Békés Banda

A BékésWiki wikiből

(Változatok közti eltérés)
a (Galéria: képfeltöltés)
 
(40 közbeeső változat nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
-
A '''Békés Banda''' országos szinten elismert hagyományőrző népzenei együttes, ami legfontosabb feladatának tekinti  a magyar és a Magyarországon élő nemzetiségek (pl. román, szlovák) népzenéjének továbbéltetését, valamint ezek megismertetését a külvilággal.
+
A '''Békés Banda''' országos szinten elismert hagyományőrző '''népzenei együttes'''. Repertoárjuk a '''magyar és a Magyarországon élő nemzetiségek''' (főként román és szlovák) '''népzenéjére épül.  
-
 
+
-
 
+
-
== Tagok ==
+
-
 
+
-
 
+
-
Barbócz Sándor – hegedű, dob
+
-
Csepregi András – bőgő
+
-
János Hajnalka – ének
+
-
Lipták Dániel – hegedű, dob
+
-
Nagy Gábor – hegedűkontra
+
-
 
+
-
 
+
== A zenekar története ==
== A zenekar története ==
 +
[[Fájl:Bekes_banda_2008.jpg|bélyegkép|500px|A Békés Banda 2008-ban: Barbócz Sándor, Jánosi Hajnalka, Lipták Dániel, Nagy Gábor, Csepregi András]]
 +
Az együttes [[1977|1977-ben]] alakult meg [[Békéscsaba|Békéscsabán]], a Megyei Művelődési Központban. '''A Békés Banda nevet [[1978|1978-ban]] vették fel.''' Az '''alapítók''' közül táncházzenész végzettséget szerzett '''Barbócz Sándor''', a gyulai művelődési központ munkatársa és '''Csepregi András''' gyógypedagógus.
 +
Barbócz Sándor vezetésével a csoport a kezdettől fogva egyfajta '''népzenei műhelyként''' is működött: '''közel húsz kiváló zenészt adott a népzenei mozgalomnak''', akik ma már az ország élenjáró zenekaraiban működnek. Az együttes tagjai szoros kapcsolatot ápolnak a Békéscsabához közel eső románlakta települések ([[Méhkerék]], [[Elek]], [[Kétegyháza]]) zenészeivel és hagyományőrző táncosaival. Békés megyei nemzetiségi zenegyűjtéssel is foglalkoznak.
-
Immár több mint 30 éve Békéscsabán alakult meg akkor még három fővel.
+
Első lemezük, a '''''Huszárverbunk''''' [[1998|1998-ban]] jelent meg. [[2004|2004-ben]] adták ki a '''''Zsok-Joc''''' című magyarországi román népzenét tartalmazó CD-jüket. [[2020|2020-ban]] '''''Békés Banda 40+''''' címmel jelentek meg felvételeik.
-
Az alapítók közül  ketten, Barbócz Sándor és Csepregi  András ma is az együttes tagjai.
+
-
A Barbócz Sándor vezette csoport kezdettől fogva egyfajta népzenei műhelyként is  működött. Közel húsz kiváló zenészt adott a mozgalomnak, akik ma már az ország élenjáró zenekaraiban működnek.  
+
-
A zenekar tagjai már több mint húsz éve mondhatják barátaiknak a Békéscsabához közel eső román lakta települések (Méhkerék, Elek, Kétegyháza) zenészeit és hagyományőrző táncosait. Ennek a szinte napi kapcsolatnak „lenyomata” a 2004. évben kiadott JOC-ZSOK című magyarországi román népzenét tartalmazó CD, mely a néhány éve megjelent HUSZÁRVERBUNK után a Békés Banda második önálló hanghordozója. A harmadik – a méhkeréki román zenei anyagra épülő – lemez felvételein most dolgozik a zenekar Budapesten, a Hagyományok Háza stúdiójában. 
+
-
A zenekar megalakulása óta a világ  számos országában lépett fel különböző folkfesztiválokon magyar néptánccsoportok kísérőzenekaraként, de önállóan is  magyar és a szomszédos kárpát-medencei népek zenéjét bemutató koncertprogrammal. A zenekar megfordult Írország, Norvégia és Svédország kivételével valamennyi európai országban, fellépett Algériában, Egyiptomban, Dél-Afrikában, továbbá eljutott Amerikába, Japánba, Thaiföldre és Szingapurba is.
+
-
== A zenekar ”Küldetése” ==
+
A Békés Banda megalakulása óta '''több országban is fellépett''', például folkfesztiválokon magyar néptánccsoportok kísérő zenekaraként, vagy – önállóan – a magyar és a szomszédos Kárpát-medencei népek zenéjét bemutató koncerteken. A zenekar Írország, Norvégia és Svédország kivételével valamennyi európai országban megfordult, fellépett Algériában, Egyiptomban, Dél-Afrikában, továbbá eljutott Amerikába, Japánba, Thaiföldre és Szingapúrba is.
 +
Fellépéseiken arra törekszenek, hogy az előadott műsorszámok a népzenei hűség mellett tempóban, stílusban, hangszerelésben a lehető legváltozatosabbak legyenek, és '''a magyar nyelvterület népzenéjének a lehető legszélesebb keresztmetszetét adják'''.
-
A BÉKÉS BANDA fellépésein alapvető szempont, hogy az előadott műsorszámok a népzenei hűség mellett tempóban, stílusban, hangszerelésben a lehető legváltozatosabbak legyenek és a magyar nyelvterület népzenéjének a lehető legszélesebb keresztmetszetét adják. Az egyes műsorszámok dallamait az aktuálisan kiválasztott népzenei dialektusterületre jellemző stílus, az ott uralkodó sajátos hangszerkezelés és tempók szervezik egységes kompozícióvá ezért a legtöbb összeállítás címében az adott dallamok származási helye szerepel első helyen.
+
== Tagok ==
-
Első fontos feladatának a magyar és a Magyarországon élő nemzetiségek (pl. román, szlovák) népzenéjének színpadi koncerteken való megszólaltatását tekinti.
+
* Barbócz Sándor (hegedű, dob) – [[2018]]. [[július 9.|július 9-én]] elhunyt
-
A színpadi koncerteken túl – ahol a felhangzó zenén van a hangsúly – a Békés Banda néptáncosok közreműködésével gyakran tart az erre igényt tartó közönségnek (elsősorban iskolásoknak, de gyakran  felnőtteknek is) olyan ismeretterjesztő előadásokat is, ahol többnyire néptáncosok bevonásával, a  népzene alakulásáról, zenéhez kapcsolódó népszokásokról, táncos szokásokról, jellegzetes hangszerekről és hangszer-összeállításokról, népviseletekről beszélnek a zenekar tagjai természetesen sok zenei illusztrációval és táncbetétekkel.
+
* Csepregi András (bőgő)
-
A Békés Banda szívesen muzsikál táncházakban is, ahol szakavatott táncos vezetésével különböző magyar ill. nemzetiségi táncokat tanulhatnak meg az érdeklődők egyszeri alkalommal, időszakos rendszerességgel vagy több napos kurzus formájában.
+
* János Hajnalka (ének)
-
A zenekar fontos tevékenysége továbbá a színpadra állított néptáncok, azaz koreográfiák zenei kísérete. Ez történhet élőben, vagy pedig a zenekar által stúdióban feljátszott hangfelvételről.
+
* Lipták Dániel (hegedű, dob)
-
A Békés Banda zenészei több ízben szereztek már más jellegű - nem kimondottan tánchoz kapcsolódó - színpadi produkciókhoz is kísérő  zenét (pl.bábjáték, filmkíséret).
+
* Nagy Gábor (hegedűkontra)
-
A jövőben is szívesen vállalnak ilyen felkéréseket. 
+
 +
== Korábbi tagok ==
 +
* Csík János
 +
* Falusi László
 +
* Gombai Tamás
 +
* Hegedűs Sándor
 +
* Kiss Ferenc
 +
* Nagy Zsolt
 +
* Szokolay Dongó Balázs
 +
* Téglás Ferenc
== Fontosabb fellépések, díjak ==
== Fontosabb fellépések, díjak ==
 +
* A Békés Banda [[1982|1982-ben]] elnyerte a '''Népművészet Ifjú Mestere címet'''.
 +
* '''Néptáncfesztiválokon''' számos esetben megkapta a '''legjobb zenei kíséretért járó nívódíjat'''.
 +
* Többször szerepelt a '''Magyar Rádió nyilvános népzenei koncertjein'''. A zenekar itt rögzített és a stúdióban készített rádiófelvételei gyakran hallhatók különböző népzenei műsorokban. A Magyar Rádió által archivált zenei anyag közel négy órát tesz ki.
 +
* [[1993|1993-ban]] a '''Magyar Televízió országos népzenei versenyének Siófokon megrendezett döntőjén első helyezést ért el''' zenekar kategóriában.
 +
* [[1995|1995-ben]] az országos néptáncfesztiválon őket választották a '''legszebben muzsikáló zenekar'''nak.
 +
* A Békés Banda a ''Táncháztalálkozó'', a ''Táncház-Népzene'' és az ''Új Élő Népzene'' című évenként megjelenő antológialemezek majd mindegyikén szerepel.
-
 
+
== Galéria ==
-
A BÉKÉS BANDA 1982-ben elnyerte a Népművészet Ifjú Mestere címet. Néptáncfesztiválokon számos esetben kapta meg a legjobb zenei kíséretért járó nívódíjat. Többször szerepelt a Magyar Rádió nyilvános népzenei koncertjein. A zenekar itt rögzített és a stúdióban készített rádiófelvételei gyakran hallhatók különböző népzenei műsorokban. A Magyar Rádió által archivált zenei anyag közel négy órát tesz ki.
+
<Gallery widths="300px" heights="300px">
-
1993-ban a Magyar Televízió országos népzenei versenyének Siófokon megrendezett döntőjén első helyezést ért el zenekar kategóriában.  
+
Fájl:Bekes_banda_barbocz_sandor_mester_laszlo_gronyar.jpg|Balról: Barbócz Sándor, Mester László
-
A Békés Banda a Táncháztalálkozó, a Táncház-Népzene és az Új élő Népzene című évenként megjelenő antológia lemezek majd mindegyikén szerepel.
+
Fájl:Bekes_banda_1985_teglas_ferenc_barbocz_sandor_kiss_ferenc_csepregi_andras.jpg|Téglás Ferenc, Barbócz Sándor, Kiss Ferenc és Csepregi András (1985)
-
 
+
Fájl:Bekes_banda_90-es_evek_hegedus_sandor_falusi_laszlo_szokolay_dongo_balazs_csepregi_andras_barbocz_sandor.jpg|Hegedűs Sándor, Falusi László, Szokolay Dongó Balázs, Csepregi András és Barbócz Sándor (1990-es években)
 +
Fájl:Bekes_banda_csik_janos_barbocz_sandor_falusi_laszlo_csepregi_andras.jpg|Csík János, Barbócz Sándor, Falusi László és Csepregi András
 +
Fájl:Bekes_banda_gombai_tamas_barbocz_sandor.jpg|Gombai Tamás és Barbócz Sándor
 +
Fájl:20031018-bekes-banda-007.jpg|Koncert a megyei könyvtárban (2003)
 +
</gallery>
== Videófelvételek ==
== Videófelvételek ==
 +
{{#ev:youtube|BboBCyMr_1w}} {{#ev:youtube|h9XwzedrJIQ}} {{#ev:youtube|Hs3ymVl0Oj0}} {{#ev:youtube|GgzkdxsFi7A}}
 +
== Források ==
 +
* Barbócz Sándor
 +
* Csepregi András
 +
* Fülbemászó Békés banda. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/Delmagyarorszag_1995_10/?pg=289&layout=s Délmagyarország, 85. évf. 249. szám (1995. október 24.) 6. p.] (Látogatva: 2020. 09. 30.)
 +
* Niedzielsky Katalin: Kossuth-nóták és katonadalok. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1998_02/?pg=285&layout=s Békés Megyei Hírlap, 53. évf. 44. szám (1998. február 21–22.) 6. p.] (Látogatva: 2020. 09. 30.)
 +
* Pénzes Ferenc: A Békés Banda. In: [https://library.hungaricana.hu/hu/view/BekesMegyeiNepujsag_1984_11/?pg=69&layout=s Békés Megyei Népújság, 39. évf. 263. szám (1984. november 9.) 6. p.] (Látogatva: 2020. 09. 30.)
 +
* Such Tamás: Csepregi András: Bízunk a folytatásban. In: [https://behir.hu/web/content/merleg/2020/10/csabai-merleg-2020-10.pdf Csabai Mérleg, 30. évf. 10. szám (2020. május 21.) 9. p.] (Látogatva: 2020. 09. 30.)
-
[https://www.youtube.com/watch?v=BboBCyMr_1w]
+
[[Kategória:Békéscsaba]][[Kategória:Együttesek]][[Kategória:Népzene]][[Kategória:Zeneművészek]]
-
 
+
-
[https://www.youtube.com/watch?v=h9XwzedrJIQ]
+
-
 
+
-
[https://www.youtube.com/watch?v=Hs3ymVl0Oj0]
+
-
 
+
-
[https://www.youtube.com/watch?v=GgzkdxsFi7A]
+

A lap jelenlegi, 2021. január 13., 16:14-kori változata

A Békés Banda országos szinten elismert hagyományőrző népzenei együttes. Repertoárjuk a magyar és a Magyarországon élő nemzetiségek (főként román és szlovák) népzenéjére épül.

Tartalomjegyzék

A zenekar története

A Békés Banda 2008-ban: Barbócz Sándor, Jánosi Hajnalka, Lipták Dániel, Nagy Gábor, Csepregi András

Az együttes 1977-ben alakult meg Békéscsabán, a Megyei Művelődési Központban. A Békés Banda nevet 1978-ban vették fel. Az alapítók közül táncházzenész végzettséget szerzett Barbócz Sándor, a gyulai művelődési központ munkatársa és Csepregi András gyógypedagógus.

Barbócz Sándor vezetésével a csoport a kezdettől fogva egyfajta népzenei műhelyként is működött: közel húsz kiváló zenészt adott a népzenei mozgalomnak, akik ma már az ország élenjáró zenekaraiban működnek. Az együttes tagjai szoros kapcsolatot ápolnak a Békéscsabához közel eső románlakta települések (Méhkerék, Elek, Kétegyháza) zenészeivel és hagyományőrző táncosaival. Békés megyei nemzetiségi zenegyűjtéssel is foglalkoznak.

Első lemezük, a Huszárverbunk 1998-ban jelent meg. 2004-ben adták ki a Zsok-Joc című magyarországi román népzenét tartalmazó CD-jüket. 2020-ban Békés Banda 40+ címmel jelentek meg felvételeik.

A Békés Banda megalakulása óta több országban is fellépett, például folkfesztiválokon magyar néptánccsoportok kísérő zenekaraként, vagy – önállóan – a magyar és a szomszédos Kárpát-medencei népek zenéjét bemutató koncerteken. A zenekar Írország, Norvégia és Svédország kivételével valamennyi európai országban megfordult, fellépett Algériában, Egyiptomban, Dél-Afrikában, továbbá eljutott Amerikába, Japánba, Thaiföldre és Szingapúrba is.

Fellépéseiken arra törekszenek, hogy az előadott műsorszámok a népzenei hűség mellett tempóban, stílusban, hangszerelésben a lehető legváltozatosabbak legyenek, és a magyar nyelvterület népzenéjének a lehető legszélesebb keresztmetszetét adják.

Tagok

Korábbi tagok

Fontosabb fellépések, díjak

Galéria

Videófelvételek

Források

Személyes eszközök
Változók
Műveletek
Navigáció
Eszközök