Korosy László (1863–1938)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
(Ell.+jav.)
a (Élete: kép feltöltés)
2. sor: 2. sor:
== Élete ==
== Élete ==
 +
[[Fájl:Korosy Laszlo.jpg|bélyegkép|300px|Korosy László]]
'''[[Békéscsaba|Békéscsabán]] született [[1863]]. [[november 7.|november 7-én]]''' Korosy János és Jankovics Zsuzsanna  gyermekeként. Testvére Korosy Károly.  
'''[[Békéscsaba|Békéscsabán]] született [[1863]]. [[november 7.|november 7-én]]''' Korosy János és Jankovics Zsuzsanna  gyermekeként. Testvére Korosy Károly.  
8. sor: 9. sor:
Azon személyek közé tartozik, akinek portréját [[Haan Antal (1827-1888)|Haan Antal]] megfestette. Balló-Földes Imre, a váci fegyház szökevényének nevéhez több betörés is fűződik az Alföldön, Korosy László Munkácsy utcai lakásából ruhákat és élelmiszert tulajdonított el.  
Azon személyek közé tartozik, akinek portréját [[Haan Antal (1827-1888)|Haan Antal]] megfestette. Balló-Földes Imre, a váci fegyház szökevényének nevéhez több betörés is fűződik az Alföldön, Korosy László Munkácsy utcai lakásából ruhákat és élelmiszert tulajdonított el.  
-
'''[[1938]]. [[február 28.|február 28-án]] hunyt el.'''  
+
'''[[1938]]. [[február 28.|február 28-án]] hunyt el.'''
== Munkássága ==
== Munkássága ==

A lap 2017. november 2., 18:09-kori változata

főjegyző

Tartalomjegyzék

Élete

Korosy László

Békéscsabán született 1863. november 7-én Korosy János és Jankovics Zsuzsanna gyermekeként. Testvére Korosy Károly.

Középiskoláit Békéscsabán és Szarvason végezte. Az önkéntes éveit leszolgálva közigazgatási pályára lépett: írnokigazgató, jegyző, végül főjegyző lett. Békéscsaba várossá alakulásakor vonult nyugalomba, de a közéletben továbbra is jelentős tevékenységet vállalt. 1936 végén egészségügyi okokra hivatkozva nem vállalt szerepet a közigazgatási bizottságban.

Azon személyek közé tartozik, akinek portréját Haan Antal megfestette. Balló-Földes Imre, a váci fegyház szökevényének nevéhez több betörés is fűződik az Alföldön, Korosy László Munkácsy utcai lakásából ruhákat és élelmiszert tulajdonított el.

1938. február 28-án hunyt el.

Munkássága

1882-ben megválasztották Békéscsaba nagyközség írnokigazgatójának. 1887-ben Szemján Sámuelt követve jegyző, majd 1897-től főjegyző lett. Ezt a tisztségét 37 éven át töltötte be. 1910-ben peres ügybe keveredett miután Hrabovszky Pál a parasztpárt támogatásával sikertelenül megpályázta a hagyatékügyi jegyzői pozíciót. A kudarcot követően Hrabovszky a sajtóban nyilatkozva rágalmazta Korosyt. A főjegyző fegyelmi vizsgálatot indítványozott, majd a bíróság előtt pert is indított Hrabovszky ellen. Az ügy a nagyváradi esküdtbíróság elé került, tanúként Áchim L. András is érintett volt. Végül Hrabovszky bocsánatot kért, így békés megoldásra jutottak.

Jegyzősége alatt épült a békéscsabai méntelep, a katonai laktanya, a villanytelep, az öntözött műrét, a földmíves iskola, valamint több elemi iskola létesítése és az algimnázium főgimnáziummá való fejlesztése is jegyzősködése időszakához köthető. Tevékeny szerepet játszott a múzeum megalapításában és az ő főjegyzősége alatt létesült a felső leányiskola és az állami polgári fiúiskola is.

1888-ban, amikor Doboz alatt a Körös gátszakadása folytán a határt elöntötte a víz, Korosy személyesen irányította a munkálatokat. Jelentős szerepe volt a földmunkások lázadásának lecsillapításában, akik 1891-ben a Népegylettel szemben fejezték ki elégedettlenségüket. A közre nézve nagy fontosságú ténykedése volt az is, amikor a községgel megvásároltatta a Trautmannsdorf-birtokot, a 6 milliós vételárat 12 év alatt fizették ki.

Tagja volt a Vármegye Törvényhatósági Bizottságának, a Közigazgatási Bizottságnak és a Városi Képviselő Testületnek; éveken át főfelügyelője az Evangélikus Egyházközségnek, számos csabai szakbizottságnak, így a Kertibizottságnak, a Községi iskolaszéknek, az Építészetibizottságnak, a Kórházi Bizottságnak, a Gróf Trautmannsdorf-féle Birtokkezelő Tanácsnak, valamint a Községi Nyugdíjigazoló Választmány névsorában is előkerült a neve. 1899-ben az Alsó-Fehér-Körösi Társulat igazgató választmányi tagja lett. Az Országos Gyermekvédő Liga kezdeményezésére a békéscsabai gyermeknapok megvalósulásáért felelt – az agitációi bizottság tagja volt. A Csabai Sorozó Bizottság tagja volt a polgári hatóság képviseletében. A Békéscsabai Tornaegyesület 1904. május 1-én országos vívó akadémiát szervezett, a zsűri névsorában Korosy is ott volt. A Békés-Csabai Takarékpénztár Egyesület felügyelő-bizottsági tagja volt 1926-os lemondásáig. Nyugalmazott főjegyzőként a gyulai kerületben lakásügyi miniszteri biztossá nevezte ki a Népjóléti és Munkaügyi miniszter.

Több helyen elnöki tisztséget viselt. A város zenekedvelőit magába tömörítő Békéscsabai Daloskör, az első világháború után a város fejlesztését segítő Városfejlesztő Csoport, a Békéscsabai Adófelszólaló Bizottság, az Országos Gazdasági Munkás- és Cselédsegélypénztár békéscsabai bizottságának és a Csabai Tornaegyesület elnöke volt. A hadikölcsönkötvények nosztrifikálását előkészítő bizottság egyik elnöke lett 1921-ben. 1926-ban helyettes elnökévé választották a Városi Villamosműveknek. A Csabai Kaszinó egylet alelnökévé választották 1905-ben.

Emlékezete

Műve

Források

Kapcsolódó irodalom

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök