumok Igazgatósága, 1994]
 +
* Elfogadták a Munkácsy Emlékház kertépítészeti pályázatát. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1994_01/?pg=240&layout=s Békés Megyei Hírlap, 49. évf. 16. szám (1994. január 20.) 1. p.]
 +
* Fábián István: Jubilál a Munkácsy-emlékház. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_2004_05/?pg=260&layout=s Békés Megyei Hírlap, 59. évf. 118. szám (2004. május 21.) 7. p.]
 +
* Gécs Béla: A volt Gyulai úti kúriából Munkácsy Mihály Emlékház. In: [https://behir.hu/web/content/merleg/1994/20/csabai-merleg-1994-20.pdf Heti Mérleg, 4. évf. 20. szám (1994. május 19.) 8. p.]
 +
* Goldman György: A Munkácsy Mihály Emlékház Békéscsabán. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/MEGY_HAJB_Hbmmk_53/?pg=66&layout=s Kürti Katalin, Sz.: Munkácsy Mihály (1844–1900) nemzetközi tudományos emlékülés előadásai. Debrecen, 1994. 65–67. p.]
 +
* Húszéves az emlékház. In: [https://behir.hu/web/content/merleg/2014/10/csabai-merleg-2014-10.pdf Csabai Mérleg, 24. évf. 10. szám (2014. május 22.) 17. p.]
 +
* Korek Ferenc: A gyulai úti kúria. In: [https://behir.hu/web/content/merleg/1998/26/csabai-merleg-1998-26.pdf Heti Mérleg, 8. évf. 26. szám (1998. július 9.) 4. p.]
 +
* Kürti Katalin, Sz.: Újra Magyarországon a Golgota. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1993_04/?pg=118&layout=s Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 84. szám (1993. április 10–12.) 7. p.]
 +
* Munkácsy Mihály-emlékház létesül Békéscsabán. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1993_05/?pg=216&layout=s Békés Megyei Hírlap, 48. évf. 114. szám (1993. május 18.) 1. p.]
 +
* Munkácsy-emlékkönyv, 1844–2004 : készült Munkácsy Mihály születésének 160. évfordulója tiszteletére. Békéscsaba : Munkácsy Mihály Emlékház, 2004 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
 +
* Reök István a gyermek Munkácsyt asztalosinasnak adta. In: [https://behir.hu/web/content/merleg/2019/3/csabai-merleg-2019-3.pdf Csabai Mérleg, 29. évf. 3. szám (2019. február 14.) 10. p.]
== Külső hivatkozások ==
== Külső hivatkozások ==
-
 
* [http://www.hung-art.hu/frames.html?/magyar/m/munkacsy/ Munkácsy Mihály] In: Képzőművészet Magyarországon. (Látogatva: 2014.01.24.)
* [http://www.hung-art.hu/frames.html?/magyar/m/munkacsy/ Munkácsy Mihály] In: Képzőművészet Magyarországon. (Látogatva: 2014.01.24.)
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Munk%C3%A1csy_Mih%C3%A1ly Munkácsy Mihály] In:Wikipédia. (Látogatva: 2014.01.24.)
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Munk%C3%A1csy_Mih%C3%A1ly Munkácsy Mihály] In:Wikipédia. (Látogatva: 2014.01.24.)
* [http://www.bekescsaba.hu/index.fcgi?rx=&nyelv=hu&menuparam5=341&menuparam_44=375&mtitle=Munk%E1csy%20Eml%E9kh%E1z Munkácsy Emlékház] In: Békéscsaba Megyei Jogú Város Hivatalos Honlapja. (Látogatva: 2014.01.24.)
* [http://www.bekescsaba.hu/index.fcgi?rx=&nyelv=hu&menuparam5=341&menuparam_44=375&mtitle=Munk%E1csy%20Eml%E9kh%E1z Munkácsy Emlékház] In: Békéscsaba Megyei Jogú Város Hivatalos Honlapja. (Látogatva: 2014.01.24.)
 +
* Steiner–Omaszta-kúria – Munkácsy Mihály Emlékház. In: [https://csabaihazak.blog.hu/2017/07/24/steiner_omaszta-kuria_munkacsy_mihaly_emlekhaz Csabai házak blog]
 +
 +
[[Kategória:Épített értékek]]
 +
[[Kategória:Békéscsabai Települési Értéktár]]
 +
[[Kategória:Békéscsaba]]
 +
[[Kategória:Munkácsy Negyed]]
 +
[[Kategória:Kastélyok és kúriák]]
 +
[[Kategória:Intézmények]]
 +
[[Kategória:Békéscsabai intézmények]]
 +
[[Kategória:Műemlékek]]

A lap jelenlegi, 2022. december 26., 10:03-kori változata

Munkácsy Emlékház

A klasszicista stílusú, egykori Steiner–Omaszta-kúriában működő Munkácsy Mihály Emlékház Békéscsabán, a Gyulai út 5. szám alatt található. A műemlék épülethez tartozó istálló napjainkban is látható.

Megközelíthető gyalog (a Szent István tértől körülbelül 10 perc séta), illetve autóbusszal is.

Tartalomjegyzék

Története

A békéscsabai Steiner–Omaszta-kúria – ma Munkácsy Mihály Emlékház, 1951 (LTK/VÁTI/MV/9/06) – Lechner Tudásközpont, Dokumentációs Központ / Fotótár, VÁTI (Városépítési Tudományos és Tervező Intézet)
Az emlékház falán felavatott emléktábla

A saját korában Békéscsaba legszebbjeként számon tartott klasszicista kúria 1843 és 1850 között épült, építtetője a település egyik legvagyonosabb embere, az Apponyi család uradalmi tiszttartója, Steiner Jakab volt. A kúria köré angolparkot telepítettek.

Steiner Jakab Munkácsy Mihály anyai nagynénjével, Reök Karolinával házasodott össze. Miután a szülei elhunytak, Munkácsy Mihály Reök Istvánhoz, húga, Gizella Steinerékhez került. Munkácsy Mihály sok időt töltött a Steiner családnál, visszaemlékezésében „nagyon csinos házként” említi meg a kúrát. Életének talán legszebb emlékei kötötték ehhez a házhoz.

1852. december 6-án az épület falai között tartózkodott a fiatal Munkácsy, amikor betyártámadás érte a kúriát. 1853 januárjában elhunyt a fosztogatás során bántalmazott Steiner Jakabné Reök Karolina, az özvegyen maradt Steiner eladta a házát, majd elköltözött Csabáról. A kúriát 1854-től a 20. század közepéig rozváczi Omaszta József és neje, később gyermekeik lakták. Omaszta Ilona az evangélikus egyházra hagyta a család bútorait, képeit.

Az államosításokat követően tejbegyűjtő működött a kibővített épületben. Később az ingatlan pártháznak és lakásoknak adott otthont. A kúriától leválasztott angolparkban pedagóguslakásokat létesítettek.

A rendszerváltás után, 1989-ben döntést hoztak az épület teljes helyreállításáról, melyet Sisa Béla, a Műemlékvédelmi Hivatal szakértője vezetett. A kiállítóhely 21 Munkácsy képet – kész műveket, tanulmányokat és vázlatokat – kapott a Nemzeti Galériától. A Munkácsy Mihály Emlékház ünnepélyes megnyitására a festőművész születésének 150. évfordulóján, 1994. május 18-án került sor Göncz Árpád köztársasági elnök részvételével. Az emlékház 2002-ben első alkalommal adott otthont a Kisnemesi Otthonok Országos Találkozójának, a Békéscsabán évente megrendezésre kerülő műemléki rendezvénynek. 2004-ben befejeződött a Munkácsy Emlékház épületének külső felújítása.

A Munkácsy Negyed kialakítása keretében megújult az emlékház és az Omaszta park, berendeztek egy új állandó kiállítást, továbbá az épületben helyet kapott a Munkácsy Cukrászda.

Munkácsy Mihály vendégeskedésének emléktábla állít emléket az emlékház falán.

Az épület

A földszintes kúriaépület teljesen körbejárható, helységei egybe nyílnak. Az előcsarnokot Pásztor János szobrászművész Munkácsy mellszobra díszíti. Négy teremben Munkácsy négy művészeti korszakának képeit állították ki időrendi sorrendben. A kiállított művek megtekintésével a látogató ízelítőt kap a festőművész ifjúkori, kiforrott párizsi és colpach-i, valamint az érett alkotói korszakából.

A Zöld szalonban Haan Antal, a Vörös szalonban Veres Gusztáv Omasztákról készült festményeit helyezték el. Az emlékház minden helyiségére a finom úri elegancia jellemző. A falakat eredetileg selyemtapéta, a mennyezetet freskók díszítették.

A berendezések között megtalálhatók az evangélikus egyház által megőrzött egykori Omaszta-kúriából származó eredeti bútorok, melyek restaurálásában a Munkácsy Mihály Múzeum, a Nemzeti Galéria, a szegedi Móra Ferenc Múzeum és a Műemlékvédelmi Hivatal munkatársai is részt vettek. A múzeumi fogadóban az Omaszták tükrös szekrénye, a Zöld szalonban késő biedermeier bútoraik, a 4. Munkácsy teremben pedig szecessziós ülőgarnitúrájuk tanúskodik a kor (közép)nemesi szokásairól és ízlésvilágáról. A Munkácsy első korszakának emléket állító teremben megtalálható egy 1850-ben gyártott utazóláda, ami az Omaszta-hagyaték legrégebbi darabja.

Lásd még

Képgaléria

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök