Hirsch Gábor (1929–2020)

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
a (Az evangélikus gimnázium belső hivatkozása)
a (Javítás)
3. sor: 3. sor:
== Élete ==
== Élete ==
-
[[Fájl:Hirsch_gabor.jpg|bélyegkép|Hirsch Gábor]]Hirsch Gábor '''1929. december 9'''-én Békéscsabán született. Családja a békéscsabai neológ zsidó hitközséghez tartozott. Édesapjának, az orosházi születésű '''Hirsch Jánosnak''' jól menő villamossági, rádió és kerékpár szaküzlete volt az [[Andrássy út (Békéscsaba)|Andrássy úton]], amelyhez egy javítóműhely és szerelőüzem is tartozott. Édesanyja '''Kohut Ella''' (1896. április 2. – 1944. december 18.) a Fejér megyei Cecéhez tartozó Gyulamajor pusztán született. Mivel édesanyja nagy súlyt fektetett egyetlen gyermeke képzésére Hirsch Gábor már négy esztendős korában német nyelvű óvodába járt.  
+
[[Fájl:Hirsch_gabor.jpg|bélyegkép|300px|Hirsch Gábor]]
 +
Hirsch Gábor '''[[1929]]. [[december 9.|december 9-én]]''' született [[Békéscsaba|Békéscsabán]]. Családja a békéscsabai neológ zsidó hitközséghez tartozott. Édesapjának, az orosházi születésű '''Hirsch Jánosnak''' jól menő villamossági, rádió- és kerékpárszaküzlete volt az [[Andrássy út (Békéscsaba)|Andrássy úton]], amelyhez javítóműhely és szerelőüzem is tartozott. Édesanyja, '''Kohut Ella''' ([[1896]]. [[április 2.]][[1944]]. [[december 18.]]) a Fejér megyei Cecéhez tartozó Gyulamajor pusztán született.  
-
Az általános iskola első négy osztályát a felekezeti neológ zsidó elemiben végezte. Tíz esztendős korában szülei beíratták a [[Az evangélikus gimnázium (Békéscsaba)|Rudolf Gimnáziumba]].
+
Édesanyja nagy súlyt fektetett egyetlen gyermeke képzésére, Hirsch Gábor már négyesztendős korában német nyelvű óvodába járt. Az általános iskola első négy osztályát a felekezeti neológ zsidó elemiben végezte. Tízesztendős korában szülei beíratták a [[Az evangélikus gimnázium (Békéscsaba)|Rudolf Gimnáziumba]].
-
Hirsch Gábor '''édesapja 1942-ben vonult be munkaszolgálatra Gyomára'''. Magyarország német megszállása után a zsidó ellenes intézkedések felerősödtek. '''Április 5'''-től  egy, a fajvédelmi törvényen alapuló kormány rendelet értelmében minden 6 év feletti zsidónak sárga csillagot kellett viselnie. Elkezdődtek az összeírások. '''A Hirsch család a neológ hitközség 1944. április 13-án kelt listájában a 217. sorszám alatt szerepel.''' Mivel az összeírások nagyon gyorsan történtek így több hibát is tartalmazhatnak, többek között Hirsch Gábor édesanyjának keresztnevét és a család lakcímét is elírták. A zsidóházak kialakításakor az 1943-ban befejezett Hirsch házat is zsidóháznak jelölték ki.  A Hirsch házba 14 személyt szállásoltak be. Hirsch Gábort '''június 16-án''' édesanyjával és a többi csabai zsidóval együtt a '''dohánybeváltóba/szárítóba vitték''', majd a második transzporttal '''1944. június 26-án az Auschwitz-Birkenau-i munkatáborba deportálták'''. A megérkezést követően az elhurcoltak szelekción estek át. Hirsch Gábor munkaképes fiatalként a BIIe (cigány tábor) 11-es blokkjába került.  
+
-
'''1944. szeptember 25-én''' a birkenaui BIII Mexikó táborban egy munkatranszportot állítottak össze. 4501 nőt, köztük 12 békéscsabait Stuffhofba vittek, '''köztük Hirsch Gábor édesanyját is, aki 1944. december 18-án a Stuffhofi táborban halt meg'''. Hirsch Gábor az auschwitzi tábor felszabadítását követően a '''Kattowitcz, Czernowitz, Sluzki táborokat megjárva''' jutott haza. Hazatérése után a munkaszolgálatból visszatért édesapja magántanulóként beíratta a gimnáziumba. A hetedik osztályt már a '''budapesti zsidó gimnáziumba'''n folytatta. 1947-től a szegedi '''Kálvária téri Villamosipari Technikumban''' folytatta tanulmányait. Amikor beadta jelentkezését az ujonnan alakult '''Műszaki Tanárképző Főiskola villamosipari tagozatára''', már  az Elektronikus Mérőműszerek Gyárában technikusként dolgozott. A főiskola elvégzése utána a '''Budapesti Műszaki Egyetem esti tagozatán folytatta tanulmányait'''. Nappal az Orion Rádió Gyárban dolgozott. '''1956 őszén elhagyta az országot.''' Pár napos ausztriai tartózkodás után az egyik transzporttal egy '''svájci karantén-táborba''' ment, ahonnan a tanulmányaikat folytatni szándékozó diákokkal együtt egy diáktáborba vitték. Felvételt nyert az '''Eidgenössische Technische Hochschule'''-éba. 1958-ban lediplomázott, majd 5 éven át tudományos munkatársként dolgozott az egyetemen. '''1963-ban egy amerikai konszern svájci kutatólaboratóriumában vállalt állást.''' 1968-ban megnősült. Házasságából két fiúgyermek született. Nyugdíjazását követően kezdte el alaposabban kutatni a múltját, a békéscsabai holokauszt történéseit. Kutatásainak eredményét két német és egy magyar nyelvű kiadványban foglalta össze. Személyes érintettsége ellenére írásai meglehetősen tárgyilagosak, tényszerűek, levéltári és egyéb hivatalos dokumentumokon alapszanak. A csabai holokausztról összeállított tablóit a [[Zsinagóga (Békéscsaba)|békéscsabai zsinagóga]] emlékszobájában helyezték el.
+
Hirsch Gábor '''édesapja [[1942|1942-ben]] vonult be munkaszolgálatra Gyomára'''. Magyarország német megszállása után a zsidóellenes intézkedések felerősödtek. '''[[1944]]. [[április 5.|április 5-től]]'''  egy fajvédelmi törvényen alapuló kormányrendelet értelmében minden 6 év feletti zsidónak sárga csillagot kellett viselnie. Megkezdődött a zsidó személyek összeírása, '''a Hirsch család a neológ hitközség [[1944]]. [[április 13.|április 13-án]] kelt listájában a 217. sorszám alatt szerepel.''' Mivel az összeírások nagyon gyorsan történtek így több hibát is tartalmazhatnak, többek között Hirsch Gábor édesanyjának keresztnevét és a család lakcímét is elírták. A zsidó házak kialakításakor az [[1943|1943-ban]] felépült Hirsch házat is zsidó háznak jelölték ki. A Hirsch házba 14 személyt szállásoltak be. Hirsch Gábort '''[[június 16.|június 16-án]]''' édesanyjával és a többi csabai zsidóval együtt a '''dohánybeváltóba (szárítóba) vitték''', majd a második transzporttal '''[[1944]]. [[június 26.|június 26-án]] az auschwitz–birkenaui munkatáborba deportálták'''. A megérkezést követően az elhurcoltak szelekción estek át. Hirsch Gábor munkaképes fiatalként a BIIe (cigány tábor) 11-es blokkjába került.
 +
 
 +
'''[[1944]]. [[szeptember 25.|szeptember 25-én]]''' a birkenaui BIII Mexikó táborban egy munkatranszportot állítottak össze. 4 501 nőt, köztük 12 békéscsabait Stutthofba vittek, '''köztük Hirsch Gábor édesanyját is, aki [[1944]]. [[december 18.|december 18-án]] a stutthofi táborban halt meg'''. Hirsch Gábor az auschwitzi tábor felszabadítását követően '''Kattowitz, Czernowitz, majd Sluzk táborait is megjárva''' jutott haza.  
 +
 
 +
Hazatérése után a munkaszolgálatból visszatért édesapja magántanulóként beíratta a gimnáziumba. A hetedik osztályt már a '''budapesti zsidó gimnáziumba'''n folytatta. [[1947|1947-től]] a szegedi '''Kálvária téri Villamosipari Technikumban''' folytatta tanulmányait. Amikor beadta jelentkezését az újonnan alakult '''Műszaki Tanárképző Főiskola villamosipari tagozatára''', már  az Elektronikus Mérőműszerek Gyárában dolgozott technikusként. A főiskola elvégzése utána a '''Budapesti Műszaki Egyetem esti tagozatán folytatta tanulmányait'''. Nappal az Orion Rádió Gyárban dolgozott. '''[[1956]] őszén elhagyta az országot.''' Pár napos ausztriai tartózkodás után az egyik transzporttal egy '''svájci karanténtáborba''' ment. Innen – a tanulmányaikat folytatni szándékozó diákokkal együtt egy diáktáborba vitték. Felvételt nyert az '''Eidgenössische Technische Hochschule'''-éba. [[1958|1958-ban]] lediplomázott, majd 5 éven át tudományos munkatársként dolgozott az egyetemen. '''[[1963|1963-ban]] egy amerikai konszern svájci kutatólaboratóriumában vállalt állást.'''  
 +
 
 +
[[1968|1968-ban]] '''megnősült'''. Házasságából '''két fiúgyermek született''' (Mathias és Michael).  
 +
 
 +
[[1995|1995-ös]] nyugdíjazását követően kezdte el alaposabban kutatni a múltját, a békéscsabai holokauszt történéseit. Kutatási eredményeit két német és egy magyar nyelvű kiadványban foglalta össze. Személyes érintettsége ellenére írásai meglehetősen tárgyilagosak, tényszerűek, levéltári és egyéb hivatalos dokumentumokon alapszanak. A csabai holokausztról összeállított tablóit a [[Zsinagóga (Békéscsaba, Széchenyi liget)|békéscsabai zsinagóga]] emlékszobájában helyezték el.
== A békéscsabai holokausztról szóló művei, dokumentumai ==
== A békéscsabai holokausztról szóló művei, dokumentumai ==
-
* Als 14-jähriger durch Auschwitz-Birkenau : aus dem ungarischen Békéscsaba sieben Monate Konzentrationslager überlebt und über Kattowitz, Czernowitz, Sluzk zurück 1944-1945. Konstanz : Hartung-Gorre Verl., 2011. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Als 14-jähriger durch Auschwitz-Birkenau : aus dem ungarischen Békéscsaba sieben Monate Konzentrationslager überlebt und über Kattowitz, Czernowitz, Sluzk zurück 1944-1945. Konstanz : Hartung-Gorre Verl., 2011 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
* [[Media:Hirsch_gabor_bekescsaba_holocaust.pdf‎|Békéscsaba-Auschwitz]] (bemutató)
* [[Media:Hirsch_gabor_bekescsaba_holocaust.pdf‎|Békéscsaba-Auschwitz]] (bemutató)
-
* Békéscsaba - Auschwitz-Birkenau retúr. Budapest : Tevan Alapítvány, 2013. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Békéscsaba – Auschwitz–Birkenau retúr. Budapest : Tevan Alapítvány, 2013 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* [[Media:Holokauszt_stutthof_1.pdf‎|Magyar zsidónők az 1944. szept. 27.-i Stutthof-i transzportból az utolsó lakhely szerint szortirozva]]
+
* [[Media:Holokauszt_stutthof_1.pdf‎|Magyar zsidónők az 1944. szept. 27-i Stutthof-i transzportból az utolsó lakhely szerint szortírozva]]
-
* Von Békéscsaba nach Auschwitz und retour. 2010. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Von Békéscsaba nach Auschwitz und retour. 2010 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
== Képgaléria ==
== Képgaléria ==
-
<gallery>
+
<Gallery widths="300px" heights="300px">
Fájl:Hirsch_gabor_szuleivel.jpg|Hirsch Gábor szüleivel 1939 körül
Fájl:Hirsch_gabor_szuleivel.jpg|Hirsch Gábor szüleivel 1939 körül
Fájl:Hirsch_janos_es_felesege_boltjuk_ajtajaban.jpg|Hirsch János feleségével üzletük ajtajában
Fájl:Hirsch_janos_es_felesege_boltjuk_ajtajaban.jpg|Hirsch János feleségével üzletük ajtajában
26. sor: 34. sor:
File:20130417_bekescsaba_butoraruhaz_foto_va_06.jpg|A neológ zsinagóga falaira épült BÉ-KIS Bútoráruház (2013)
File:20130417_bekescsaba_butoraruhaz_foto_va_06.jpg|A neológ zsinagóga falaira épült BÉ-KIS Bútoráruház (2013)
Fájl:20130417_bekescsaba_neolog_zsinagoga_emlek_tablaja_foto_va_15.jpg‎|Emléktábla (2013)
Fájl:20130417_bekescsaba_neolog_zsinagoga_emlek_tablaja_foto_va_15.jpg‎|Emléktábla (2013)
 +
Fájl:Bcs ligeti zsinagoga.JPG|A 2008-ban felavatott zsinagóga
Fájl:20140403_bekescsaba_zsinagoga_es_temeto_72_emlekszoba_hirsch_gabor_kiallitasa.jpg|Hirsch Gábor kiállítása (2014)
Fájl:20140403_bekescsaba_zsinagoga_es_temeto_72_emlekszoba_hirsch_gabor_kiallitasa.jpg|Hirsch Gábor kiállítása (2014)
Fájl:Bekescsaba-auschwitz-birkenau_konyvborito.jpg|Békéscsaba - Auschwitz-Birkenau retúr (könyvborító)
Fájl:Bekescsaba-auschwitz-birkenau_konyvborito.jpg|Békéscsaba - Auschwitz-Birkenau retúr (könyvborító)
32. sor: 41. sor:
== Lásd még ==
== Lásd még ==
-
* [[Holokauszt (Békéscsaba)]]
+
* [[:Kategória:Holokauszt|A holokauszt témakörhöz kapcsolódó szócikkek listája]]
* [[Neológ zsinagóga (Békéscsaba)]]
* [[Neológ zsinagóga (Békéscsaba)]]
* [[Neumann Gábor (1940-1944)]]
* [[Neumann Gábor (1940-1944)]]
 +
* [[Ortodox zsinagóga (Békéscsaba)]]
* [[Wulcz Gyula (1883-1944)]]
* [[Wulcz Gyula (1883-1944)]]
-
* [[Zsinagóga (Békéscsaba)]]
+
* [[Zsinagóga (Békéscsaba, Széchenyi liget)]]
-
== Forrás ==
+
== Források ==
-
* A békéscsabai izraelita neológ hitközség tagjainak névsora (1944. április 10.). M.K. Debreceni Csendőrkerület 6. Nyomozói alosztályának iratai. Lelőhely: Hajdú-Bihar Megyei Levéltár (eredeti okirat), Békés Megyei Levéltár (hiteles másolat)
+
* A békéscsabai izraelita neológ hitközség tagjainak névsora (1944. április 10.). M.K. Debreceni Csendőrkerület 6. Nyomozói alosztályának iratai. (Lelőhely: Hajdú-Bihar Megyei Levéltár eredeti okirat, Békés Megyei Levéltár hiteles másolat)
-
* Hirsch Gábor: Békéscsaba-Auschwitz-Birkenau retúr. Budapest : Tevan Alapítvány, 2013. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár
+
* Hirsch Gábor: Békéscsaba – Auschwitz–Birkenau retúr. Budapest : Tevan Alapítvány, 2013 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
* Hirsch Gábor (Svájc, 2014)
* Hirsch Gábor (Svájc, 2014)
== Kapcsolódó irodalom ==
== Kapcsolódó irodalom ==
-
* Balogh István: Békés békétlenség. Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár  
+
* Balogh István: Békés békétlenség : a Békés megyei zsidók története. Tótkomlós ; Budapest : Balogh I., 2007 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
-
* Randolph L. Braham: A népirtás politikája / A Holocaust Magyarországon. Budapest : Belvárosi Kiadó, 1997.
+
* Braham, Randolph L.: A népirtás politikája : a Holocaust Magyarországon. 2., bőv., átdolg. kiad. Budapest : Belvárosi Könyvkiadó, 1997 (Lelőhely: Békés Megyei Könyvtár)
== Külső hivatkozások ==
== Külső hivatkozások ==
-
* [http://hu.wikipedia.org/wiki/Holokauszt Holokauszt. In: Wikipédia] (Látogatva: 2014.04.29.)
+
* A Holokauszt Magyarországon [http://www.holokausztmagyarorszagon.hu/ digitális tananyag]. (Látogatva: 2014. 04. 29.)
-
* [http://www.barkaonline.hu/beszelgetesek/3987-tizennegy-evesen-az-auschwitzi-vonaton Kereskényiné Cseh Edit: Tizennégy évesen az auschwitzi vonaton. In: Bárkaonline] (Látogatva: 2014.06.21.)
+
* Holokauszt. In: [http://hu.wikipedia.org/wiki/Holokauszt Wikipédia] (Látogatva: 2014. 04. 29.)
-
* [http://www.holokausztmagyarorszagon.hu/ A Holokauszt Magyarországon]. (Látogatva: 2014.04.29.)
+
* Kereskényiné Cseh Edit: Tizennégy évesen az auschwitzi vonaton. In: [http://www.barkaonline.hu/beszelgetesek/3987-tizennegy-evesen-az-auschwitzi-vonaton Bárkaonline] (Látogatva: 2014. 06. 21.)
-
[[Kategória:Békéscsaba]] [[Kategória:Holokauszt]] [[Kategória: személyek]] [[Kategória: Békéscsabai személyek]]
+
[[Kategória:Békéscsaba]] [[Kategória:Holokauszt]] [[Kategória: Személyek]] [[Kategória: Békéscsabai személyek]]

A lap 2020. augusztus 26., 15:53-kori változata

kutatómérnök, holokauszttúlélő

Tartalomjegyzék

Élete

Hirsch Gábor

Hirsch Gábor 1929. december 9-én született Békéscsabán. Családja a békéscsabai neológ zsidó hitközséghez tartozott. Édesapjának, az orosházi születésű Hirsch Jánosnak jól menő villamossági, rádió- és kerékpárszaküzlete volt az Andrássy úton, amelyhez javítóműhely és szerelőüzem is tartozott. Édesanyja, Kohut Ella (1896. április 2.1944. december 18.) a Fejér megyei Cecéhez tartozó Gyulamajor pusztán született.

Édesanyja nagy súlyt fektetett egyetlen gyermeke képzésére, Hirsch Gábor már négyesztendős korában német nyelvű óvodába járt. Az általános iskola első négy osztályát a felekezeti neológ zsidó elemiben végezte. Tízesztendős korában szülei beíratták a Rudolf Gimnáziumba.

Hirsch Gábor édesapja 1942-ben vonult be munkaszolgálatra Gyomára. Magyarország német megszállása után a zsidóellenes intézkedések felerősödtek. 1944. április 5-től egy fajvédelmi törvényen alapuló kormányrendelet értelmében minden 6 év feletti zsidónak sárga csillagot kellett viselnie. Megkezdődött a zsidó személyek összeírása, a Hirsch család a neológ hitközség 1944. április 13-án kelt listájában a 217. sorszám alatt szerepel. Mivel az összeírások nagyon gyorsan történtek így több hibát is tartalmazhatnak, többek között Hirsch Gábor édesanyjának keresztnevét és a család lakcímét is elírták. A zsidó házak kialakításakor az 1943-ban felépült Hirsch házat is zsidó háznak jelölték ki. A Hirsch házba 14 személyt szállásoltak be. Hirsch Gábort június 16-án édesanyjával és a többi csabai zsidóval együtt a dohánybeváltóba (szárítóba) vitték, majd a második transzporttal 1944. június 26-án az auschwitz–birkenaui munkatáborba deportálták. A megérkezést követően az elhurcoltak szelekción estek át. Hirsch Gábor munkaképes fiatalként a BIIe (cigány tábor) 11-es blokkjába került.

1944. szeptember 25-én a birkenaui BIII Mexikó táborban egy munkatranszportot állítottak össze. 4 501 nőt, köztük 12 békéscsabait Stutthofba vittek, köztük Hirsch Gábor édesanyját is, aki 1944. december 18-án a stutthofi táborban halt meg. Hirsch Gábor az auschwitzi tábor felszabadítását követően Kattowitz, Czernowitz, majd Sluzk táborait is megjárva jutott haza.

Hazatérése után a munkaszolgálatból visszatért édesapja magántanulóként beíratta a gimnáziumba. A hetedik osztályt már a budapesti zsidó gimnáziumban folytatta. 1947-től a szegedi Kálvária téri Villamosipari Technikumban folytatta tanulmányait. Amikor beadta jelentkezését az újonnan alakult Műszaki Tanárképző Főiskola villamosipari tagozatára, már az Elektronikus Mérőműszerek Gyárában dolgozott technikusként. A főiskola elvégzése utána a Budapesti Műszaki Egyetem esti tagozatán folytatta tanulmányait. Nappal az Orion Rádió Gyárban dolgozott. 1956 őszén elhagyta az országot. Pár napos ausztriai tartózkodás után az egyik transzporttal egy svájci karanténtáborba ment. Innen – a tanulmányaikat folytatni szándékozó diákokkal együtt – egy diáktáborba vitték. Felvételt nyert az Eidgenössische Technische Hochschule-éba. 1958-ban lediplomázott, majd 5 éven át tudományos munkatársként dolgozott az egyetemen. 1963-ban egy amerikai konszern svájci kutatólaboratóriumában vállalt állást.

1968-ban megnősült. Házasságából két fiúgyermek született (Mathias és Michael).

1995-ös nyugdíjazását követően kezdte el alaposabban kutatni a múltját, a békéscsabai holokauszt történéseit. Kutatási eredményeit két német és egy magyar nyelvű kiadványban foglalta össze. Személyes érintettsége ellenére írásai meglehetősen tárgyilagosak, tényszerűek, levéltári és egyéb hivatalos dokumentumokon alapszanak. A csabai holokausztról összeállított tablóit a békéscsabai zsinagóga emlékszobájában helyezték el.

A békéscsabai holokausztról szóló művei, dokumentumai

Képgaléria

Lásd még

Források

Kapcsolódó irodalom

Külső hivatkozások

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök